:: Darmowa pomoc prawna - ogólnopolski system
19.06.2015
To będą trwałe rozwiązania, a nie happening na czas kampanii wyborczej. W ramach ogólnopolskiego systemu darmowej pomocy prawnej zostanie stworzony w każdym powiecie punkt ją świadczący.
Projekt rządowej ustawy, który ustanawia system, został na poprzednim posiedzeniu sejmu przyjęty przez podkomisję i teraz już tylko debata sejmowa, głosowania i senat. Według propozycji rządowej system zagwarantuje nieodpłatny dostęp do porad prawnych na poziomie lokalnym i zniweluje barierę finansową, dotkliwą dla wielu osób, do korzystania z profesjonalnej usługi prawnej.
Będzie składał się z trzech modułów: nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnej informacji prawnej, edukacji prawnej społeczeństwa i ruszy od 1 stycznia 2016 r., za wyjątkiem nieodpłatnej informacji prawnej, której uruchomienie jest planowane od 1 stycznia 2017r. w oparciu o infolinię i stąd nieco późniejsza data - wymaga stworzenia narzędzia technicznego. Kto będzie uprawniony do uzyskania pomocy? Rząd zaproponował, aby były to osoby fizyczne, którym w okresie roku poprzedzającego zostało przyznane świadczenie z pomocy społecznej na podstawie ustawy o pomocy społecznej, osoby posiadające ważną Kartę Dużej Rodziny, kombatanci, weterani oraz osoby, które ukończyły 75 lat, zagrożeni lub poszkodowani katastrofą naturalną, klęską żywiołową lub awarią techniczną.
Dostęp do nieodpłatnej informacji prawnej uzyska każdy (!) obywatel.
Podkomisja poszerzyła krąg uprawnionych do pomocy prawnej o młodzież do ukończenia 26 lat oraz seniorów po ukończeniu 65 roku życia. Akurat te dwie grupy wymagają dużego zainteresowania, gdyż np. dużo problemów z powodu nieznajomości prawa, dla ludzi młodych, wynika w okresie wchodzenia na rynek pracy, urządzania się na tzw. swoim po raz pierwszy, czyli nabywania/najmowania mieszkań, nieruchomości, kredytowania się, nabywania towarów, rzeczy na raty, itp. Z kolei osoby w wieku 65+ mają potrzebę porad w związku z tzw. wiekiem okołoemerytalnym, regulowaniem spraw własności, itp.
Ustawa w tworzeniu punktów porad pozwala na wykorzystanie doświadczenia i dorobku organizacji pozarządowych, zachowując wszystkie dotychczasowe formy świadczonej przez nie pomocy oraz przewidując możliwość powierzenia im prowadzenia 50% punktów nieodpłatnej pomocy prawnej, a także udzielania nieodpłatnej informacji prawnej w wojewódzkim centrum informacji prawnej.
W całym kraju powstanie 1524 punktów pomocy, w tym będzie punkt w każdym powiecie. Udzielać jej będą adwokaci i radcowie prawni. Natomiast w punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe porad będą mogli udzielać także doradcy podatkowi oraz absolwenci wyższych studiów prawniczych posiadający co najmniej trzyletnie doświadczenie. Ten system to bardzo ważny, kolejny krok, w pomocy ludziom w załatwianiu istotnych osobistych spraw.
Jego największa wartość to fakt, że jest to rozwiązanie trwałe i blisko ludzi, a nie chwilowe w Warszawie, na potrzeby politycznej promocji.
Maria Janyska
Posłanka na Sejm RP
:: Komentarze