:: No i zaczął się kolejny rok

02.01.2014

Jak zawsze jakiś czas upłynie zanim przyzwyczaimy się pisać "14" w dacie. A cóż poza tym? - podsumowania, analizy, oceny, plany, czyli to, co zwykle na przełomie roku. Robimy to zawodowo, prywatnie, politycznie, społecznie, gospodarczo, religijnie, itd.

 
I dobrze, bo trzeba się rozliczyć, wyciągnąć wnioski, może nawet nieco zweryfikować swoje twierdzenia i plany. Aby było to jak najrzetelniejsze potrzeba jak najwięcej dialogu i mądrej rzeczowej dyskusji. I tu pojawiają się obawy, czy będzie temu sprzyjał rok wyborczy, bo takim jest rok 2014. Będziemy wybierać europarlamentarzystów oraz samorządowców - radnych w gminach, powiatach, województwie, wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków województw. Należy się więc spodziewać, bo już się pojawiają, licytacji na pomysły skąd wziąć pieniądze i na co, komu zabrać, komu dać, co zlikwidować, a co powołać.... Żeby było jasne, wcale tego nie  neguję, bo  każda rywalizacja polega na przedstawianiu oferty, ale warto pamiętać, aby jako odbiorca tej oferty interesować się konkretami.
 
Warto pytać o wynikowe dane liczbowe, o konkretne źródła finansowe, sprawdzać dane statystyczne, bo te mierniki są twarde i faktyczne. Np. w ostatnich dniach rozmawiałam długo z osobą, która jest oponentem mojej partii. Nota bene rozmowa była w dobrym, przyjaznym stylu, ale z rzucaniem haseł typu: masowo upadają w Polsce firmy. Zapytałam więc o dane i punkt odniesienia, tzn. czy mówimy o średniej statystycznej kraju, regionu, czy za miniony rok, czy średniorocznie w dłuższym czasie, w jakim procencie do ogółu firm - masowo brzmi groźnie, a więc czy to 60-70 procent, czy chodzi o osoby prawne, czy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Otrzymałam odpowiedź - nie wiem.
 
Wszyscy zapewne popełniamy trochę te "grzechy" ogólników i obiegowych opinii, jedni więcej, jedni mniej, a i znajdzie się wiele osób, które wyłącznie negują, nawet wbrew faktom. Tak więc warto pytać o te fakty i je znać.
 
I w tym duchu podaję poniżej, za Centrum Informacji Rządowej, nieco faktów z minionego roku:
 
 - Ponad 250 – tyle nowych żłobków zostało utworzonych w 2013 r.
- 1. miejsce – taką pozycję zajęła Polska na tle państw UE w międzynarodowym badaniu edukacyjnym OECD, w zakresie umiejętności czytania i interpretacji oraz umiejętności matematycznych gimnazjalistów.
- 31 000 – tylu przedsiębiorców skorzystało w 2013 r. ze specjalnej linii gwarancyjnej dla mikro-, małych i średnich firm, prowadzonej przez Bank Gospodarstwa Krajowego.
- 50 – dostęp do tylu zawodów stał się łatwiejszy w 2013 r., dzięki wprowadzonej przez rząd deregulacji (m.in. taksówkarza, adwokata czy notariusza).
- Ponad 300 – tyle km autostrad i dróg ekspresowych zostało oddanych do użytku w 2013 r.
- Ponad 400 mld zł – tyle środków będzie mogła wykorzystać Polska dzięki sukcesowi w negocjacjach w 2013 r. nad nowym budżetem UE na lata 2014-2020.
- 43 mld zł – na taką sumę podpisane zostały umowy związane z wykorzystaniem środków europejskich w 2013 roku.
- ok. 5 mld euro – tyle może wynieść dodatnie saldo Polski w handlu zagranicznym towarami rolno-spożywczymi w 2013 r.
- 19,8 proc. – taki skumulowany wzrost gospodarczy osiągnęła Polska w latach 2008-2013, to najwięcej w Unii Europejskiej. W III kw. 2013 PKB wyniósł 1,9 proc.
- 2,9 proc. - o tyle wrosła produkcja przemysłowa w listopadzie 2013 r. w porównaniu do listopada 2012 r.
- 13,2 proc. - stopa bezrobocia w listopadzie.
 
Szersze sprawozdanie, łącznie z informacją o mojej pracy parlamentarnej w minionym okresie na www.mjanyska.pl
Pozdrawiam z życzeniami Dobrego 2014 Roku!
 
Maria Janyska
Posłanka na Sejm RP

:: Komentarze

:: facebook