:: 91. posiedzenie Sejmu RP

24.04.2015

91. posiedzenie Sejmu RP

Państwo sfinansuje najlepszym polskim studentom naukę na renomowanych zagranicznych uczelniach - to tylko jedna z dzisiejszych decyzji Sejmu. W ostatnim dniu 91. posiedzenia Izba przyjęła także m.in. ustawę przewidującą dofinansowanie z budżetu państwa do 65 proc. składki ubezpieczeń upraw rolnych, nowe regulacje dotyczące walki z tzw. dopalaczami oraz zmiany w zakresie recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji. Ponadto, Sejm ustanowił 8 maja Narodowym Dniem Zwycięstwa. Dziś także Izba zakończyła parlamentarne prace nad tzw. ustawą krajobrazową.

Dzisiejsze obrady Sejm rozpoczął - na wniosek posła Zbyszka Zaborowskiego - od uczczenia minutą ciszy pamięci posłanki Barbary Blidy w przeddzień 8. rocznicy jej śmierci.

Rozwiązania zwiększające ochronę ubezpieczeniową upraw rolnych
Przyjął je dzisiaj Sejm w ramach nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Nowe przepisy uwzględniają zmiany w zasadach udzielania pomocy publicznej określone w wytycznych UE w sprawie pomocy państwa w sektorach rolnym i leśnym oraz na obszarach wiejskich w latach 2014-2020, odnoszące się do pomocy na opłacenie składek ubezpieczeniowych. Nowelizacja m.in. przewiduje, że dopłaty z budżetu państwa będą przysługiwały producentom rolnym w wysokości do 65 proc. składki z tytułu ubezpieczenia upraw. Dotyczy to stawek taryfowych ubezpieczenia nieprzekraczających: 3,5 proc. sumy ubezpieczenia upraw zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków lub buraków cukrowych oraz 5 proc. sumy ubezpieczenia upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew i krzewów owocowych, truskawek lub roślin strączkowych. Ustawa ma też zapewnić producentom owoców i warzyw gruntowych dostęp do ubezpieczeń z dopłatami z budżetu państwa do składek przy stawkach taryfowych wyższych niż 6 proc. sumy ubezpieczenia tych upraw. Przy czym, zgodnie z nowelizacją, dopłaty będą stosowane do 65 proc. składki obliczonej przy stawce taryfowej stanowiącej 5 proc. sumy ubezpieczenia. Do tej pory ta grupa producentów w sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń ustalił składkę z zastosowaniem stawki powyżej 6 proc. sumy ubezpieczenia, nie mogła korzystać z dopłat z budżetu państwa. Takie rozwiązanie ma zwiększyć ochronę ubezpieczeniową upraw rolnych przez wzrost liczby zawartych umów ubezpieczenia. Ponadto, nowelizacja skraca z 30 do 14 dni okres karencji, tj. termin, od którego następuje odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń po zawarciu umowy obowiązkowego ubezpieczenia upraw rolnych, w przypadku powodzi i suszy. Ustawa umożliwia też zawieranie umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń współpracujących na podstawie porozumienia koasekuracyjnego. Chodzi o przypadki, gdy kilka zakładów zamierza wspólnie udzielać ochrony ubezpieczeniowej producentom rolnym i partycypować w ryzyku ubezpieczeniowym na ustalonych przez siebie zasadach i w ustalonych proporcjach. Następnie nad nowelizacją będzie pracować Senat.

