:: „Krajna Magnificat” w Zakrzewie
12.05.2014
Pod tym tytułem, a z okazji uroczystości 65.rocznicy śmierci ks. Patrona dr. Bolesława Domańskiego, zostało skomponowane dzieło, przez profesora Zbigniewa Kozuba, które dnia 10 maja rozbrzmiało w Kościele parafialnym w Zakrzewie.
Dzieło było niezwykłe, gdyż razem z profesjonalistami - solistką operową Katarzyną Hołysz, solistą operowym Przemysławem Czekałą, Orkiestrą Collegium F z Poznania pod batutą Marcina Sompolińskiego, śpiewały amatorskie chóry - Chór Tęcza z Zakrzewa, Chór Św. Cecylii że Złotowa i Chór Towarzystwa Śpiewu im. I.J. Paderewskiego z Szamocina.
We wspólnym świętowaniu udział wzięła parlamentarzystka Północnej Wielkopolski – Maria Janyska, Wiceminister Sprawiedliwości z Ziemi Złotowskiej - Stanisław Chmielewski , Marszałek Województwa - Marek Woźniak, radny Sejmiku Wielkopolskiego z Zakrzewa - Henryk Szopiński, władze samorządowe oraz Mieszkańcy Zakrzewa i okolic, a także przedstawiciele rodziny księdza Domańskiego.
Podczas Mszy św., którą sprawował biskup Jan Tyrawa, apelu przy grobie Ks. Patrona oraz zapowiedzi koncertu, wiele razy podkreślano zasługi ks. Domańskiego dla Polaków, dla utrzymywania i rozwijania polskości na ziemiach niemieckich, tu w Zakrzewie a także w Berlinie.
Zakrzewo, w zaborze pruskim, było w owych czasach silnym ośrodkiem polskości, a msze były odprawiane także w języku polskim. Ksiądz Domański, po objęciu funkcji proboszcza parafii zakrzewskiej kontynuował i rozwijał tą spuściznę. Angażował się nie tylko w organizację życia parafialnego, ale także w działalność narodową i kulturalną, mimo trudności stawianych przez władze niemieckie. Był zwolennikiem "pracy organicznej", propagował wśród parafian dążność do zdobywania wiedzy oraz zrzeszania się w celach społecznych i ekonomicznych, był organizatorem Kółek Rolniczych na tamtym terenie. To spowodowało, że został wybrany prezesem Rady Nadzorczej Banku Ludowego w Złotowie. W latach rodzącej się niepodległej Polski - 1918-1920 - wraz z liczną grupą działaczy był zaangażowany w walkę o przyłączenie ziemi złotowskiej do Rzeczypospolitej.
Gdy się to nie udało nadal pracował "organicznie". W 1928 r. wywalczył u władz niemieckich uchwalenie "Ordynacji dotyczącej uregulowania szkolnictwa dla mniejszości polskiej w Prusach". W 1929 r. został wybrany patronem Rady Nadzorczej Związku Spółdzielni Polskich w Niemczech i nazywany od tego czasu "księdzem Patronem". Był też prezesem berlińskiej spółki akcyjnej Bank Słowiański. Niezależność ekonomiczną Polaków mieszkających na terenie Niemiec uznawał za najważniejszą sprawę, gdyż uważał, że niezależnie od polityki germanizacyjnej, groźniejsze jest wynarodowienie spowodowane konformizmem i naciskami ekonomicznymi.
Jego praca została uhonorowana wyborem księdza, dnia 9 lutego 1933 r., na funkcję prezesa Związku Polaków w Niemczech, którą pełnił do śmierci w 1939 r.
Zorganizował i doprowadził do skutku I Kongres Związku Polaków w Niemczech, który odbył się w Berlinie, w dniu 6 marca 1938 r., w Theater des Volkes. Na Kongres przybyło ok. 5000 uczestników. Ksiądz Domański, w przemówieniu inauguracyjnym przedstawił słynne "Pięć Prawd Polaków":
- "Jesteśmy Polakami",
- "Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci",
- "Polak Polakowi Bratem!",
- "Co dzień Polak Narodowi służy",
- "Polska Matką naszą – nie wolno mówić o Matce źle!".
Całe dzieło księdza Bolesława Domańskiego oparte było na gruncie wielkiego patriotyzmu i nieustającej miłości do Ojczyzny, ogromnego szacunku w relacjach z innymi oraz poszanowania godności drugiego człowieka.
Martyna Chwarścianek-Bednarek
Asystentka Posłanki
Fot. nr 6: swietarodzina.pila.pl / fot. nr 7: zakrzewo.org.pl
:: Komentarze