:: Uproszczenia w prawie budowlanym

06.08.2014

Uproszczenia w prawie budowlanym

Na ostatnim posiedzeniu rząd zajął się nowelizacją prawa budowalnego, którą przygotowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Zapowiadane zmiany mają przede wszystkim uprościć i przyśpieszyć proces dla większości inwestycji budowlanych.
 
Na czym będą polegały uproszczenia? Głównym celem projektu jest ułatwienie procedur administracyjnych wynikających z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę dla domków jednorodzinnych. Zamiast tego, w przypadku gdy obszar oddziaływania planowanego budynku  „mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane", wystarczy przedłożenie zgłoszenia z projektem budowlanym.
 
Zmiany zakładają również zniesienie obowiązku dołączenia do projektu budowalnego oświadczeń o zapewnieniu energii, wody, ciepła, gazu oraz o warunkach przyłączenia do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, a na koniec oświadczenia o możliwości dostępu do drogi publicznej. Dopiero na etapie oddawania inwestycji do użytku podłączenia te będą podlegały kontroli.
 
Nowe przepisy miałyby znieść też konieczność zgłoszenia terminu rozpoczęcia prac - dotychczas były to 3 lata od dnia uzyskania pozwolenia na budowę.
 
Rozszerzony został również katalog obiektów oddawanych do użytku na podstawie zawiadomienia o zakończeniu budowy. Są to m.in.: „warsztaty rzemieślnicze, stacje obsługi pojazdów, myjnie samochodowe, garaże do pięciu stanowisk włącznie, obiekty magazynowe takie jak: chłodnie, hangary, wiaty, budynki kolejowe takie jak: nastawnie, podstacje trakcyjne, lokomotywownie, wagonownie, strażnice przejazdowe, myjnie taboru kolejowego”.
 
 
Źródło: bip.kprm.gov.pl
Fot. prawo.gazetaprawna.pl

:: Komentarze

:: facebook