Składki polskich organizacji rolniczych w UE będą nadal opłacane z budżetu państwa
Wynika to z uchwalonej w ostatnim dniu 91. posiedzenia Sejmu nowelizacji ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw. Przedłuża ona na lata 2015-2020 dofinansowanie z budżetu państwa uczestnictwa polskich organizacji rolniczych w ponadnarodowych organizacjach rolniczych reprezentujących interesy zawodowe rolników indywidualnych wobec instytucji Unii Europejskiej. Chodzi tu m.in. o prace w Komitecie Rolniczych Organizacji Zawodowych (COPA) i Głównym Komitecie Spółdzielczości Rolniczej (COGECA). Organizacje te reprezentują interesy unijnych rolników i spółdzielców m.in. wobec Komisji Europejskiej. Wśród polskich organizacji należących do COPA-COGECA są np: Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Samoobrona oraz Solidarność Rolników Indywidualnych. Polskie organizacje rolnicze nie są w stanie pokrywać samodzielnie całości kosztów uczestnictwa w strukturach ponadnarodowych. Są one związane przede wszystkim z wysokimi składkami członkowskimi oraz kosztami obsługi prac w języku polskim. Nieopłacenie składki do UE oznaczałoby wykluczenie Polski z prac na forum ponadnarodowych organizacji rolniczych. Zgodnie z nowelizacją, dofinansowanie z budżetu państwa w latach 2015-2020 ma być przekazywane, tak jak dotychczas, za pośrednictwem Krajowej Rady Izb Rolniczych. Dotacja celowa będzie udzielana na wniosek Krajowej Rady w drodze umowy między tym podmiotem a Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dofinansowanie ma wynosić co najmniej 95 proc. kosztów. Prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Izbie drugiej.

Sejm zdecydował - wojskowe szpitale polowe podmiotami leczniczymi
Posłowie przyjęli regulującą tę kwestię nowelizację ustawy o działalności leczniczej. Zgodnie z nowymi przepisami, do katalogu podmiotów leczniczych zostały dodane jednostki wojskowe niebędące jednostkami budżetowymi, realizujące zadania bez potrzeby angażowania Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o utworzone przez Ministra Obrony Narodowej jednostki polowej służby zdrowia, zatrudniające lekarzy. Nowelizacja dotyczy prowadzonej przez nie działalności leczniczej, również poza granicami kraju. W myśl nowych przepisów, zakres świadczeń zdrowotnych realizowanych przez jednostki polowej służby zdrowia został rozszerzony o takie, które są wykonywane np. na poligonach i w szpitalach kontenerowych. Szef MON określi w drodze rozporządzenia m.in. wymagania dotyczące pomieszczeń i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności leczniczej oraz standardy postępowania medycznego w jednostkach, dla których podmiotem tworzącym jest MON. Ponadto nowelizacja przewiduje wyłączenie jednostek wojskowych z przepisów dotyczących realizacji świadczeń zdrowotnych w warunkach uciążliwych dla pacjenta. Jednostki wojskowe nie będą miały też obowiązku zawierania umów ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej oraz ubezpieczeń od zdarzeń medycznych. Następnie ustawa trafi do Senatu.

Zmiany w zakresie uchwalania regulaminu starostwa powiatowego
Wprowadza je nowelizacja ustawy o samorządzie powiatowym, którą Sejm uchwalił w dzisiejszym bloku głosowań. Nowelizacja uchyla przepis przyznający radzie powiatu prawo do uchwalania, na wniosek zarządu, regulaminu organizacyjnego starostwa powiatowego (określającego organizację i zasady jego funkcjonowania). Zgodnie z nowymi przepisami będzie to zadanie zarządu powiatu. Dzięki temu jednakowe przepisy będą obowiązywać na wszystkich szczeblach samorządu. Chodzi o rozwiązania zawarte w ustawach o samorządzie gminnym i województwa, w myśl których regulamin organizacyjny gminy i urzędu marszałkowskiego jest przyjmowany odpowiednio na podstawie zarządzenia wójta i uchwały zarządu województwa. Przyjęta dziś ustawa przewiduje też, że dotychczasowe regulaminy organizacyjne starostw powiatowych zachowają moc do dnia wejścia w życie regulaminów wydanych zgodnie z nowelizacją. W dalszej kolejności nad ustawą będą pracować senatorowie.

