:: 15 lecie PWSZ w Polsce
13.05.2013
8 maja br. w Sali Kolumnowej Sejmu RP odbyła się konferencja z okazji „15–lecia funkcjonowania w Polsce Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych: wykorzystana szansa – bariery rozwoju”.
Podniosłą uroczystość, w której uczestniczyli Rektorzy PWSZ, parlamentarzyści oraz samorządowcy współpracujący z lokalnymi Państwowymi Szkołami Wyższymi, swoim patronatem objęła prof. Barbara Kudrycka, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W ciągu minionych piętnastu lat państwowe wyższe szkoły zawodowe dowiodły, że można na tzw. prowincji zbudować uczelnię dobrze współdziałającą z miejscowym rynkiem pracy, na wysokim poziomie dydaktycznym, umiejętnie wyważającą proporcje między teorią a praktyką, a nawet z gotowym dorobkiem do utworzenia uczelni akademickiej.
Jak wynika z danych przedstawionych w czwartek w Warszawie, w raporcie podsumowującym m.in. dorobek i wyzwania państwowych wyższych szkół zawodowych (PWSZ-ów), w 36 Państwowych Wyższych Szkołach Zawodowych w Polsce studiuje obecnie ponad 78 tys. studentów, z czego 56 tys. na studiach stacjonarnych. Studenci tych szkół stanowią prawie 5 proc. wszystkich studentów w Polsce. Połowa kierunków studiów pierwszego stopnia prowadzonych w PWSZ-ach to studia humanistyczne, 42 proc. to studia techniczne, a pozostałe 8 proc. to kierunki medyczne. Dodatkowo w dziewięciu PWSZ-ach studenci po studiach pierwszego stopnia mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich – teraz na studiach magisterskich studiuje 2,4 tys. osób – w tym 1,4 tys. w trybie stacjonarnym. Uczelnie te ukończyło je już ponad 200 tys. osób.
Raport 15-lecia PWSZ „Uczelnie przyszłości” opracowany przez Fundację Edukacyjną Perspektywy we współpracy z Konferencją Rektorów Publicznych Szkół Zawodowych (KRePSZ) dostępny jest na stronie www.pwsz.perspektywy.pl.
Renata Wujec
Asystentka posłanki
:: Komentarze