:: 81. posiedzenie - Sejm zakończył obrady

05.12.2014

81. posiedzenie - Sejm zakończył obrady

Wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą skierować większe środki do najlepszych jednostek naukowych to tylko jedna z decyzji podjętych dziś przez posłów. W ostatnim dniu 81. posiedzenia Sejm przyjął także m.in. przepisy ułatwiające egzekwowanie w Polsce orzeczeń sądów z innych państw Unii Europejskiej. Posłowie uchwalili również ustawę, dzięki której rodziny wielodzietne będą mogły otrzymać szereg zniżek i ulg. Ponadto Izba upoważniła prezydenta do ratyfikowania umowy stowarzyszeniowej UE z Mołdawią.

Przed rozpoczęciem głosowań Sejm uczcił minutą ciszy pamięć zmarłego wczoraj Kazimierza Świtonia - posła na Sejm I kadencji oraz działacza opozycji w okresie PRL. Posłowie oddali również hołd Stanisławowi Mikulskiemu - wybitemu aktorowi filmowemu i teatralnemu, który odszedł 27 listopada br.

Przez aklamację Izba podjęła uchwałę upamiętniającą pisarza i felietonistę Stanisława Dygata w 100. rocznicę jego urodzin, o czym można przeczytać tutaj: http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=419469E0C5E77E71C1257DA500281A23.

Posłowie zdecydowali też m.in., że 2015 r. będzie Rokiem św. Jana Pawła II, Jana Długosza i Polskiego Teatru. Więcej informacji na ten temat w oddzielnym komunikacie:
http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/komunikat.xsp?documentId=C437E15F8813AA28C1257DA500379F8F.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw. Wykonuje ona dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/62/UE zmieniającą dyrektywę 2001/83/WE w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi - w zakresie zapobiegania wprowadzaniu sfałszowanych produktów leczniczych do legalnego łańcucha dystrybucji. Nowelizacja wdraża też częściowo dyrektywę 2001/83/WE. Zmiany mają uszczelnić nadzór nad wytwarzaniem i obrotem produktami leczniczymi oraz przyczynić się do zmniejszenia zagrożeń dla zdrowia, które mogą powstać na skutek przenikania do obrotu sfałszowanych produktów leczniczych. Ustawa wprowadza m.in. definicję „sfałszowanego produktu leczniczego”. Ujednolica także przepisy dotyczące zezwoleń na wytwarzanie i import produktów leczniczych poprzez wprowadzenie wspólnych regulacji dla obu rodzajów zezwoleń i rezygnację z określenia odrębnego wzoru na import. Ponadto, w myśl nowelizacji importerzy i dystrybutorzy substancji czynnych będą podlegać inspekcjom, których celem będzie sprawdzenie, czy spełniają oni wymagania Dobrej Praktyki Wytwarzania oraz Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej substancji czynnych. Na importera substancji czynnej nałożono obowiązek importowania wyłącznie tych substancji czynnych, do których dołączono pisemne potwierdzenie od właściwego organu kraju trzeciego (spoza UE), m.in. że zasady Dobrej Praktyki Wytwarzania stosowane przez wytwórcę substancji czynnej przeznaczonej na eksport są zgodne z prawem UE. Wprowadzono również pojęcie certyfikatu Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej, który będzie wydawany na podstawie inspekcji przeprowadzanych na wniosek oraz na koszt przedsiębiorcy prowadzącego hurtownię farmaceutyczną. Nowelizacja przewiduje też m.in., że pacjent będzie mógł zwrócić produkt leczniczy do apteki w przypadku jego sfałszowania. W dalszej kolejności nowelizacja będzie rozpatrywana w Senacie.

Izba znowelizowała ustawę o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012-2014. Nowelizacja przedłuża na lata 2015 i 2016 dotychczas obowiązujące reguły dotyczące wysokości i sposobu opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników. Oznacza to, że w gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 hektarów przeliczeniowych użytków rolnych, przyjętych do celów ustalania wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne rolników, składkę będzie opłacać Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Natomiast w przypadku gospodarstw od 6 ha przeliczeniowych, składkę ma opłacać rolnik. Składki zdrowotne za domowników będą także odprowadzane przez rolnika, jeśli prowadzi on wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej. Składki będą wpłacane do KRUS w okresach kwartalnych, w terminach przyjętych dla składek na ubezpieczenie społeczne rolników. Nowelizacja będzie następnie przedmiotem prac Senatu.