Koszty oświetlenia części dróg przejmie od gmin Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
To istota zmian w Prawie energetycznym, przyjętych w dzisiejszych głosowaniach. Nowelizacja ogranicza obowiązek planowania i finansowania oświetlenia dróg przez gminy oraz dokonuje podziału tego finansowania między gminy a zarządcę dróg krajowych, którym jest Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Obowiązek wnoszenia opłat za oświetlenie dróg ekspresowych i autostrad przebiegających przez teren danej gminy oraz odcinków innych dróg krajowych na terenach niezabudowanych przejmie GDDKiA. W przypadku dróg krajowych poza terenem zabudowanym gminy będą pokrywać koszty ich oświetlenia wyłącznie w sytuacji, gdy są one przeznaczone do ruchu pieszych lub rowerów i wymagają odrębnego oświetlenia (np. z uwagi na ścieżki rowerowe, chodniki). Przyjęte rozwiązania zmniejszą koszty gmin związane z finansowaniem oświetlenia dróg krajowych poza terenem zabudowanym przy jednoczesnym zwiększeniu wydatków GDDKiA o ok. 100 mln zł rocznie. Ustawa będzie następnie rozpatrywana w Senacie.

Bezpłatne studia dla najzdolniejszych studentów za granicą
Będzie to możliwe dzięki uchwalonej przez Sejm nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma ona zapewnić wybitnym polskim studentom sfinansowanie z budżetu państwa studiów magisterskich na najlepszych uczelniach na świecie. Uzupełnianie wiedzy na prestiżowych zagranicznych uniwersytetach pozwoli uzdolnionym studentom rozwinąć potencjał intelektualny i wykorzystać zdobytą wiedzę po powrocie do kraju.  Z programu będą mogli skorzystać studenci, którzy ukończyli trzeci rok jednolitych studiów magisterskich nie wcześniej niż w roku poprzedzającym ich zgłoszenie. Taką możliwość będą mieli też absolwenci studiów licencjackich, jeśli ukończyli je nie wcześniej niż w roku przed zgłoszeniem do programu. Osoba, która podejmie studia za granicą, otrzyma z programu środki na pokrycie kosztów: rekrutacji, czesnego, zakwaterowania, utrzymania, przejazdów i ubezpieczeń. Świadczenia te zostaną zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych. Uczestnik programu nie będzie musiał zwracać udzielonego mu wsparcia, jeśli w ciągu 10 lat od ukończenia studiów na zagranicznej uczelni będzie przez 5 lat odprowadzać w Polsce składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Zwolnione ze zwrotu pieniędzy będą także osoby, które ukończą studia doktoranckie w kraju. Pomocy finansowej udzielonej w ramach programu nie trzeba będzie również zwracać, jeśli studia zagraniczne nie zostały podjęte lub nie zostały ukończone z przyczyn nieleżących po stronie uczestnika. Program ruszy od roku akademickiego 2016/2017. Będzie mogło z niego skorzystać ok. 100 studentów rocznie. W 2016 r. budżet państwa przeznaczy na ten cel 18,5 mln, a planowana kwota dofinansowania na cały 10-letni program do 2025 r. to 336 mln zł. Program uzupełni dostępną w Polsce ofertę skierowaną do młodych osób zainteresowanych studiami i prowadzeniem badań za granicą. Następnie nowelizacją zajmą się senatorowie.

Nowe regulacje dotyczące recyklingu pojazdów - opłata recyklingowa zlikwidowana, złomowanie wycofanych aut za darmo
M.in. takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji oraz niektórych innych ustaw, którą przyjął Sejm w dzisiejszych głosowaniach. Zmiany wdrażają do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2000/53/WE. Nowelizacja ma na celu likwidację tzw. szarej strefy demontażu pojazdów, a tym samym wsparcie legalnych stacji. Ustawa zobowiązuje podmioty profesjonalnie wprowadzające pojazdy na rynek polski (w tym np. dealerów samochodowych i właścicieli komisów) do organizowania krajowej sieci zbierania pojazdów wycofanych z eksploatacji. Podmioty wprowadzające więcej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązane do zapewnienia sieci składającej się z co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w województwie - oznacza to konieczność zapewnienia co najmniej 48 stacji. Wprowadzający mniej niż 1000 pojazdów rocznie będą zobowiązani do zapewnienia sieci składającej się co najmniej z 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach. Nowelizacja przewiduje też, że właściciele komisów i osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. Ustawa wprowadza także generalną zasadę, że prowadzący stacje demontażu – przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego – nie będą pobierać opłaty od jego właściciela. Jednocześnie nowelizacja określa wyjątki od tej zasady. W odniesieniu do prowadzących stacje demontażu ustawa wprowadza opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów. Opłata taka będzie wnoszona do urzędu marszałkowskiego, a następnie przekazywana do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Wpływy z niej, w wysokości 5 proc., będą dochodem województwa. Ponadto, nowe przepisy zobowiązują NFOŚiGW do przeznaczania środków pochodzących z kar i opłat m.in. na wspieranie działań zapobiegających nielegalnemu demontażowi. Nowelizacja będzie teraz przedmiotem prac Izby drugiej.

