:: Zakończyło się 60. posiedzenie Sejmu

07.02.2014

Zakończyło się 60. posiedzenie Sejmu

Zmiany w ustawie o VAT dotyczące tzw. aut z kratką oraz podniesienie progów stosowania Prawa zamówień publicznych to tylko niektóre z decyzji podjętych przez posłów w ostatnim dniu 60. posiedzenia Sejmu. Izba przyjęła także m.in. ustawę ułatwiającą wymianę informacji z krajami UE o kierowcach łamiących przepisy ruchu drogowego. Ponadto Sejm znowelizował Kodeks postępowania cywilnego. Posłowie zapoznali się również z rządowymi dokumentami przedstawiającymi działania Rzecznika Praw Pacjenta w 2011 i 2012 r.

 

Sejm uchwalił nowelizację ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe przepisy dostosowują prawo do dyrektywy 2011/82/UE Parlamentu Europejskiego i Rady z 25 października 2011 r. w sprawie ułatwień w zakresie transgranicznej wymiany informacji dotyczących przestępstw lub wykroczeń związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest ułatwienie wymiany informacji między Polską a innymi krajami unijnymi o polskich kierowcach naruszających przepisy ruchu drogowego w państwach UE i kierowcach z krajów Unii łamiących prawo w Polsce.
 
Wymieniane będą informacje m.in. o: niestosowaniu się do ograniczenia prędkości, prowadzeniu pojazdu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, przewożeniu dziecka bez fotelika ochronnego, niestosowaniu się do sygnałów świetlnych lub znaków nakazujących zatrzymanie pojazdu, prowadzeniu pojazdu po użyciu alkoholu, w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Ustawa ma umożliwić także nakładanie mandatu karnego kredytowanego na osoby czasowo przebywające w Polsce lub nieposiadające stałego miejsca zamieszkania lub pobytu, będące obywatelami innego państwa unijnego lub posiadające miejsce stałego zamieszkania lub pobytu na terytorium takiego państwa. Ponadto nowelizacja przewiduje utworzenie w Polsce Krajowego Punktu Kontaktowego (KPK), którego zadaniem będzie wymiana informacji (danych rejestracyjnych pojazdów i danych ich właścicieli lub posiadaczy) z punktami kontaktowymi innych państw UE. Prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych KPK wejdzie w struktury nowej Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Teraz nowelizacja będzie przedmiotem prac Senatu.
 
Posłowie przyjęli także nowelizację ustawy – Prawo zamówień publicznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa podwyższa z 14 do 30 tys. euro próg wartości zamówień, od którego powstaje obowiązek stosowania procedur przewidzianych w przepisach o zamówieniach publicznych. Nowelizacja uwzględnia zmiany siły nabywczej pieniądza i odbiurokratyzowuje procedury udzielania zamówień publicznych o małych wartościach. W przypadku tego typu zamówień koszty przygotowania i przeprowadzenia przetargu mogą przewyższać zyski wynikające z zastosowania procedur przetargowych. Ustawa zakłada też korzystne rozwiązania dla środowisk naukowo-badawczych oraz twórczych i artystycznych. Będą one np. zwolnione ze stosowania ustawy w przypadku zamawiania dostaw i usług, których wartość nie przekracza 207 tys. euro. Projekt umożliwia ponadto udzielenie zamówienia z wolnej ręki, gdy przedmiotem zamówienia są rzeczy wytwarzane wyłącznie do celów prac badawczych, eksperymentalnych, naukowych lub rozwojowych. Przyjęte rozwiązania są odpowiedzią na postulaty środowisk naukowo-badawczych i powinny zwiększyć poziom innowacyjności polskiej nauki oraz gospodarki. Nowelizacja trafi teraz do Senatu.
 
Kolejnym aktem prawnym uchwalonym przez Sejm była nowelizacja ustawy o Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. Zgodnie z nowymi przepisami minister właściwy do spraw wyznań religijnych oraz mniejszości narodowych i etnicznych będzie mógł współfinansować działalność statutową Akademii. Ustawa będzie następnie rozpatrywana w Senacie.
 
Izba zdecydowała również o przyjęciu dwóch Informacji Rady Ministrów o realizacji działań wynikających z Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii w 2011 i 2012 r. Dokumenty przedstawiają działania podejmowane w obszarach profilaktyki, leczenia, redukcji podaży narkotyków, współpracy międzynarodowej oraz badań i monitoringu. W ramach profilaktyki narkomanii w latach 2011-2012 realizowano m.in. ogólnopolską kampanię społeczną „Narkotyki? Na co mi to?”. Podejmowano także np. działania na rzecz rozwoju sieci Szkół Promujących Zdrowie, do której w okresie sprawozdawczym należało ponad 2 tys. placówek. Ponadto Krajowe Biuro Krajowego Programu Przeciwdziałania Narkomanii zlecało realizację projektów mających na celu m.in. zmniejszenie rozpowszechniania używania środków odurzających wśród dzieci i młodzieży. W 2011 takich projektów było 136 i objęły one ponad 380 tys. osób. Z kolei w 2012 r. zlecono 130 projektów, skierowanych do 300 tys. osób. Zgodnie z dokumentami w działania z zakresu leczenia zaangażowane było m.in. Krajowe Centrum do Spraw AIDS, które w 2011 r. objęło programem leczenia ARV 5,6 tys. osób żyjących z wirusem HIV, a w 2012 r. 6,3 tys. pacjentów. Przykładowe działania w obszarze redukcji podaży w 2011 r. to likwidacja 13 nielegalnych laboratoriów oraz 50 grup przestępczych zajmujących się produkcją narkotyków. W kolejnym roku zlikwidowano 15 takich laboratoriów i 15 grup.
 