W ostatnim dniu 81. posiedzenia Sejm uchwalił też nowelizację ustawy o zasadach finansowania nauki oraz niektórych innych ustaw. Celem zmian jest wzmocnienie udziału Polski w Europejskiej Przestrzeni Badawczej, ułatwienie finansowania infrastruktury służącej do badań oraz umożliwienie kierowania większych pieniędzy do najlepszych jednostek naukowych. Nowelizacja wprowadza definicję strategicznej infrastruktury badawczej, która będzie finansowana na podstawie Polskiej Mapy Drogowej Infrastruktury Badawczej (PMDIB). Znajdą się na niej najważniejsze, strategiczne dla polskiej nauki obiekty i urządzenia badawcze. Wykaz ten przygotuje Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wnioski o zamieszczenie na mapie będą mogły składać jednostki i konsorcja naukowe, centra naukowo-przemysłowe oraz centra naukowe uczelni Polskiej Akademii Nauk. W zakresie usprawnienia procedur dotyczących finansowania nauki nowelizacja przewiduje, że z postępowania o przyznanie środków finansowych na naukę wyłączone będą jednostki naukowe, pozostające pod zarządem komisarycznym bądź w stanie likwidacji lub upadłości. Od decyzji o nieprzyznaniu środków finansowych, w myśl ustawy, przysługiwać będzie prawo odwołania, jednak tylko w przypadku naruszenia procedury konkursowej lub naruszeń formalnych. Środki finansowe rozdzielane będą na podstawie algorytmów opartych o dane liczbowe, a nie na podstawie opinii ekspertów. Przy podziale środków pod uwagę będą brane m.in.: poziom prac naukowych w danej jednostce, użyteczność uzyskanych wyników oraz ich znaczenie dla rozwoju nauki i innowacyjności gospodarki. Wysokość dotacji na budowę dużej infrastruktury badawczej zostanie uzależniona od programu badań naukowych i wpisania na PMDIB. Ponadto, ustawa przewiduje efektywniejsze wydawanie środków na popularyzację nauki. W ramach działalności upowszechniającej naukę dofinansowywane będzie m.in. promowanie rozwiązań innowacyjnych, wykorzystujących wyniki badań naukowych na targach, wystawach i ekspozycjach w kraju i za granicą. Biblioteki naukowe będą mogły pozyskać środki np. na utrzymanie unikalnych zbiorów bibliotecznych. Nowelizacja przewiduje także włączenie pełniejszych danych o finansowaniu nauki do systemu informatycznego POL-on. W ramach niego powstanie System Informacji o Nauce zawierający m.in. informacje o osiągnięciach badawczych jednostek naukowych, publikacjach czy patentach. System ma m.in. ułatwić nawiązywanie współpracy naukowej. W dalszej kolejności nowymi przepisami zajmą się senatorowie.

Kolejnym aktem prawnym przyjętym w ostatnim dniu 81. posiedzenia Sejmu była nowelizacja ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z nowymi przepisami, orzeczenia w sprawach cywilnych i handlowych, a także ugody sądowe oraz dokumenty urzędowe wydane przez sądy innych państw członkowskich Unii Europejskiej, będą mogły być egzekwowane w Polsce bez konieczności uzyskania klauzuli wykonalności. Analogiczne zasady będą dotyczyć polskich orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych, które będą wykonywane w innych państwach UE. Nowelizacja uzupełnia i dostosowuje prawo polskie do przyjętych przez Parlament Europejski oraz Radę rozporządzeń: 1215/2012 w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych oraz 606/2013 w sprawie wzajemnego uznawania środków ochrony w sprawach cywilnych. Ustawa ma ułatwić wierzycielom egzekwowanie unijnych orzeczeń i ugód sądowych oraz dokumentów urzędowych w sprawach cywilnych i handlowych. W praktyce nowe przepisy powinny skrócić czas ściągania długów i zmniejszyć koszty obsługi tego procesu. Jednocześnie niezbędną ochronę interesów dłużnika zapewni procedura odmowy uznania i wykonania orzeczenia – uruchamiana na jego wniosek. Nowe rozwiązania mają też ułatwić uznawanie i wykonywanie, orzeczonych za granicą w sprawach cywilnych, tzw. środków ochrony np. zakazów zbliżania się do poszkodowanego i przebywania w miejscu jego zamieszkania. Teraz prace nad nowelizacją będą kontynuowane w Senacie.

