:: Alarm w całej Wielkopolsce - 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego
27.12.2013
Dziś mija 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego – jedynego zwycięskiego zrywu niepodległościowego Polaków.
Niech te wydarzenia wpiszą się trwale w naszych umysłach i sercach, nietylko Wielkopolan. Przypominamy sobie je rokrocznie !
„Po trzech rozbiorach Rzeczypospolitej, jakie nastąpiły w latach 1772, 1793 i 1795, mapa Europy zubożała. Wydarzenia sprokurowane przez państwa ościenne, Prusy, Austrię i Rosję, wymazały granice naszego kraju, dzieląc jego obszar pomiędzy siebie. Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 rozegrało się na terenie zaboru pruskiego, który wchłonął te ziemie na mocy II rozbioru Polski w 1793 roku. Wyjątkowość regionu przejawiała się w niezachwianej walce, nie tylko orężem, ale przede wszystkim na polu XIX-wiecznych idei gospodarczych. Pozytywistyczne treści i postaci wybitnych Wielkopolan, jak np. Karol Marcinkowski, Edward Raczyński, Tytus Działyński, Hipolit Cegielski, August Cieszkowski, Dezydery Chłapowski, Walenty Stefański, czy księża: Augustyn Szamarzewski i Piotr Wawrzyniak doprowadziły do wyjątkowej sytuacji konkurencyjności Polaków wobec Niemców. Sytuacja polityczna zmusiła polskich patriotów do przeciwdziałania polityce germanizacyjnej Wielkopolski”.
Zbrojne wystąpienie Wielkopolan, zakończone pokojem w Trewirze, doprowadziły do odzyskania przez Polskę prawie całego obszaru Wielkopolski oraz Pomorze, które znalazły swoje umocowanie w Traktacie Wersalskim.
Centralne uroczystości upamiętniające te wydarzenia rozpoczną się 27 grudnia w Poznaniu, natomiast po raz pierwszy do wielu lat w całym mieście zabiją wszystkie dzwony Kościołów, stanie się to o godzinie 16.40, która na podstawie dokumentów historycznych, została uznana za moment wybuchu powstania. W całej Wielkopolsce z kolei pamięć powstańców uczczona będzie o godz. 11.00 dźwiękiem syren alarmowych.
Martyna Chwarścianek
Asystentka Posłanki
Fot. 27grudnia.pl
:: Komentarze