Sejm uchwalił także dwie nowelizacje ustawy – Kodeks postępowania cywilnego. Na mocy pierwszej z nich prawnicy otrzymali możliwość odwoływania się od postanowień sądów dotyczących zwrotu kosztów świadczonej przez nich tzw. pomocy prawnej z urzędu. Zgodnie z nowelizacją zażalenia na postanowienia sądu pierwszej instancji będą wnoszone do sądu drugiej instancji. Z kolei na postanowienie wydane przez sąd drugiej instancji przysługiwać będzie zażalenie do innego składu tego sądu. Utrzymana zostaje zasada 7-dniowego terminu na wniesienie odwołania. Ponadto w myśl ustawy nie będzie można odwołać się od postanowienia wydanego w wyniku rozpoznania zażalenia na postanowienie sądu pierwszej instancji. Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 30 października 2012 r. TK uznał za niezgodny z konstytucją przepis, który nie przewidywał wnoszenia zażaleń w takich sprawach. Teraz nowelizacją zajmie się Senat.
 
Druga nowelizacja Kpc wykonuje wyrok TK z 22 listopada 2010 r., w którym uznano, że minister sprawiedliwości przekroczył upoważnienie ustawowe, regulując w rozporządzeniu sposób nadawania klauzul wykonalności tytułom egzekucyjnym. W związku z tym kwestia ta została uregulowana wprost w ustawie. Nowelizacja utrzymuje zasadę niewydawania odrębnych postanowień o nadaniu klauzuli wykonalności. W elektronicznym postępowaniu upominawczym klauzula wykonalności będzie pozostawiana wyłącznie w systemie teleinformatycznym. Dotychczas to rozporządzenie - Regulamin urzędowania sądów powszechnych przewidywało, że jeżeli tytułem egzekucyjnym był wyrok lub ugoda sądowa, to sąd co do zasady nie wydawał oddzielnego postanowienia o nadaniu klauzuli wykonalności, tylko umieszczał ją na odpisie wyroku lub na protokole posiedzenia zawierającym treść ugody. Ponadto w myśl nowelizacji dotychczasowe rozporządzenie w sprawie określenia brzmienia klauzuli wykonalności pozostanie w mocy do momentu wejścia w życie nowego aktu wykonawczego wydanego na podstawie zmienionych przepisów, jednak nie dłużej niż przez 6 miesięcy od wejścia w życie nowelizacji. Następnie nowelizacja zostanie przekazana prezydentowi do podpisu.
 
Posłowie wyrazili też ustawową zgodę na ratyfikację przez prezydenta Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Liberii o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w Nowym Jorku 7 sierpnia 2013 r. Umowa została przygotowana w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski umowa dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych oraz od towarów i usług, a w odniesieniu do Liberii wszystkich podatków, bez względu na ich rodzaj i nazwę. Umowa zobowiązuje stronę proszoną o pomoc do podjęcia wszelkich działań mających na celu dostarczenie wnioskowanych informacji – o ile jej instytucje i organy nimi dysponują. Wymiana informacji będzie się odbywać jedynie na żądanie. Następnie ustawa o ratyfikacji będzie rozpatrywana w Senacie.
 
Decyzją Sejmu została także uchwalona ustawa o ratyfikacji Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Malezji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu oraz Protokołu do tej umowy, podpisanej w Kuala Lumpur 8 lipca 2013 r. Przyjęte dziś przepisy  dotyczą wyrażenia przez parlament zgody w drodze ustawy na ratyfikację przez prezydenta tych aktów prawa międzynarodowego. Umowa powstała w oparciu o Modelową Umowę OECD o wymianie informacji w sprawach podatkowych. W przypadku Polski dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych i fizycznych, a jeśli chodzi o Malezję podatku dochodowego oraz dochodowego od ropy naftowej. Umowa m.in.: zmienia zasady opodatkowania dywidend, odsetek oraz innych należności i określa jako podstawową metodę unikania podwójnego opodatkowania - metodę odliczenia proporcjonalnego. Protokół do umowy doprecyzowuje niektóre artykuły i stanowi jej integralną część. Ustawa o ratyfikacji będzie teraz przedmiotem prac Senatu.
 