Decyzją Sejmu uchwalona została również ustawa o Karcie Dużej Rodziny. Od 1 stycznia 2015 r. rodziny wielodzietne, niezależnie od osiąganych dochodów, mają otrzymać dokument zapewniający im specjalne uprawnienia. Ustawa obejmie rodziny, w których rodzic (rodzice) lub małżonkowie rodziców wychowują co najmniej troje dzieci do 18. roku życia, a w przypadku dzieci uczących się lub studiujących – poniżej 25 lat. Dzieci spełniające te kryteria mają zachować uprawnienia pomimo zmniejszania się liczby potomstwa w rodzinie wielodzietnej – np. w przypadku ukończenia przez jedno z rodzeństwa 25. roku życia. W przypadku rodzin posiadających dzieci o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, karta będzie przyznawana bez względu na ich wiek. Do otrzymania karty będą też uprawnieni rodzice zastępczy i osoby prowadzące rodzinne domy dziecka. Dokument ma być wydawany bezpłatnie na czas nieokreślony przez wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast. Karta będzie uprawniać do zniżek m.in. w niektórych muzeach, rezerwatach przyrody i obiektach rekreacyjno-sportowych, a także w opłatach paszportowych. Posiadacze dokumentu mają też otrzymać ulgi na przejazdy koleją - 37-proc. na bilety jednorazowe i 49-proc. na miesięczne. Karta umożliwi także bezpłatny wstęp do parków narodowych. Uprawnienia dla posiadaczy kart będą mogły przyznawać także jednostki podległe samorządom oraz przedsiębiorstwa prywatne. Podmioty oferujące zniżki będą mogły posługiwać się znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Następnie ustawa będzie przedmiotem prac Izby drugiej.

Sejm wyraził ustawową zgodę na ratyfikację przez prezydenta Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Federalnej Niemiec o współpracy służb policyjnych, granicznych i celnych, sporządzonej w Zgorzelcu dnia 15 maja 2014 r. Umowa rozszerza współpracę polskich i niemieckich służb ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego. Porządkuje dotychczasowe uzgodnienia między Polską a Niemcami w tym zakresie. Dotychczas obowiązujące umowy utracą moc wraz z wejściem w życie nowej. Ma ona pogłębić wzajemne relacje i stanowić istotny wkład w zwalczanie przestępczości, w tym także tej zorganizowanej. Zakresem przedmiotowym umowy zostały objęte nie tylko przestępstwa, ale i wykroczenia. Współpraca właściwych organów odbywać się będzie co do zasady na podstawie wniosku o współpracę, a przekazywane informacje, za zgodą instytucji je przekazującej, będą mogły być wykorzystywane jako dowody w postępowaniu karnym. Umowa przewiduje m.in. możliwość tworzenia wspólnych patroli na terenach przygranicznych, powoływania na podstawie porozumienia właściwych organów, grup operacyjno-śledczych oraz przeprowadzania obserwacji i pościgów transgranicznych. Ustawa ratyfikacyjna trafi teraz pod obrady Senatu.

Posłowie upoważnili również głowę państwa do ratyfikowania Statutu Międzynarodowej Organizacji Policji Kryminalnej – Interpol, przyjętego w Wiedniu dnia 13 czerwca 1956 r. Interpol to organizacja, której celem jest zapewnienie i rozwój współpracy policji w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości. Obecnie do tej największej międzynarodowej organizacji policyjnej należy 190 państw. Interpol zajmuje się w szczególności zwalczaniem przestępczości zorganizowanej, narkotykowej i gospodarczej, terroryzmu, handlu ludźmi oraz przestępczości seksualnej. Organizacja ta zapewnienia też bezpieczeństwo i porządek publiczny. Jej działania opierają się na nowoczesnym, zinformatyzowanym systemie łączności, który umożliwia wymianę informacji między Krajowymi Biurami Interpolu i Sekretariatem Generalnym oraz daje dostęp organom ścigania państw członkowskich do baz danych Interpolu. Podstawą prawną działania Interpolu jest Statut uchwalony w 1956 r. Polska Policja należy do Interpolu od 1923 r. W 1952 r., na skutek ówczesnych uwarunkowań politycznych, zerwała współpracę, chociaż formalnie nigdy z organizacji nie wystąpiła. Po wznowieniu członkostwa 27 września 1990 r. Polska została ponownie uznana za pełnoprawnego członka tej organizacji. Dzięki przynależności do Interpolu Policja uzyskała dostęp do zbiorów danych oraz nowoczesnego systemu wymiany informacji o globalnym zasięgu. Może bez zbędnej zwłoki kontaktować się z organami ścigania innych państw oraz gromadzić i przetwarzać informacje. Z zasobów Interpolu korzysta również m.in. Komenda Główna Straży Granicznej. Ratyfikując Statut, Polska zobowiązuje się akceptować dorobek prawny Interpolu, tj. akty prawne wydawane przez organizację, w tym listy gończe. Następnie nad ustawą ratyfikacyjną będzie pracować Izba druga.

