:: Interpelacja w sprawie poszerzenia uprawnień Regionalnych Izb Obrachunkowych

26.09.2016

Interpelacja do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

Szanowny Panie Ministrze,
W związku z prowadzonymi pracami nad nowelizacją ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, pojawił się szereg wątpliwości ze strony samorządowców, którzy obawiają się zwiększonej ingerencji z zewnątrz godzącej w samodzielność i niezależność jednostek samorządu terytorialnego.

Główną kwestią podnoszoną przez samorządy jest intensyfikacja działań kontrolno-nadzorczych. Zgodnie z art. 171 Konstytucji RP "Działalność samorządu terytorialnego podlega nadzorowi z punktu widzenia legalności". Tymczasem w proponowanym projekcie ustawy pojawiają się także kryteria gospodarności, rzetelności.

Kolejnym zagadnieniem, na które zwrócono uwagę jest wybór prezesa RIO. Dotąd wybierany był w drodze konkursu przez kolegium izby, zmiany wprowadzone nowelizacją przewidują natomiast wybór przez komisję konkursową, w której większość członków stanowić ma strona rządowa.

Ponadto w obecnie obowiązujących przepisach ustawy o RIO art. 9a przewiduje "kwartalne sprawozdania z wykonania budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz wnioski o przyznanie części rekompensującej subwencji ogólnej". Nowelizacja ustawy nie uwzględnia częstotliwości obowiązku przesyłania ww. sprawozdań, co budzi obawy przed zbyt częstymi kontrolami wymuszającymi powielanie czynności administracyjnych.

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra pytania:

1. Czy poszerzenie uprawnień Regionalnych Izb Obrachunkowych rzeczywiście przyczyni się do zmniejszania długów jednostek samorządu terytorialnego?
2. Czy proponowane zmiany i stopień wprowadzonej kontroli nie będą miały negatywnego wpływu na płynność prowadzonych przez samorządy przedsięwzięć i realizowanych inwestycji?
3. Czy proponowany projekt nie zaburza samodzielności samorządów gwarantowanej Konstytucją RP?

 

Odpowiedź na interpelacje.

Maria Małgorzata janyska

:: Komentarze

:: facebook