21.09.2016
Interpelacja do Ministra Finansów.
1lutego weszła w życie ustawa, z dnia 15 stycznia 2016 r. o podatku od niektórych instytucji finansowych, wprowadzająca podatek bankowy. Podatek ten spowodował wzrost obciążeń instytucji finansowych dodatkowymi kosztami, a część z nich już w momencie procedowania ustawy podwyższała swoje opłaty tłumacząc je "koniecznością dostosowania się do czekających cały sektor wyzwań i zmieniających się warunków zewnętrznych".
W konsekwencji podatek ten przerzucony został na klientów banków i zakładów ubezpieczeniowych.
Koszt produktów finansowych to jedno, ale wprowadzenie podatku bankowego odbija się również na ich dostępności. Skoro bank musi zapłacić od każdego kredytu/pożyczki, czy lokaty podatek, to oczywistym jest, że może to grozić ( a są już informacje o tym świadczące) zahamowaniem - ograniczeniem tej działalności.
Negatywny efekt wprowadzenia podatku od instytucji finansowych jest zatem podwójny: zmniejsza się dostęp do kredytów i stają się one droższe.
De facto podatek bankowy sprawił, że kredyty, w tym między innymi kredyty hipoteczne, stają się dla banków nieopłacalne, a przecież w oparciu o te kredyty realizowane są inwestycje mieszkaniowe, które z kolei są ważnym instrumentem pobudzającym duży rynek usług , a poza tym zaspokajają potrzeby mieszkaniowe Polaków, którzy zainteresowani są własnością.
W związku z tym mam do Pana Ministra następujące pytania:
Maria Małgorzata Janyska