W drodze ustawy Sejm wyraził też zgodę na ratyfikację przez prezydenta Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Republiką Mołdawii, z drugiej strony, sporządzonego w Brukseli dnia 27 czerwca 2014 r. Umowa ma na celu pogłębienie i przyspieszenie integracji Mołdawii z UE. To z kolei powinno przyczynić się do budowy stabilności polityczno-gospodarczej tego kraju i jego modernizacji. Układ o stowarzyszeniu ustanawia podstawy i kierunki dialogu politycznego, relacji handlowo-inwestycyjnych oraz współpracy między UE i jej państwami członkowskimi a Mołdawią. Wejście w życie umowy stowarzyszeniowej będzie także potwierdzeniem skuteczności, zapoczątkowanej przez Polskę i Szwecję w 2008 r., polityki Partnerstwa Wschodniego, stanowiącej wschodni wymiar Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Część układu dotycząca utworzenia Pogłębionej i Kompleksowej Strefy Wolnego Handlu ma na celu wzmocnienie relacji gospodarczo-handlowych Mołdawii z UE poprzez zwiększenie wymiany handlowej. Umowa zakłada m.in. zniesienie lub obniżenie stawek celnych oraz usunięcie innych ograniczeń utrudniających swobodny przepływ towarów. Umowa stowarzyszeniowa zakłada również np. prowadzenie intensywnego dialogu na temat polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, w tym Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony, szerzenie pokoju i sprawiedliwości międzynarodowej poprzez ratyfikowanie i wykonanie Statutu Rzymskiego Międzynarodowego Trybunału Karnego, wspólne wysiłki na rzecz stabilizacji w regionie oraz zapobieganie konfliktom. Polska, podobnie jak w przypadku Ukrainy i Gruzji, wspierała dążenia Mołdawii do coraz ściślejszej współpracy z Unią Europejską. Umowy stowarzyszeniowe to rodzaj programu reform, jaki kraje stowarzyszone powinny przeprowadzić, aby zbliżyć się do standardów UE. W dalszej kolejności ustawa zajmą się senatorowie.

Izba znowelizowała ustawę o systemie powiadamiania ratunkowego. Zgodnie z nowymi przepisami, wysyłanie krótkich wiadomości tekstowych (sms) będzie możliwe tylko do numeru 112. Wiadomości te mają być przesyłane przez operatorów do centralnego punktu systemu powiadamiania ratunkowego. Nowelizacja wyłącza z obowiązku kierowania sms na numer 112 usługi roamingu międzynarodowego. Uchwalona w 2013 r. ustawa przewiduje m.in., że od 1 stycznia 2015 r. miało być możliwe wysyłanie sms do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999. Miały one trafiać do właściwego terytorialnie centrum powiadamiania ratunkowego. Konieczność przyjęcia nowelizacji jest podyktowana względami technicznymi. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.

Posłowie ustalili ostateczne brzmienie nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona prawo krajowe do regulacji unijnych w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego. Nowelizacja wdraża też przepisy UE dotyczące instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji. Ustawa m.in. reguluje krótką sprzedaż, czyli transakcje, dzięki którym inwestorzy mogą zarabiać na spadkach kursów papierów wartościowych, niebędących ich własnością. Zgodnie z nowelizacją, krajowym organem nadzoru w sprawach przestrzegania regulacji UE będzie Komisja Nadzoru Finansowego. KNF będzie m.in. mogła podejmować określone działania interwencyjne – nakładać ograniczenia i zakazy na transakcje krótkiej sprzedaży i swapów ryzyka kredytowego w sytuacji zagrożenia dla stabilności finansowej. Ponadto, w nowelizacji uregulowano sposób funkcjonowania nowych, z punktu widzenia Polski, podmiotów infrastruktury rynku kapitałowego, tj. kontrahentów centralnych (CCP) oraz repozytoriów transakcji. Ustawa przewiduje też m.in., że za naruszenie przepisów dotyczących krótkiej sprzedaży i instrumentów pochodnych KNF - w zależności od rodzaju naruszenia - będzie mogła nałożyć kary od 500 tys. zł do 1 mln zł, albo do 10-krotności korzyści majątkowej uzyskanej w wyniku transakcji lub do 10 proc. przychodu, ale nie więcej niż 10 mln zł. Następnie nowelizacja trafi do podpisu prezydenta.

