20.09.2016
Interpelacja do Ministra Finansów.
Szanowny Panie Ministrze,
Zwracam się do Pana w związku z obawami jakie zgłaszają do mnie przedstawiciele służby celnej, a wynikającymi z proponowanej zmiany przepisów normujących ich funkcjonowanie. Zdaniem zainteresowanych wcielenie ich formacji w szeregi administracji skarbowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Podzielam w pełni ten pogląd.
1 kwietnia 2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Służbie Celnej, ustawy o urzędach i izbach skarbowych oraz niektórych innych ustaw, która stworzyła prawne warunki dla wzmocnienia organizacyjnego Służby Celnej oraz podniesienia jej sprawności działania.
Wprowadzono w niej ułatwienia dla kontrolowanych przedsiębiorców poprzez ustanowienie „jednego okienka rozliczeniowego”, co w konsekwencji ogranicza nieprawidłowości w obsłudze przedsiębiorców. Uproszczono audyt przedsiębiorcy ubiegającego się o zezwolenie lub świadectwo na obrót towarami z zagranic oraz instytucje monitorowania posiadaczy tych zezwoleń, co znacznie skraca kontrole przeprowadzane przez służby celne.
Wzmocniono kompetencje kontrolne służb na przejściach granicznych rozszerzając koszyk ich zadań, o należące do organów podległych ministrowi rolnictwa i rozwoju wsi. Funkcjonariusze pełniący służbę w oddziałach granicznych i w wydziałach zwalczania przestępczości objęci zostali badaniami psychofizjologicznymi, ponieważ oprócz odpowiednich kwalifikacji zawodowych powinni oni mieć cechy osobowości, które zmniejszają ryzyko podatności na korupcję.
Doprecyzowano zasady rekrutacji i oddelegowywania funkcjonariuszy do innych jednostek, w tym utworzonych przez UE albo organizacje międzynarodowe.
Unormowano zasady ustalania wysokości uposażenia funkcjonariuszy w okresie ich nieobecności spowodowanej chorobą.
Zaniepokojenie funkcjonariuszy służb celnych budzi obecna propozycja nowelizacji ustawy zakładająca wcielenie ich w struktury Krajowej Administracji Skarbowej, która ma połączyć służby celne z izbami skarbowymi i urzędami kontroli skarbowej.
Twierdzą, że ich zadania wykraczają daleko poza "czynności związane z podatkami", a propozycja centralizacji budzi ponadto obawy, że nie jest rozwiązaniem, które przyniesie pozytywne efekty.
W związku z tym mam do Pana Ministra następujące pytania:
1. Jakie zostały przeprowadzone analizy i wyliczenia, które posłużyły do opracowania nowelizacji ustawy oraz jakie wnioski z nich wynikły?
2.Czy przeprowadzone był uzgodnienia i konsultacje społeczne, a jeżeli nie, to dlaczego, a także, czy są planowane i w jakim terminie?
3. Czy określone zostały wymierne efekty wprowadzenia konsolidacji służb i jakie pozytywne zmiany ma ona przynieść ?
4. Czy przeprowadzona została analiza skutków społecznych i jakie przewidywane są redukcje pracownicze ?
Maria Małgorzata Janyska