Skuteczniejsza walka z tzw. dopalaczami
To główny cel uchwalonej dzisiaj nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza definicję nowej substancji psychoaktywnej, czyli takiego środka odurzającego lub leku psychotropowego, który nie został zamieszczony w wykazach załączonych do dwóch konwencji ONZ z 1961 i 1971 r., lecz może stanowić porównywalne zagrożenie dla zdrowia publicznego, jak substancje znajdujące się w tych wykazach. Istniejący dotychczas zakaz produkowania i sprzedaży dopalaczy został rozszerzony także na nowe substancje psychoaktywne. Zakazany też ma być import środków z obu tych kategorii. Za kontrolę przestrzegania zakazu produkowania i sprzedaży tych substancji odpowiedzialna będzie Państwowa Inspekcja Sanitarna, a importu – Służba Celna. Za wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu dopalaczy ma grozić kara pieniężna od 20 tys. do 1 mln zł. Dodatkowo w załącznikach do nowelizacji zostało uwzględnionych 114 nowych substancji, które stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. W celu wzmocnienia ochrony przed uzależnieniem od narkotyków osób zagrożonych wykluczeniem społecznym zadania dotyczące przeciwdziałania narkomanii zostały rozciągnięte na jednostki organizacyjne wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej oraz asystentów rodziny, rodziny zastępcze i prowadzących rodzinne domy dziecka. Z powodu konieczności zabezpieczenia obywateli przed niebezpiecznymi substancjami, przy ministrze zdrowia ma zostać utworzony Zespół do spraw oceny ryzyka zagrożeń dla zdrowia lub życia ludzi związanych z używaniem nowych substancji psychoaktywnych. Członkami zespołu będą eksperci z zakresu nauk chemicznych, farmakologii, toksykologii klinicznej, psychiatrii, nauk społecznych i prawnych. Zespół będzie przedstawiał szefowi resortu zdrowia rekomendacje w zakresie umieszczenia określonych substancji w wykazach środków odurzających, substancji psychotropowych oraz nowych substancji psychoaktywnych. W ustawie znalazł się przepis ograniczający sprzedaż leków bez recepty, które w dużych ilościach mogą działać podobnie jak dopalacze. Farmaceuci mają informować pacjentów o ich dawkowaniu i możliwych działaniach niepożądanych. Będą też mogli odmówić sprzedaży takiego produktu, jeżeli uznają, że może on zostać wykorzystany w celach pozamedycznych lub spowodować zagrożenie dla zdrowia lub życia. Leków takich nie kupią ponadto osoby niepełnoletnie. Bezpieczne dawki substancji o działaniu psychoaktywnym w produktach leczniczych zostaną określone w rozporządzeniu ministra zdrowia. Zakup większych ilości tych preparatów będzie możliwy tylko na receptę. W okresie przejściowym, do końca 2016 r., jednorazowo będzie można kupić jedno opakowanie leku zawierającego substancje psychoaktywne: pseudoefedrynę, dekstrometorfan i kodeinę. Ustawa trafi teraz do Senatu.