Izba uzgodniła też końcowy kształt nowelizacji ustawy o rolnictwie ekologicznym. Nowelizacja przewiduje ułatwienia dla rolników prowadzących produkcję ekologiczną, jednostek certyfikujących oraz administracji odpowiedzialnej za ten sektor rolnictwa. M.in. uproszczone zostały przepisy zobowiązujące jednostki certyfikujące do przekazywania Głównemu Inspektorowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych danych dotyczących kontrolowanych producentów. Obowiązkowi informacyjnemu nie będą podlegać np. zmiany nieistotne z punktu widzenia nadzoru nad produkcją ekologiczną. Natomiast informacja przygotowywana m.in. dla Ministra Rolnictwa na potrzeby wsparcia udzielanego z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich będzie trafiać także do Głównego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Jednocześnie przesunięty został termin przekazywania tej informacji – z 31 października każdego roku na 30 listopada. Ponadto jednostki certyfikujące i Główny Inspektor otrzymały dostęp do elektronicznej bazy danych o producentach ekologicznych prowadzonej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zmienione zostały też zasady dotyczące egzaminu na inspektora ekologicznego – wystarczy zdać go raz, ale inspektorzy będą zobowiązani dokształcać się. Ponadto, w terminie 6 miesięcy od wejścia w życie przepisów wykonawczych do ustawy, Główny Inspektor będzie miał obowiązek wydania zaświadczeń o wpisie do rejestru inspektorów rolnictwa ekologicznego osób, które zdały egzamin na dotychczasowych zasadach. Nowelizacja doprecyzowuje też obowiązki Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w przypadku producentów sprawdzanych przez jednostkę certyfikującą, której cofnięto w całości lub części prawo do przeprowadzania kontroli w rolnictwie ekologicznym. Ustawa zostanie teraz przekazana do prezydenta.

Sejm ustalił ostateczny tekst nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, posłowie rozpatrzą je na bieżącym posiedzeniu Izby. Nowelizacja ma ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej, zredukować obciążenia firm oraz zapewnić realizację wspólnotowej zasady przepływu towarów. Ustawa przewiduje, że przedsiębiorca wprowadzający towar na polski rynek nie będzie musiał umieszczać na jego opakowaniu adresu polskiego dystrybutora. Zasada ta obejmie tylko obrót pomiędzy przedsiębiorcami. Na produktach oferowanych do sprzedaży konsumentom w dalszym ciągu będzie konieczne umieszczenie m.in. nazwy towaru, danych importera lub producenta. Ponadto zmiana nie obejmie produktów, których sposób oznakowania określają odrębne przepisy krajowe lub unijne, czyli m.in. żywności, wyrobów medycznych, kosmetyków i zabawek. Zgodnie z ustawą na towarze, opakowaniu, etykiecie lub instrukcji będzie musiała znaleźć się informacja w języku polskim wskazująca nazwę producenta i jego adres, a w przypadku produktów wytworzonych w kraju spoza UE lub niebędącym stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym – także nazwa tego państwa. Informacja umożliwiająca identyfikację towaru będzie musiała być umieszczona wyłącznie w przypadkach, gdy jego przeznaczenie nie jest oczywiste. Nowelizacja ma wejść w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia i nie obejmie towarów już wprowadzonych do obrotu. Ponadto dotychczasowe zasady oznaczania towarów będą mogły być stosowane przez trzy lata od wejścia w życie nowelizacji. Teraz ustawą zajmie się głowa państwa.

