:: 25. rocznica obrad Okrągłego Stołu

06.02.2014

25. rocznica obrad Okrągłego Stołu

Dziś mija 25. rocznica rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu - jednego z najważniejszych momentów w najnowszej historii Europy, momentu który był początkiem upadku komunizmu nie tylko w Polsce, ale  i w Europie Środkowo – Wschodniej. Dzięki któremu rozpoczęły się przemiany demokratyczne w naszym kraju. Niemal 25 lat możemy cieszyć się wolnością obywatelską, suwerennością oraz wolnością gospodarczą. Można powiedzieć, że tak szybko minęły te lata, ale w wymiarze wolności to jest „dopiero 25”.

 
Mimo najwyższej wartości jaką mamy dziś jako obywatele, w tą rocznicę odzywają się głosy przedstawiające ten fakt w całkowicie negatywnym świetle. Trzeba te osoby głośno pytać, gdzie wówczas były i jakie podjęłyby działania w oparciu o tamtą wiedzę, tamte warunki, tamto doświadczenie, w sytuacji, w której władza komunistyczna nadal rządziła i miała do swej dyspozycji wszystkie siły i środki militarne. Dziś z perspektywy 25 lat,  łatwo formułować opinie i wnioski, ale w ten sposób niestety próbuje się zafałszować ówczesną rzeczywistość i warunki podejmowania decyzji oraz odnawiać konflikty. Pamiętać trzeba, że Obrady Okrągłego Stołu były rezultatem negocjacji podjętych przez władze komunistyczne z częścią opozycji w połowie sierpnia 1988 roku, w sytuacji narastającej fali strajków i protestów społecznych.
 
Obrady miały miejsce w Pałacu Namiestnikowskim w Warszawie. Przy tzw. stolikach, czyli zespołach negocjacyjnych, strony koalicyjno-rządowa oraz opozycyjna omawiały szereg dziedzin wymagających reform. I tak, przy pierwszym stoliku podniesiono kwestię pluralizmu związkowego, drugi zajmował się gospodarką oraz polityką społeczną, trzeci natomiast, pod kierownictwem prof. Bronisława Geremka oraz prof. Janusza Reykowskiego, pracował nad kwestią reform politycznych.
 
Wyodrębnione zostały także tzw. podstoliki, czyli podzespoły zajmujące się sprawami rolnictwa, górnictwa, reformy prawa i sądów, stowarzyszeń, samorządu terytorialnego, młodzieży, środków masowego przekazu, nauki, oświaty i postępu technicznego, zdrowia i ekologii.
 
Bezpośrednim wynikiem obrad okrągłego stołu były częściowo demokratyczne wybory do parlamentu, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku i stały się początkiem przemian ustrojowych w Polsce.
 
W 25. Rocznicę tamtych wydarzeń w Pałacu Prezydenckim odbędzie się debata pt. „Okrągły Stół z perspektywy ćwierćwiecza”. Pałac zostanie też otwarty dla zwiedzających, gdzie będzie można m.in. zobaczyć historyczny stół oraz archiwalne fotografie z obrad 1989 r.
 
Więcej na www.prezydent.pl
 
 
 
 
 
Źródło: tvp.info
Foto: Jan Bogacz

:: Komentarze

:: facebook