:: Jeszcze nieco o mediacjach
01.08.2015
Jestem zwolenniczką rozmów, mediacji, ugodowego rozwiązywania problemów. Dlatego uważam za cenne rozmawianie na początkowym etapie każdego wydarzenia, czy sporu, a nawet sygnału, że może taki zaistnieć. Propaguję to w różnych środowiskach gospodarczych, ale także podpowiadam środowiskom administracji, gdy kierowane są do mnie - do biura poselskiego interwencje w sprawie postępowań administracyjnych, cywilnych. Chodzi o to , aby wykorzystać możliwość polubownego rozwiązywania sporów na każdym etapie postępowania, a zwłaszcza jeszcze przed rozpoczęciem procesu sądowego.
Takim sposobem jest mediacja czyli rozwiązanie konfliktu przy udziale bezstronnego mediatora, który pomaga dojść do porozumienia osobom będącym w sytuacji konfliktowej.
Podstawową zasadą mediacji jest jej dobrowolność, a kształt ostatecznego porozumienia zależy wyłącznie od uczestników postępowania. To strony konfliktu najpełniej znają swoje potrzeby i zasadnym jest traktowane ich jak ekspertów.
Do dnia dzisiejszego wykorzystanie tej metody jest niestety niewielkie, większość spraw kierowana jest zwyczajowo do sądów powszechnych, znacznie je obciążając, co w konsekwencji wpływa na długość ich postępowań.
Jak podaje Ministerstwo Sprawiedliwości w 2013 r. do sądów wpłynęło ok. 15 mln spraw, z czego ok. 1100 tys. kwalifikuje się do polubownego rozwiązania, chociażby za pomocą mediacji, a w 2013 r. z tej drogi skorzystano jedynie w przypadku 8 tys. spraw.
Na lipcowym posiedzeniu sejmu uchwaliliśmy nowelizację ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw, aby jeszcze bardziej umocować wsparcie polubownych metod rozwiązywania sporów. Zwiększona została rola mediacji w sprawach spornych.
Nowelizacja zawiera rozwiązania zachęcające do korzystania z mediacji, wprowadza także obowiązek zamieszczania w pozwie informacji, czy strony podjęły próbę polubownego rozwiązania sporu. Dla zainteresowanych będą odbywać się spotkania informacyjne dotyczące polubownych metod rozwiązywania sporów, a przy każdym sądzie okręgowym będzie funkcjonował koordynator do spraw mediacji.
Wprowadziliśmy również szereg zachęt o charakterze ekonomicznym, przede wszystkim możliwość zaliczenia do kosztów sądowych kosztów mediacji przeprowadzonej na skutek skierowania przez sąd. Dotyczy to również zwolnienia od opłaty sądowej wniosków o zatwierdzenie ugody zawartej przed mediatorem w wyniku mediacji pozasądowej czy też zwrotu całości opłaty sądowej, jeżeli do zawarcia ugody dojdzie w następnym etapie postępowania.
Sprawy będą mogły być kierowane do mediacji wielokrotnie na każdym etapie postępowania. Zgodnie z nowelizacją strony będą miały pierwszeństwo przy wyborze mediatora, a czas trwania mediacji ma być wydłużony z miesiąca do trzech miesięcy.
Wprowadzone zmiany, mają na celu zwiększenie liczby spraw rozwiązywanych w polubowny sposób, dzięki czemu uda się znacznie zmniejszyć liczbę spraw trafiających do sądu.
W ustawie tej znalazły się też zmiany umożliwiające szersze korzystanie z tzw. sądów arbitrażowych. Termin na wniesienie skargi do sądu powszechnego o uchylenie wyroku sądu polubownego został skrócony z trzech do dwóch miesięcy a rozpatrywanie takich skarg przez sądy powszechne ma odbywać się tylko w jednej instancji. Zasada jednoinstancyjności objęła też postępowania o stwierdzenie wykonalności wyroków zagranicznych sądów polubownych.
Nowe rozwiązania wejdą w życie 1 stycznia 2016 r., a teraz nad ustawą pracuje Senat. Ważne jest, aby informacje takie były jak najszerzej propagowane i tłumaczone ich pozytywne dla stron efekty.
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP
:: Komentarze