:: Sztuka przewidywania

26.09.2013

Stanowienie prawa to nie łatwa sztuka, wymagająca nie tylko znajomości zasad legislacji, ale także, co jest oczywiście trudniejsze, przewidywania możliwych skutków praktycznego zastosowania.

 
Czasem z pozoru drobna korekta dotychczasowej normy może spowodować duże komplikacje interpretacyjne, a w rezultacie negatywne konsekwencje dla adresata przepisu, mimo że nie zamierzone.
 
Takim przykładem z ostatniego czasu jest zmiana jednego z zapisów rozporządzenia  dotyczącego rejestrowania obrotu przy pomocy kas fiskalnych, tj. paragrafu 8 ust. 1 pkt. 6 nakazującego umieszczanie na paragonie fiskalnym "nazwy towaru lub usługi pozwalających na jednoznaczną ich identyfikację i ewentualnie opis towaru lub usługi stanowiąc rozwinięcie tej nazwy". Nowelizacja polegała na dodaniu wyrazu "jednoznaczną", nie definiując tego określenia, a więc pozostawiając szerokie pole interpretacyjne wg. własnej oceny urzędniczej, a wynikała z orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w konkretnej, indywidualnej sprawie.
 
Odebrałam od podatników z sektora MŚP, wiele interwencji, zapytań, obaw w związku z niejasnością przepisu i sposobami dostosowania się do niego. Szczególnie mikro i mali przedsiębiorcy dzielili się obawami co do skutków zmiany. Podzielając je zabiegałam w ministerstwie i bezpośrednio u Ministra Finansów o rozstrzygnięcie niewiadomych, przekonując m.in., że podatnicy obawiają się poważnego wzrostu kosztów funkcjonowania, a także różnych interpretacji i w rezultacie negatywnych konsekwencji kontrolnych. Wskazywałam, że "jednoznaczna identyfikacja" jest pojęciem trudnym do zdefiniowania przez adresata normy – czy chodzi o rodzaj, gatunek, miejsce pochodzenia (producenta), gramaturę, inne walory/cechy, czy może wszystkie kryteria powinny być spełnione razem? Złożyłam także propozycję rozwiązania tej kolizji.
 
Minister Finansów uznając  kierowane do Niego argumenty wydał 12 września br. interpretację ogólną, czyli powszechnie obowiązującą, która w bardzo jasny, przykładowy sposób przedstawia wymogi co do szczegółowości opisów towaru/usługi na paragonie, a tym samym likwiduje obawy o dowolność wymagań w zależności od "urzędniczej" interpretacji i nie narzuca takiej szczegółowości, jakiej się spodziewano po określeniu "jednoznaczności". Uwzględniając wagę tej interpretacji oraz fakt, że przepisy wchodzą właśnie w życie, podatnicy z satysfakcją przyjęli decyzję Ministra.
 
Potwierdzeniem jest notatka w ostatnim biuletynie księgowym :
 
12 września 2013 r. minister finansów wydał interpretację ogólną dotyczącą sposobu opisywania na paragonach fiskalnych sprzedawanych towarów lub usług (nr PT7/033/1/589/MHL/13). Pismo zostało przez podatników przyjęte z dużym entuzjazmem. Główną przyczyną ogólnego zadowolenia jest sam fakt wydania w sprawie rozstrzygnięcia o charakterze ogólnym (a nie indywidualnym) i to jeszcze przed faktycznym momentem wejścia w życie kontrowersyjnych przepisów.
 
Od czasu ich uchwalenia, dyrektorzy izb skarbowych, wydający interpretacje indywidualne w imieniu ministra, zdążyli już bowiem zająć sprzeczne stanowiska w kwestii wykładni kontrowersyjnej regulacji. Wszystko wskazywało więc na to, że przepis mówiący o obowiązku umieszczania na paragonie fiskalnym nazwy towaru pozwalającej na jednoznaczną identyfikację będzie kolejną kością niezgody pomiędzy fiskusem i podatnikami. Ku zadowoleniu podatników na powstałe rozbieżności nadspodziewanie szybko zareagował sam minister finansów wydając wspomnianą interpretację, która ma za zadanie rozwiązać przynajmniej część problemów związanych ze stosowaniem powołanego przepisu.
 
Zainteresowani znajdą więcej informacji w prasie fachowej, na stronie ministerstwa, a także na: www. mjanyska.pl
 
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP

:: Komentarze

:: facebook