:: Profilaktyka polisą na zdrowie

21.06.2013

Profilaktyka polisą na zdrowie

Któż ma dbać o zdrowie rodzin jak nie zdrowa kobieta.
Parlamentarna Grupa Kobiet, do której należy posłanka Maria Janyska, zorganizowała w środę  19 czerwca br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP drugą edycję debaty „Zdrowa kobieta – silna Polska. Bądź dla siebie najważniejsza”. Konferencję patronatem objęła marszałek Sejmu RP Ewa Kopacz, a partnerami spotkania byli Polska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy i Śląska Koalicja na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.
Ubiegłoroczna konferencja „Zdrowa kobieta – silna Polska” była poświęcona głównie profilaktyce raka szyjki macicy i przyniosła realne efekty w wielu miejscach. 
To działania takie jak np. realizowane przez Śląską Koalicję na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, która opiera profilaktykę raka szyki macicy na trzech filarach: edukacji, szczepieniach i cytologii, to programy profilaktyczne w  wielu regionach i powiatach. 
Tegoroczna, druga konferencja była okazją do podsumowań i wskazania nadal aktualnych potrzeb w zakresie profilaktyki. Eksperci biorący w niej udział wskazywali, że Polki wciąż zdecydowanie za rzadko wykonują badania cytologiczne. Pomimo faktu, że badania w ramach programu populacyjnego realizowanego od 2005 roku są całkowicie bezpłatne, tylko co 3 kobieta robi je regularnie. W efekcie rak szyjki macicy zbiera tragiczne żniwa:  blisko połowa zdiagnozowanych umiera, ponieważ rak jest zbyt zaawansowany, by możliwa była pomoc. 
Celem konferencji, prócz istotnego problemu profilaktyki raka szyjki macicy, było ukazanie roli kobiet we współczesnym świecie oraz zwrócenie uwagi na potrzebę rzetelnego i systematycznego dbania o ich zdrowie. Dotyczyło to zarówno współczesnych kobiecych zagrożeń zdrowotnych, jak i chorób wynikających z wieku. 
Do debaty włączyli się parlamentarzyści, eksperci medyczni, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia i organizacji pozarządowych, towarzystwa naukowe, znane Polki oraz dziennikarze. Dyskusje w tematycznych panelach były bardzo owocne i cenne dla samych organizatorek.
Wskazywano na mnogość ról, jaką pełnią kobiety w dzisiejszym świecie. Realizują się zawodowo i rodzinnie, są matkami i partnerkami, muszą być zaradne i zorganizowane, jednak troskę o swoje zdrowie odsuwają często na dalszy plan. Stąd apel organizatorów i panelistów o większą uważność i częstsze korzystanie z badań profilaktycznych i przede wszystkim skuteczne ich propagowanie, do którego trzeba włączyć jak najwięcej środowisk. Tylko takie działania mogą zapewnić odpowiednio wczesną diagnostykę i dostęp do właściwego leczenia. W toku dyskusji wskazywano także na inne zagrożenia zdrowia kobiet (nadciśnienie, rak płuc),  potrzebę edukacji i wzrostu samoświadomości, a także odpowiednich zmian systemowych w tym  zakresie.
 

:: Komentarze

:: facebook