:: Konferencja prasowa wielkopolskich Parlamentarzystek
05.03.2014
Dnia 3 marca w Poznaniu, pod hasłem „Kobiety o kobietach i nie tylko” , odbyła się konferencja prasowa, której jedną z inicjatorek była posłanka Maria Małgorzata Janyska.
Wielkopolskie Parlamentarzystki spotkały się z mediami, aby poinformować m.in. projekcie uchwały, która wpłynęła do laski marszałkowskiej, a dotyczy ustanowienia dnia 5 marca Dniem Równych Płac, który miałby być obchodzony również w Polsce. Jako Parlamentarna Grupa Kobiet uzasadniają, że równa płaca za równą pracę to jedna z fundamentalnych zasad Unii Europejskiej. Zapisano ją już w traktacie rzymskim w 1957 r. Jednak postęp w zmniejszaniu różnicy w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn następuje powoli. W Polsce badanie struktury wynagrodzeń przeprowadzone przez GUS w 2011 r. wykazało, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie mężczyzn było w październiku 2010 roku o 17,7% wyższe od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia kobiet. W skali europejskiej różnica ta (tzw. luka płacowa) wynosi 16.2%. Liczby te są odzwierciedleniem cały czas utrzymującego się braku równości na rynku pracy. Konsekwencją różnic w wynagrodzeniach są także niższe emerytury kobiet – wedle wyliczeń Europejskiego Instytut do Spraw Równości Kobiet i Mężczyzn (EIGE), średnia emerytura kobiety w Unii Europejskiej wynosi 61% emerytury męskiej.
Jak podkreśla posłanka Janyska jest to skutkiem postrzegania kobiety wciąż jako tej, która ma mniej czasu na pracę, na przygotowanie się do niej, gdyż pełni w rodzinie rolę kluczową w zakresie prowadzenie domu, dbania o dzieci - odrabiania z nimi lekcji, czytania im książek, chodzenia na wywiadówki, do lekarza, itd. Ale nawet to bycie kluczowym logistykiem rodzinnym nie sprawia, że kobieta jest w pracy mniej wydajna, wręcz odwrotnie - te role powodują, że musi być tak zorganizowana, aby zrobić szybciej to samo co mężczyzna. Dlatego aby umocować sytuację elastycznej pracy, w tym w domu, wyszliśmy naprzeciw ze zmianami w kodeksie pracy, który wreszcie sankcjonuje różne jej formy. Jako Parlamentarzystki oraz kobiety mające doświadczenie w pracy w różnych podmiotach będziemy też prowadzić działania wspierające ograniczenie praktyk dyskryminacyjnych wobec równego zatrudniania, awansowania i wynagradzania – tłumaczy. Chcemy zachęcać najpierw pracodawców - przedsiębiorstwa publiczne, ale także rozmawiać z organizacjami pracodawców prywatnych na te tematy, m.in. wskazując korzyści z tego wynikające.
Martyna Chwarścianek
Asystentka Posłanki
:: Komentarze