:: Konferencja prasowa PO w Pile

20.09.2016

Konferencja prasowa PO w Pile

Cykliczne konferencje prasowe pilskich parlamentarzystów PO

19 września posłanka Maria  Janyska, senator Mieczysław Augustyn wspólnie z  Prezydentem Piły Piotrem  Głowskim odnieśli się do skutków  zawirowań  oświatowych zafundowanych przez obecny rząd.

Pytanie, czy reforma przyniesie jakieś korzyści w szkolnictwie, czy będzie tylko kontr-reformą w stosunku do stanu obecnego, i czy za kilka lat   trzeba będzie odbudowywać na nowo to co zostanie zmienione, nie pozostawia wątpliwości - brak plusów, zamiast dalszego rozwoju tego co zrobiono przez lata - degradacja i cofanie. 

Jak podkreślano - wprowadzając zmiany rząd powinien zwrócić szczególną uwagę na dzieci, to one wraz z nauczycielami i rodzicami najbardziej zostaną dotknięte nową reformą.

Nie powinno się wykorzystywać dzieci dla celów politycznych. 

Jak powiedziała pani poseł nasuwa się pytanie dlaczego pani minister nie przedstawiła szczegółów reformy przed wakacjami, dzięki temu przynajmniej nie byłoby  wątpliwości , a szkoły mogłyby się choć w części przygotować  do nadchodzących zmian?

Co  szkoły zyskają wprowadzając nową reformę?

Pojawiły się także pytania dotyczące losów nauczycieli i niektórych uczniów gimnazjów.

W północnej Wielkopolsce funkcjonuje więcej samodzielnych gimnazjów aniżeli zespołów, co więc stanie się z tymi nauczycielami, którzy nie mają pełnego etatu lub umowę na czas określony? Prawdopodobnie stracą pracę, a wielu przypadkach umowa czasowa  nie zostanie im przedłużona - a więc zgodnie ze słowami pani minister nie będzie zwolnień.

Co stanie się z uczniami ostatniego rocznika gimnazjów, którzy nie dostaną promocji do następnej klasy ? Wrócą do szkoły podstawowej, którą ukończyli ? Mają świadectwo ukończenia szkoły podstawowej!

Reforma ma być ponoć bezkosztowna - ale chyba tylko dla MENu, bo koszty zwolnień, remontów, niezbędnych inwestycji, poniesie samorząd, bo co będzie miał zrobić. Pytanie kolejne z tym związane - których zaplanowanych wcześniej inwestycji nie wykonają samorządy, bo ktoś inny zaplanował za nie ich wydatki. Na ile projektów unijnych nie starczy pieniędzy na wkład własny?

To i wiele innych pytań oraz faktów, które przedstawił na przykładzie Piły prezydent Głowski,  jest bez odpowiedzi.

Dziennikarze zapytali o budowę obwodnicy Ujścia i remont S11 w związku z wcześniejszą konferencją posła Porzucka.

Poseł Porzucek – przewodniczący Parlamentarnego zespołu do spraw budowy drogi ekspresowej S11, na posiedzeniu zespołu w dniu 9 września oraz na konferencji w Pile twierdził, że na początku sierpnia br. budowa dogi S11nie była ujęta ani na podstawowej ani na rezerwowej liście w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2015 – 2023, szczęśliwym trafem , zdaniem pana posła znalazła się tam dopiero na początku września tego roku. Zapewne sugeruje, że dzięki jego staraniom?

A tak wygląda jak dotąd działalność zespołu ( wg. informacji ze strony sejmowej na dzień  ): Parlamentarny Zespół do spraw budowy dróg ekspresowych S 6 i S 11, 14-09-2016, Wybór prezydium Zespołu, pos. 1.

Oj, panie pośle, coś się tu nie zgadza.

Dla odświeżenia pamięci zatem - dzięki staraniom parlamentarzystów PO w poprzedniej kadencji i samorządowców północnej wielkopolski droga ta była ujęta w ustanowionym przez Radę Ministrów w dniu 8 września 2015 r(!) w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 .

Po zmianie władzy zaczęły pojawiać się informacje medialne o możliwym innym technicznie sposobie budowy dróg ekspresowych. Dlatego w marcu 2016r.  posłanka Janyska skierowała interpelację do ministra infrastruktury .

Na stronie Sejmu, w profilu posłanki Marii Janyska znajduje się interpelacja z dnia 7 marca 2016  i odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa  z dnia 4 kwietnia 2016 r. potwierdzająca, że między innymi odcinek Piła - Poznań jest ujęty w programie. Cyt. "Ustanowiony przez Radę Ministrów w dniu 8 września 2015 r. Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) obejmuje sześć zadań inwestycyjnych polegających na budowie następujących odcinków drogi S11: Kórnik – Ostrów Wielkopolski, Ostrów Wielkopolski – Kępno, Piła – Poznań, Kępno - A1, Szczecinek – Piła, Koszalin – Szczecinek. Ponadto, ujęte w nim zostały obwodnice miast leżących w ciągu drogi S11: Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Szczecinka, Ujścia, Kępna, Tarnowskich Gór, Olesna, Obornik. Należy przy tym zwrócić uwagę, iż część z tych obejść miejscowości została skierowana do realizacji. Trwają budowy obwodnic Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Szczecinka i I etapu Kępna. Działania te usprawnią połączenia komunikacyjne pomiędzy regionami poprzez usunięcie wąskich gardeł."

Jeżeli ta inwestycja jest zagrożona , to niech poseł Porzucek powie jasno - że jego formacja wyrzuca, czy może chciała wyrzucić  inwestycję ujętą do realizacji przez rząd PO PSL, a nie robi z siebie autora sukcesu.

Może warto byłoby, aby pan poseł uaktywnił się w  tematach czekających na pomoc, a nie w tych, które zostały już przyjęte do realizacji  przez poprzednią władzę. A takich dużo - choćby linia kolejowa Poznań - Piła do przejęcia jako krajowa i zluzowanie środków na regionalne połączenia. Takich oczekują społeczności lokalne naszej części WLKP - jak np. Czarnków - Rogoźno - Wągrowiec. Poseł nie dotarł jednak na spotkanie w tym temacie, w którym wzięli udział samorządowcy 3 powiatów, wicemarszałek województwa, parlamentarzyści PO, PSL, Kukiz 15.

Szkoda, bo zamiast  lansu - tym razem na czyichś plecach - mógłby przynajmniej spróbować zrobić coś pożytecznego.

:: Komentarze

:: facebook