:: Relacja z Konferencji: Równość stron w umowach o zamówienie publiczne w teleinformatyce
07.04.2014
W praktyce udzielania zamówień publicznych zamawiający często starają się przerzucić na wykonawców całe ryzyko związane z realizacją zamówienia. W wyniku tego umowy zawierają klauzule wprowadzające niczym nieograniczoną odpowiedzialność finansową wykonawcy, nieadekwatne i nieograniczone kary umowne, a także zapisy wymuszające zgodę wykonawcy na wykonawstwo zastępcze bez jakiejkolwiek kontroli kosztów takiego wykonawstwa. Wcale nie do wyjątków zaliczyć można umowy, w których zamawiający mają wyłącznie prawa, a wykonawcy wyłącznie obowiązki.
Problem ten był przedmiotem konferencji pn. „Równość stron w umowach o zamówienie publiczne w teleinformatyce” zorganizowanej 27 marca 2014 r. przez Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji. Patronat Honorowy nad Konferencją objął Urząd Zamówień Publicznych. W Konferencji wzięło udział blisko 80 osób – przedstawicieli administracji publicznej oraz rynku teleinformatycznwego.
Podczas spotkania, w gronie wybitnych specjalistów, zastanawialiśmy się, czy tak być musi, czy też możliwe jest podjęcie działań, które przywrócą równowagę stron umowy również, gdy dotyczy ona realizacji zamówienia publicznego. Moderatorem Konferencji był Michał Rogalski – Członek Rady PIIT, Ekspert PIIT ds. Zamówień Publicznych.
Otwarcia Konferencji dokonał dr inż. Wacław Iszkowski – Prezes Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji PIIT, który przywitał Uczestników oraz Gości zwracając uwagę na podstawowe problemy związane z praktyką ubiegania się o zamówienia publiczne przez firmy działające na rynku teleinformatycznym.
Następnie w imieniu Patrona Honorowego Konferencji wystąpił Daniel Wiciński Dyrektor Departamentu Kontroli Doraźnej Urzędu Zamówień Publicznych.
Ponadto w Programie Konferencji wystąpili:
Przykłady klauzul umownych w zamówieniach teleinformatycznych
Wiesław Paluszyński – Wiceprezes PIIT
Czy treści umów zawieranych z wykonawcami wymagają interwencji ustawodawcy
Poseł Maria Janyska – Wiceprzewodnicząca Podkomisji nadzw. do rozpatrzenia projektów ustaw o zmianie ustawy - PZP, Sejm RP
Umowy w sprawie zamówień publicznych – spojrzenie zamawiającego i wykonawcy
Monika Kucharczyk, radca prawny, Bird & Bird
Umowy w sprawie zamówień publicznych w świetle kontroli przeprowadzanych przez RIO
Iwona Bendorf-Bundorf – Prezes Regionalnej Izby Obrachunkowej w Olsztynie, Członek Rady Zamówień Publicznych
O (nie)zgodności umów z Kodeksem cywilnym
Małgorzata Stachowiak – Ekspert Grupa Doradcza Sienna
Umowy w świetle orzecznictwa KIO
Dariusz Ziembiński –Grupa Doradcza KZP Sp. z o.o.
Źródło: piit.org.pl
:: Komentarze