:: Konferencja - Wielkopolska euro-PROW-incja

19.10.2013

Konferencja - Wielkopolska euro-PROW-incja

17 października 2013 r. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się  Konferencja „Wielkopolska euro - PROW- incja”. W kilku panelach tematycznych omawiano szeroko różne aspekty realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowanego w ramach wsparcia z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Kluczowe było podsumowanie funkcjonowania programu w latach 2007-2013, ale także perspektywa dalszej współpracy i korzystania z funduszy w latach następnych.
 
Konferencję oficjalnie otworzył Tomasz Bugajski - Członek Zarządu Województwa   Wielkopolskiego, który był organizatorem i gospodarzem spotkania.
W kolejnych panelach tematycznych prezentowano i dyskutowano nad PROW w różnych kontekstach. Jak podkreślała Zofia Szalczyk - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jesteśmy Europejczykami i siedem lat z życia polskiej wsi, czyli dotychczasowy okres wspierania projektów finansowanych w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, zdaje się o tym doskonale świadczyć.   
             
Ważne kwestie sytuacji kobiet w Polsce w kontekście Strategii Europa 2020 omawiały w kolejnym panelu tematycznym posłanka Maria Janyska oraz doc. dr Danuta Kitowska. Posłanka podkreślała, że rola kobiet, a zwłaszcza osiąganie pozycji  liderek w różnych sferach życia, nadal nie jest łatwa. O ile łatwo przypisuje się sferę domową, jako tą, gdzie  "liderowanie" kobiet w pracy dla rodziny i organizacji życia domowego nie budzi zastrzeżeń, to wciąż w sferach –  gospodarki, biznesu czy polityki, to przywództwo nie jest już tak oczywiste, a jego usankcjonowanie wymaga wzmożonych starań, by udowodnić, że jest się na właściwym miejscu! Zbiega się to przeważnie z godzeniem różnych ról – z życia rodzinnego i zawodowego. Wsparcie rodziny jest tu ogromną wartością dodaną, jednak nie jest wystarczające. Stąd konieczność działań na szczeblu państwowym, odpowiedniej polityki prorodzinnej i regulacji, które wychodzą naprzeciw chcącym realizować się zawodowo kobietom. I w tym miejscu warto wymienić niektóre wprowadzone już i planowane instrumenty, to np.: uchwalone przez Sejm przepisy o tzw. elastycznym czasie pracy, które dają wielu kobietom możliwość godzeniu ról dzięki tzw. ruchomemu czasowi pracy , na wniosek pracownika; to wprowadzenie rocznego płatnego urlop po urodzeniu dziecka; poprawa opieki przedszkolnej - dofinansowanie przez państwo; stopniowe wprowadzanie prawa do przedszkola dla każdego dziecka; dofinansowywanie budowy żłobków oraz konieczność wsparcia aktywności zawodowej ludzi młodych, których sytuacja na rynku pracy jest bardzo trudna.
Jak podkreśliła posłanka Janyska, aktywność kobiet w biznesie jest dziś dostrzegalnym i dość akceptowanym zjawiskiem – nie dziwią już kobiety właścicielki i liderki w małych i średnich przedsiębiorstwach. Jednak już w biznesie większym, jako pracownice zmagają się nadal ze szklanym sufitem - z barierą awansów w stosunku do mężczyzn oraz z wynagradzaniem na takim samym poziomie jak mężczyźni na porównywalnych stanowiskach.
Sytuacja zmienia się, jednak wciąż jest to zmiana postępująca zbyt wolno. W tym miejscu, jak zaznaczyła posłanka, należy pochylić się przed Liderkami Rozwoju Lokalnego, gdyż ich działania udowadniają, że przywództwo, jest właściwym zajęciem i cechą także dla kobiet i niejednokrotnie sprawdzają się w roli liderki lepiej niż mężczyźni - “Kobiety muszą przestać siadać w rogu pokoju i muszą zacząć wyciągać ręce po możliwości tak samo jak mężczyźni. Nawet gdy minął już czas”. Posłanka Janyska spointowała swą wypowiedź: “(...) nie jest łatwo być liderką, ale Panie na tej sali swoją drogą zaświadczają o tym, ze przestały siadać w rogu pokoju. I to jest wielki wynik działalności Urzędu Marszałkowskiego w ramach dostępnych instrumentów i dobry efekt wykorzystania środków europejskich, aby pobudzać aktywność kobiet i zwiększać Ich udział i rolę w naszym życiu - publicznym i gospodarczym”.
 
Na konferencji wielokrotnie podkreślano ważną rolę, jaką na obszarach wiejskich odgrywają Liderki Rozwoju Lokalnego. Ich działalność jest doskonałym przykładem projektu sieciowego budującego kapitał społeczny na tych terenach. Do liderek i realizowanych przez nie projektów doskonale pasuje określenie „Kobiety w akcji”, które było też hasłem konkursu, którego laureatki – liderki odebrały nagrody podczas konferencji.
 
O tym, co składa się na Wielkopolski sukces w wykorzystaniu funduszy i realizacji PROW w latach 2007-2013 mówiła Emilia Dunal - Dyrektor Departamentu PROW. By nie być gołosłowną, zaprezentowała dobre praktyki we wdrażaniu PROW 2007 – 2013 oraz beneficjentów programu w zakresie takich działań, jak: odnowa wsi, poprawienie i rozwijanie infrastruktury związanej  rozwojem  i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa oraz realizacji podstawowych usług dla gospodarki i ludności wiejskiej.
 
Program na lata 2007-2013 dobiega końca, jednakże obiecujące są perspektywy programowe związane z rozwojem obszarów wiejskich na lata 2014 – 2020. Jeśli tylko wykorzystanie funduszy będzie równie dobre, jak to było do tej pory, polska wieś może w dalszym ciągu pozytywnie się zmieniać i unowocześniać.
A jak już widać z dotychczasowej praktyki Liderki będą to wspierać.
 

Wielkie wyrazy uznania dla Marszałka Bugajskiego za osobiste, ponadobowiązkowe,  duże zaangażowanie się w rozwój wsi i budowę potencjału społecznego.  

:: Komentarze

:: facebook