Kary za nielegalne reklamy – Sejm ustalił ostateczne brzmienie tzw. ustawy krajobrazowej
Posłowie uzgodnili końcowy kształt rozwiązań zawartych w nowelizacji niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem narzędzi ochrony krajobrazu, które umożliwiają samorządom przeciwdziałanie degradacji krajobrazu i dbanie o estetykę przestrzeni publicznej. Ustawa wdraża sporządzoną 20 października 2000 r. we Florencji Europejską Konwencję Krajobrazową, która w stosunku do Polski weszła w życie 1 stycznia 2005 r. Ustawa m.in. nakłada na samorządy województw obowiązek powszechnej identyfikacji i waloryzacji krajobrazów poprzez sporządzanie nie rzadziej niż raz na 20 lat audytu krajobrazowego. Nowelizacja wprowadza urbanistyczne zasady ochrony krajobrazu, ustanawiane przez sejmik województwa dla poszczególnych krajobrazów priorytetowych zdefiniowanych w oparciu o audyt krajobrazowy. Zasady te będą określały m.in. nieprzekraczalne parametry i wskaźniki kształtowania zabudowy czy jej maksymalną wysokość. Nowelizacja przewiduje także możliwość wprowadzenia przez gminę zasad i warunków sytuowania obiektów małej architektury, tablic i urządzeń reklamowych oraz ogrodzeń. Rada gminy, w której podejmowane są działania na rzecz uporządkowania przestrzeni publicznej, będzie mogła ustalić opłatę od reklam umieszczanych na jej terenie. Na wysokość opłaty wpływ będzie mogła mieć m.in. lokalizacja oraz wielkość i rodzaj tablicy lub urządzenia reklamowego. Zwolnione z opłat będą m.in. reklamy niewidoczne z przestrzeni dostępnych publicznie oraz niewielkie szyldy - tablice informacyjne o działalności gospodarczej prowadzonej na danej nieruchomości. Nowe regulacje mają też m.in. pomóc samorządom walczyć z nielegalnymi reklamami. Kara za każdy dzień umieszczenia reklamy niezgodnie z przepisami będzie obliczana jako iloczyn powierzchni tablicy reklamowej oraz 40-krotności ustalonej przez gminę stawki części zmiennej opłaty reklamowej. Do tego doliczana będzie jeszcze 40-krotność stawki części stałej tej opłaty. Kara będzie nakładana na podmiot, który umieścił reklamę, ale w przypadku niemożności jego ustalenia karani będą właściciele nieruchomości, na której stoi reklama. Następnie ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie w 2015 r. wydłużony do 15 czerwca
Zdecydowali dziś o tym posłowie, przyjmując nowelizację ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego. Według dotychczasowych przepisów rolnicy mieli czas na składanie wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich z UE od 15 marca do 15 maja. Mogli to zrobić także w ciągu kolejnych 25 dni kalendarzowych, ale za każdy dzień takiego opóźnienia przewidziano pomniejszenie płatności o 1 proc. Przesunięcie o miesiąc terminu na składanie wniosków w 2015 r., przy zachowaniu zasady dodatkowych 25 dni, stanowi realizację zapowiedzi Komisji Europejskiej. Ponadto, nowelizacja dostosowuje przepisy dotyczące m.in. okresu posiadania zwierząt w przypadku płatności do bydła i kóz. Teraz nowelizacja będzie przedmiotem prac Senatu.

8 maja będziemy obchodzić Narodowy Dzień Zwycięstwa
To kolejna decyzja, jaką podjął Sejm w głosowaniach w ostatnim dniu 91. posiedzenia. Izba uchwaliła ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Zwycięstwa, który ma upamiętniać zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. Narodowy Dzień Zwycięstwa będzie obchodzony 8 maja jako święto państwowe. Jednocześnie ustawa znosi ustanowione na 9 maja Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności i przewiduje utratę mocy dekretu z 8 maja 1945 r., który je wprowadził. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem ogłoszenia. Następnie ustawa będzie rozpatrywana w Izbie drugiej.

W dzisiejszych głosowaniach Sejm przyjął również Informację szefa MSZ o zadaniach polskiej polityki zagranicznej w 2015 r. Izba wprowadziła także zmiany w składach niektórych komisji sejmowych (druk nr 3354).

