:: Mimo okresu wakacyjnego, politycy nie odkładają całkowicie codziennej pracy
30.07.2014
Rozpoczęła się przerwa wakacyjna w obradach Sejmu i jest to dobry czas, jeszcze przed wypoczynkiem, na spotkania w terenie. Wakacje są zawsze granicznym momentem, w którym podsumowuje się półroczny etap prac prac i projektów w ramach legislacji, a co za tym idzie pożądanych skutków społeczno-ekonomicznych. Na takim wstępnie podsumowującym spotkaniu posłanka Janyska była 29 lipca br. u Burmistrza Chodzieży Jacka Gursza.
Wizyta w Chodzieży nie była przypadkowa, gdyż Jacek Gursz jako Przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski - stowarzyszenia skupiającego samorządy z Województwa Wielkopolskiego, był zapraszany zarówno przez posłankę Janyska i posła Szejnfelda (dziś już europosła) do konsultacji i opiniowania projektów aktów skutkujących dla samorządów. Przekazywał też z własnej inicjatywy propozycje finansowo - gospodarcze pożądane z punktu widzenia gmin i powiatów.
Nie inaczej było z projektem przełomowych zmian w prawie zamówień publicznych, współautorstwa wymienionych posłów, który został przyjęty 25 lipca br. na ostatnim przedwakacyjnym posiedzeniu sejmu.
Maria Janyska przedstawiła kluczowe zmiany i ustalono omówienie ich na powakacyjnych spotkaniach z chodzieskimi przedsiębiorcami i samorządami, z udziałem obu autorów projektu.
Burmistrz Chodzieży wyraził chęć kontynuacji współpracy opartej na doświadczeniach z praktyki. Już niebawem będą kolejne okazje ku temu, gdyż posłanka Janyska zaczyna w Komisji ds. Związanych z Ograniczaniem Biurokracji, której przewodniczy po pośle Szejnfeldzie, prace nad rządowym projektem ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej.
Nowe rozwiązania mają usprawnić funkcjonowanie głównie małych i średnich firm. Korzyści dla przedsiębiorców powinny wynieść ok. 0,9 mld zł już w pierwszym, pełnym roku obowiązywania ustawy. Celem niektórych regulacji jest ograniczenie obowiązków informacyjnych, co ma ułatwić kontakty przedsiębiorców z administracją i obniżyć koszty prowadzenia działalności. Zaproponowano również przepisy, które służą poprawie płynności finansowej przedsiębiorstw i wspieraniu inwestycji oraz społecznej odpowiedzialności biznesu i sprawnej administracji.
To czwarty pakiet tzw. uproszczeń w gospodarce, który kontynuuje poprzednie działania legislacyjne rządu, ułatwiające i upraszczające wykonywanie działalności gospodarczej.
Obecnie obowiązują trzy ustawy tego typu, w ramach których dokonano 284 zmian w 109 ustawach. Pierwsza – umożliwiła m.in. składanie w urzędach oświadczeń zamiast zaświadczeń, odpisów i wypisów, druga – zmniejszyła niektóre uciążliwe obowiązki administracyjne i informacyjne nałożone na przedsiębiorców, trzecia – znosi m.in. obowiązek zapłaty podatku VAT przez małego podatnika (obroty nie większe niż 1,2 mln euro rocznie) w rozliczeniach kasowych, gdy kontrahent nie zapłaci mu za dostarczony towar lub wykonaną usługę.
Jak widać, mimo okresu wakacyjnego, politycy nie odkładają całkowicie codziennej pracy.
:: Komentarze