Izba poparła też wszystkie senackie poprawki do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją ustawy budżetowej, czyli tzw. ustawy okołobudżetowej. Uzupełnia ona projekt budżetu na przyszły rok i zapewnia jego prawidłową realizację. W zakresie świadczeń i wynagrodzeń w sektorze finansów publicznych na poziomie z 2008 r. pozostaną wynagrodzenia osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Oznacza to m.in., że nie zmienią się uposażenia oraz diety parlamentarne posłów i senatorów. Na poziomie z 2014 r. pozostaną też co do zasady płace w „budżetówce” oraz zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ustawa przewiduje natomiast środki na dodatkowe etaty m.in. w biurze GIODO oraz Krajowym Biurze Wyborczym. Ustawa wskazuje też, że z Funduszu Pracy będą sfinansowane staże i szkolenia lekarzy, dentystów, pielęgniarek i położnych. W 2015 r. tzw. rezydentury będą częściowo finansowane z budżetu państwa. Ma to umożliwić odbycie specjalizacji przez wszystkich absolwentów uczelni medycznych z lat 2012-2015, tj. przez ok. 3,5 tys. osób. W ustawie doprecyzowano także przepisy dotyczące specjalizacji lekarzy. Wprowadzono również zmiany w podatku akcyzowym. Zostanie nim objęte wytwarzanie papierosów przy pomocy maszyn. Zmieniony zostanie ponadto sposób opodatkowania cygar i cygaretek – akcyza za te produkty ma być płacona od wagi, a nie od sztuki. Ponadto ustawa zobowiązuje samorządy do przeznaczania na specjalną organizację nauki i metod pracy dla dzieci i młodzieży środków nie mniejszych niż naliczone w części oświatowej subwencji ogólnej. Jest to rozwiązanie wychodzące naprzeciw oczekiwaniom opiekunów osób niepełnosprawnych. Ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Ponadto, Sejm przyjął do wiadomości Informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2013 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Izba zdecydowała także o odrzuceniu w pierwszym czytaniu poselskich projektów: nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, zmian w Kodeksie wyborczym, a także nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz ustawy Kodeks wykroczeń.

W głosowaniach posłowie wprowadzili też zmiany w składzie sekretarzy Sejmu (druk 2940) oraz komisji sejmowych (druk 2982).

W ostatnim dniu 81. posiedzenia Sejm zapoznał się również z przedstawioną przez sekretarza stanu w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego „Informacją o gospodarowaniu wodami w Polsce w latach 2012-2013”. Dokument podsumowuje m.in. stan zasobów wodnych państwa oraz wykorzystanie i utrzymanie urządzeń wodnych. Zgodnie z informacją w roku 2012 łączne zasoby wód w Polsce wynosiły 49650,7 mln m3. Na koniec 2013 r. dostępne do zagospodarowania zasoby wód podziemnych były na poziomie 13,30 km3/rok. W latach 2012 – 2013 szacunkowa łączna objętość zmagazynowanej wody w zbiornikach retencyjnych wyniosła ok. 4 mld m3. Śródlądowe drogi wodne w Polsce obejmują ogółem 3 660 km rzek i kanałów, z czego 2 575 km stanowią drogi wodne przeznaczone do transportu towarów lub przewozu osób. Informacja wskazuje też, iż w 2012 r. produkcja energii elektrycznej z wody wyniosła 2 036,9 GWh. W 2012 r. w Polsce było 770 elektrowni wodnych, a w 2013 r. 784. W okresie sprawozdawczym na utrzymanie urządzeń wodnych wydatkowano 201 151 tys. zł, natomiast łączny koszt zapewnienia zimowej ochrony przeciwpowodziowej wyniósł 28 122 tys. zł. W latach 2012 - 2013 r., w ramach realizacji zadań związanych z usuwaniem skutków powodzi, w tym powodzi z 2010 r, regionalne zarządy gospodarki wodnej wydatkowały ponad 292 511 tys. zł (z budżetu państwa 270 220 tys. zł., z Funduszu Solidarności UE - w 2012 r. - 22 291 tys. zł). Wydatki inwestycyjne na gospodarkę wodną w 2012 r. według Informacji wyniosły 2 787,9 mln zł. Najwięcej środków wydatkowano na ujęcie i doprowadzanie wody – 1 119,6 mln zł, na budowę i modernizację stacji uzdatniania wody – 374,5 mln zł, na budowę zbiorników wodnych – 394,5 mln zł, na regulację i zabudowę rzek i potoków – 265,8 mln zł oraz na obwałowania przeciwpowodziowe – 564,3 mln zł. W dyskusji zgłoszono wniosek o odrzucenie informacji. Zostanie on poddany pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu Sejmu.

 

Źrodło: sejm.gov.pl

Fot. K. Białoskórski

:: Komentarze

:: facebook