Sejm uchwalił też nowelizację ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa kompleksowo reguluje zasady odliczania i rozliczania podatku VAT od nabycia tzw. aut z kratką i innych kosztów związanych z ich eksploatacją. Chodzi o samochody osobowe oraz inne pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Ustawa dotyczy zarówno pojazdów wykorzystywanych równocześnie w działalności gospodarczej i w celach prywatnych, jak i aut wyłącznie firmowych. Zgodnie z nowelizacją, w przypadku pojazdów wykorzystywanych do celów mieszanych, zasadą będzie możliwość odliczenia, bez ograniczenia kwotowego, 50 proc. podatku naliczonego od wszystkich wydatków - zarówno z tytułu zakupu pojazdu, jak i paliwa oraz innych kosztów eksploatacyjnych. Pełne odliczenie VAT będzie przysługiwało tylko w przypadku pojazdów wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej. W przypadku tych pojazdów ustawa przewiduje obowiązek złożenia stosownej informacji oraz prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdu. Dane te będą weryfikowane przez organy skarbowe. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2014 r. W dalszej kolejności nowelizacją zajmie się Senat.
 
Izba przyjęła również ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nowe przepisy dostosowują prawo do przepisów unijnych dotyczących współpracy w zakresie zwalczania terroryzmu i przestępczości transgranicznej oraz współpracy w sytuacjach kryzysowych. Ustawą objęte zostały działania Policji, Straży Granicznej, BOR i Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z nowymi przepisami we wspólnych operacjach będą mogły uczestniczyć wyłącznie osoby z państw unijnych oraz strefy Schengen. Natomiast działania ratownicze będzie można podejmować także z udziałem przedstawicieli innych państw, np. sąsiadujących z Polską. Podczas pobytu w naszym kraju zagraniczni funkcjonariusze i pracownicy będą zobowiązani do przestrzegania polskiego prawa oraz procedur używania broni i środków przymusu bezpośredniego. Z wnioskiem o udział funkcjonariuszy lub pracowników zagranicznych służb będą mogli występować: komendanci główni Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej; minister spraw wewnętrznych z urzędu lub na wniosek szefa BOR lub komendantów głównych Policji, SG i PSP, a także Rada Ministrów. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.
 
Sejm przyjął Informację Rady Ministrów o realizacji w 2012 r. ustawy z 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dokument opisuje zarówno działania prewencyjne, na które położyła nacisk wspomniana ustawa, a które są podejmowane w celu zatrzymania dzieci w rodzinie biologicznej, jak i organizację pieczy zastępczej oraz procesu adopcji. W 2012 r. zatrudniono 2,1 tys. asystentów rodziny, którzy objęli wsparciem ok. 19 tys. rodzin, z czego w przypadku 5,5 tys. rodzin zakończono pracę asystentów w związku z udzieleniem tym rodzinom skutecznej pomocy. W dokumencie przedstawione zostały także m.in. dane dotyczące placówek wsparcia dziennego.
 
Ponadto w głosowaniach posłowie zdecydowali o odrzuceniu poselskich projektów: uchwały w sprawie zmiany Regulaminu Sejmu, nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (druk 2025) oraz nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym.
 
W ostatnim dniu 60. posiedzenia Sejmu posłowie zapoznali się również z dwoma rządowymi dokumentami przedstawiającymi działania Rzecznika Praw Pacjenta w 2011 i 2012 r. Chodzi o Sprawozdanie z realizacji zadań wynikających z ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz przestrzegania praw pacjenta na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak również o Sprawozdanie dotyczące przestrzegania praw pacjenta na terytorium RP obejmujące okres od 1 stycznia 2012 r. do 31 grudnia 2012 r. W 2011 r. do Biura Rzecznika Praw Pacjenta wpłynęło 38,2 tys. zgłoszeń, a w roku kolejnym o 67 proc. więcej, tj. 63,9 tys. W 2012 r. w porównaniu z rokiem poprzednim liczba wszczętych postępowań wzrosła o 39 proc. W 2011 r. wszczęto 839 postępowań wyjaśniających, w tym 92 proc. na podstawie wniosków pacjentów i osób działających w ich imieniu oraz ok. 8 proc. z własnej inicjatywy Rzecznika. Natomiast w 2012 r. liczba ta wyniosła 1168 postępowań wyjaśniających, w tym 71 proc. na wniosek pacjentów i 29 proc. będących inicjatywą Rzecznika. Liczba spraw zbadanych na miejscu w 2012 w stosunku do 2011 r. wzrosła trzykrotnie. W 2011 r. pracownicy Biura Rzecznika Praw Pacjenta sprawdzili w ten sposób funkcjonowanie 22 placówek leczniczych. W 2012 r. zbadano na miejscu 63 różne podmioty udzielające świadczeń zdrowotnych. Sprawozdania wskazują także m.in. na współpracę Rzecznika z ministrem zdrowia, Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Najwyższą Izbą Kontroli oraz Narodowym Funduszem Zdrowia. Dokumenty przedstawiła rzecznik praw pacjenta Krystyna Barbara Kozłowska, a sprawozdania Komisji Zdrowia zawierające rekomendację przyjęcia raportów przez Sejm zaprezentował poseł Czesław Czechyra.
 
Źrodło: www.sejm.gov.pl 
Fot. K. Białoskórski 

:: Komentarze

:: facebook