:: Rodzina

30.05.2014

Znaczenia rodziny raczej nie trzeba tłumaczyć. Niemal wszyscy znamy jej wartość i cenimy, choć na co dzień przyjmujemy to najczęściej jako normę i jeśli ją mamy, to nie analizujemy co by było gdyby...  Ale ta norma zmienia się i tradycyjne życie rodzinne trochę przestaje być tradycyjne.
 
Większość środowisk jest zgodna co do konieczności prowadzenia aktywnej polityki prorodzinnej i to nie tylko w zakresie prowadzącym do podniesienia urodzeń, ale także równolegle promowania modelu dużej rodziny oraz zapewnienia konkretnego wsparcia. Jedna z ostatnich decyzji rządu zmierza właśnie ku wprowadzeniu takich rozwiązań. Rada Ministrów podjęła kilka dni temu uchwałę w sprawie ustanowienia rządowego programu dla rodzin wielodzietnych i wydała rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków jego realizacji.
 
W ramach tego programu wprowadzona zostanie Karta Dużej Rodziny, czyli system zniżek oraz dodatkowych uprawnień dla rodzin wielodzietnych zarówno w instytucjach publicznych, jak i na usługi oferowane przez podmioty prywatne. Szacuje się, że zniżki obejmą nawet 3,4 mln osób w rodzinach "3+". Jest to kolejny krok w działaniach na rzecz promowania pozytywnego wizerunku rodziny Karta ma m.in. dać możliwość korzystania z katalogu zniżek i innych uprawnień w ramach oferty kulturalnej, rekreacyjnej czy transportowej na terenie całego kraju. Pozwoli na zmniejszenie comiesięcznych wydatków dużych rodzin i umożliwi im aktywne spędzanie czasu. Do współpracy zaproszone zostały także firmy prywatne, które z pewnością również zaoferują dużym rodzinom atrakcyjne zniżki, wzorem sprawdzonych już i doskonale funkcjonujących ofert w innych państwach. Uprawnione do korzystania z karty będą rodziny z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Karta będzie wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice będą mogli korzystać z karty dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 roku życia. W przypadku osób niepełnosprawnych karta wydawana jest na czas orzeczenia o niepełnosprawności. Oprócz przyjętej właśnie
 
Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin także poszczególne samorządy wcześniej wprowadziły już, lub wprowadzają, Kartę na terenie swojej gminy. Taka karta funkcjonuje np. od ponad roku w Poznaniu, którą prezentował na organizowanym przeze mnie w tym roku w Pile Forum Rodziny, jej inicjator - radny Poznania, a na ostatniej sesji uchwałę o wprowadzeniu Karty Dużej Rodziny podjęła Rada Miasta Piły. A więc w tych samorządach, oprócz ulg w korzystaniu z usług publicznych państwowych, można będzie korzystać ulgowo z gminnych. To dobry kierunek, gdyż w polityce wspierającej rodziny powinny uczestniczyć wszystkie środowiska, w których i dla których (!) te rodziny żyją.
 
 
 
Maria Małgorzata Janyska
 
Posłanka na Sejm RP
 

:: Komentarze

:: facebook