Prace na propozycjami zmian w zakresie przeprowadzania wyborów
W pierwszym czytaniu Sejm rozpatrzył dziś obywatelski projekt nowelizacji Kodeksu wyborczego, przewidujący m.in. zmiany dotyczące formy i zabezpieczenia kart do głosowania, wyposażenia technicznego lokali wyborczych i trybu obliczania głosów. Wnioskodawcy proponują też nowelizację przepisów dotyczących organów wyborczych i innych podmiotów biorących udział w procedurach, np. PKW i komisji niższego rzędu, komisarzy wyborczych oraz mężów zaufania. Wśród najważniejszych zmian zawartych w projekcie jest zniesienie głosowania korespondencyjnego. Wnioskodawcy argumentują, że taka forma głosowania w istotny sposób zwiększa ryzyko nieprawidłowości. Osoby, które nie będą mogły udać się do lokalu wyborczego z powodów od siebie niezależnych będą mogły zagłosować przez pełnomocnika. Projekt ogranicza możliwość zmiany obwodów wyborczych. Będzie ona możliwa tylko wówczas, gdy zmieni się liczba wybieranych radnych gminy lub liczba mieszkańców w obwodzie. Sama zmiana ma objąć wyłącznie obszar, którego dotyczy nowy przebieg granicy gminy. W zakresie kart do głosowania autorzy proponują, by karta do głosowania była pojedynczą kartą zadrukowaną po jednej stronie. Oprócz pieczęci obwodowej komisji wyborczej miałaby być ona zabezpieczana hologramem umieszczanym podczas wydawania karty wyborcy. Rozwiązanie to ma przeciwdziałać ewentualnym manipulacjom wyborczym. Wnioskodawcy chcą ponadto wprowadzenia przejrzystych urn do głosowania oraz kopert, mających na celu zapewnienie tajności głosowania. Projekt przewiduje też nagrywanie oraz transmitowanie przebiegu głosowania w lokalach wyborczych. W protokole głosowania sporządzonym przez obwodową komisję wyborczą mają być wyszczególniane przyczyny nieważności głosów. Wnioskodawcy proponują przeniesienie szeregu uprawnień wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) na komisarzy wyborczych. Chodzi m.in. o przekazywanie w depozyt dokumentów z głosowania, a także m.in. powoływania obwodowych komisji wyborczych oraz odwoływania jej członków. Zdaniem autorów zmiana ta zmniejszy ryzyko nadużyć i nieprawidłowości. W dokumencie znalazł się też odrębny rozdział dotyczący mężów zaufania, co – zdaniem autorów – w czytelniejszy sposób określi ich uprawnienia oraz nada ich działalności odpowiednią rangę. Obywatele zaproponowali ponadto m.in. zmiany w składzie PKW. Oprócz przedstawicieli TK, SN i NSA mają być do tego gremium powoływane osoby rekomendowane przez kluby poselskie, spośród osób posiadających uprawnienia sędziowskie. Uzasadnienie projektu na forum Sejmu zaprezentował przedstawiciel komitetu inicjatywy ustawodawczej Grzegorz Schreiber. Decyzję w sprawie zgłoszonego wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu Izba podejmie na następnym posiedzeniu.

Sejm o projekcie rozszerzającym granice obrony koniecznej
Izba przeprowadziła pierwsze czytanie projektu nowelizacji Kodeksu karnego, przygotowanego przez grupę posłów KP Zjednoczona Prawica. Zgodnie z projektem, nie byłoby karane przekroczenie granic obrony koniecznej w przypadku zagrożenia np. bezpieczeństwa powszechnego, życia, zdrowia, wolności, wolności seksualnej lub mienia oraz połączenia zamachu na mienie z użyciem przemocy lub wdarciem się do cudzego domu, mieszkania, lokalu, pomieszczenia lub ogrodzonego terenu. W myśl proponowanej nowelizacji, dopiero rażące przekroczenie granic obrony koniecznej podlegałoby karze. Autorzy projektu zauważają, że powszechnie utrwalone jest przekonanie, iż „przestępca jest lepiej chroniony przez prawo niż ofiara”. Zdaniem wnioskodawców nowelizacja ma na celu w sposób jasny i niebudzący wątpliwości dać obywatelom możliwość ochrony podstawowych wartości porządku społecznego przed bezprawnymi zamachami ze strony osób trzecich. Projekt uzasadnił poseł Andrzej Dąbrowski. Zgłoszony w dyskusji wniosek o odrzucenie projektu zostanie poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

 

fot. K. Białoskórski

:: Komentarze

:: facebook