:: Starzenie się społeczeństwa i polityka senioralna
10.05.2014
Dojrzali wiekiem Polacy, czyli Seniorzy, zostali objęci tzw. Polityką senioralną Państwa. Ma to ogromne znaczenie, bo tylko systemowe działania dają efekty. A muszą być podejmowane, bo z prognoz demograficznych wynika, że w 2060 roku co trzeci mieszkaniec Unii Europejskiej będzie miał 65 lat i więcej.
W Polsce społeczeństwo starzeje się jeszcze szybciej niż w większości krajów europejskich i dziś w naszym kraju na jednego emeryta lub rencistę pracują cztery osoby w wieku produkcyjnym, w 2060 roku będą to mniej niż dwie osoby. Dane demograficzne potwierdzają także spadek umieralności i systematyczny wzrost przeciętnej długości życia. Jest to niewątpliwie związane z rozwojem medycyny, profilaktyką prozdrowotną oraz nowoczesnym systemem opieki. Dziś statystyczny Polak żyje 72,7 lat, przeciętna Polka – 81 lat i spodziewane jest dalsze wydłużanie życia, a i tak pozostajemy w tyle za większością krajów europejskich.
Starzenie się społeczeństwa to duże wyzwanie. Od wielu lat kraje naszego kontynentu prowadzą badania i debaty na temat dostosowania polityki społecznej i gospodarczej do nieuchronnych zmiana demograficznych.
Te prace realizowane są także u nas. W grudniu 2013 r. rząd przyjął tzw. pakiet dla seniorów obejmujący Założenia Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce na lata 2014-2020, Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 oraz program „ Solidarność pokoleń- działania dla zwiększenia aktywności zawodowej osób w wieku50 +”. Dokument Długofalowa Polityka Senioralna to pierwszy ogólnopolski program dla osób starszych. Zakłada on m.in. aktywne starzenie się w dobrym zdrowiu, większy udział w życiu społecznym i solidarność międzypokoleniową – cele i środki realizacji założeń. Określone w nim zostały rozwiązania dla funkcjonowania i wspierania aktywności na rynku pracy dla osób 60 plus oraz aktywności społecznej i edukacyjnej. Również w reformie działania urzędów pracy założono dotowanie, subsydiowanie zatrudnienia osób po sześćdziesiątym roku życia, w wymiarze nawet 24 miesięcy udzielania wsparcia na Ich zatrudnienie.
Bardzo ważnym elementem jest zdrowie, opieka geriatryczna zarówno w ujęciu tworzenia oddziałów geriatrii jak i dostępności geriatrii na oddziałach interny, kardiologii. W ostatnich latach niektóre placówki zdrowotne korzystały z wsparcia finansowego na przygotowanie oddziałów geriatrycznych, ale to wciąż mało.
Także parlament wychodzi naprzeciw systemowemu podejściu do polityki senioralnej, która dotychczas była przedmiotem odrębnych zainteresowań wielu komisji, w zależności od obszaru analizy. Na minionym posiedzeniu Sejm powołał Komisję Polityki Senioralnej – nową, stałą komisję, która będzie zajmować się kształtowaniem polityki państwa wobec osób starszych. W ten ważny temat włączają się, powstające licznie w Polsce, Uniwersytety Trzeciego Wieku. Warto też wspomnieć, że na mocy nie tak dawno podjętych zmian prawnych mogą lokalnie powstawać gminne rady seniorów, przy radach miast, gmin, co już się dzieje. To umożliwia aktywne włączenie się w politykę lokalną i państwową wobec osób starszych.
Wniosek z rozważań demograficznych jest jeden – obok działań prorodzinnych mających na celu zwiększenie dzietności konieczne jest systemowe wsparcie rosnącej grupy dojrzałego – starszego społeczeństwa.
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP
:: Komentarze