:: Posiedzenie nr 38
21.04.2013
Podczas trzydniowego 38. posiedzenia Sejmu RP pracowali nad szeregiem aktów prawnych. Uchwalili m.in. ustawę o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. To pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Całościową lub częściową deregulacją zostało objętych 50 zawodów. Ustawa dotyczy m.in. zawodów: adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, syndyka, urzędnika sądowego i prokuratury, detektywa, pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości. Deregulacja obejmie też profesje: trenera klasy drugiej, pierwszej i mistrzowskiej, instruktora sportu, przewodnika turystycznego i pilota wycieczek. Uwolnione będą również zawody: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego. Dzięki deregulacji ma zwiększyć się liczba miejsc pracy, a konkurencja powinna wymusić obniżenie cen za oferowane usługi, spowodować podniesienie ich jakości i zwiększyć dostępność. Ma to znaczenie z punktu widzenia możliwości zatrudniania ludzi młodych oraz kobiet zamierzających wrócić na rynek pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym. Ustawa trafi teraz do Senatu.
Sejm uchwalił także ustawę o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej, która wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego (TK) z 17 maja 2012 r., dotyczący niezgodności z konstytucją kilku ustaw, m.in.: o Policji, Straży Granicznej, Żandarmerii Wojskowej, ABW, Służbie Celnej. Ustawa kompleksowo reguluje i ujednolica zasady, sposób użycia lub wykorzystania środków przymusu bezpośredniego i broni palnej. Ponadto, Sejm przyjął nowelizację ustawy o izbach lekarskich oraz niektórych innych ustaw.
Uchwalona została również nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in.: dodania do wykazu dokumentów uprawniających do kierowania pojazdami na terenie Polski krajowe prawo jazdy wydane przez państwo, z którym Polska ma podpisaną umowę międzynarodową o wzajemnym uznawaniu praw jazdy.
Sejm poparł wszystkie poprawki Senatu do uchwalonej 8 marca 2013 r. nowelizacji ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo - kredytowych oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest zwiększenie stabilności SKOK-ów. W ustawie znalazły się także przepisy dotyczące nadzoru nad kasami oraz zasady gromadzenia i wykorzystywania informacji o nich.
Izba skierowała do Komisji: Infrastruktury oraz Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej z zaleceniem zasięgnięcia opinii Komisji: Skarbu Państwa oraz Sprawiedliwości i Praw Człowieka cztery projekty dotyczące ogrodów działkowych. Projekty były rozpatrywane łącznie w pierwszym czytaniu 17 kwietnia 2013 r. na forum Sejmu. Projekty mają dostosować prawo do wyroku TK z 11 lipca 2012 r. kwestionującego m.in. monopolistyczną pozycję Polskiego Związku Działkowców. Pierwsza z tych propozycji to obywatelski projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, drugi to projekt ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych przygotowany przez grupę posłów KP Solidarna Polska, kolejny KP SLD oraz projekt ustawy przygotowany przez grupę posłów KP PO,
Ponadto, Sejm podjął przez aklamację uchwałę w sprawie upamiętnienia 140. rocznicy urodzin Wojciecha Korfantego. W uchwale Izba oddaje hołd wieloletniemu posłowi na Sejm Śląski, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz senatorowi Rzeczypospolitej Polskiej.
Przyjęte przez posłów zostało też sprawozdanie Rady Ministrów z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2011 r. Izba zapoznała się także i przyjęła przedstawioną przez wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego informację Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji w Fiat Auto Poland oraz polskim przemyśle motoryzacyjnym.
Podczas 38. posiedzenia Sejmu RP posłowie pracowali w komisjach sejmowych. Te, w których pracuje posłanka Janyska podejmowały następujące kwestie:
Komisja Administracji i Cyfryzacji miała dwa posiedzenia. Na jednym przeprowadziła pierwsze czytanie i rozpatrzyła rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Celem projektu jest dostosowanie prawa do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 9 lipca 2011 r. dotyczącego ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Projekt rozszerza katalog okoliczności, które nie ograniczają prawa do tzw. trzynastki. Obok urlopu macierzyńskiego są to: dodatkowy urlop macierzyński, urlop ojcowski, urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego, dodatkowy urlop na warunkach urlopu macierzyńskiego. Komisja po zakończeniu pierwszego czytania przystąpiła do szczegółowego rozpatrywania projektu. Komisja do projektu wniosła poprawkę, która wprowadza przepis obligujący pracodawcę do wypłaty dodatkowej pensji osobom, które w ubiegłym roku nie przepracowały sześciu miesięcy z powodu przebywania na ww. urlopie w ciągu trzech miesięcy od dnia wejścia w życie nowelizacji. W imieniu Komisji srawozdanie z pierwszego czytania w komisji przed Sejmem będzie składała posłanka Maria Małgorzata Janyska.
Na drugim posiedzeniu wysłuchano informacji i przeprowadzono dyskusję o planach likwidacji Funduszu Kościelnego i prowadzonych w tej sprawie rozmów wszystkich uprawnionych stron.
16 kwietnia 2013 r. Komisja Gospodarki na posiedzeniu zamkniętym wysłuchała informacji Ministra Gospodarki i Ministra Skarbu Państwa na temat podpisanego memorandum w sprawie budowy nowego gazociągu na terytorium Polski.
Komisja Gospodarki razem z Komisją Polityki Społecznej i Rodziny, 17 kwietnia 2013 r., rozpatrzyły i zaopiniowały - na podstawie informacji Ministra Pracy i Polityki Społecznej - wniosek Klubu Poselskiego Sojusz Lewicy Demokratycznej o przedstawienie „Informacji rządu na temat zapowiadanych przez firmy, masowych zwolnień pracowników”. Informację na temat sytuacji na rynku pracy, zwolnień z przyczyn zakładu pracy, regulacji prawnych normujących pomoc dla pracowników tracących zatrudnienie oraz środkach z Funduszu Pracy przeznaczonych na ten cel przedstawił sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej - Jacek Męcina. Komisje po wysłuchaniu informacji oraz po przeprowadzonej dyskusji na temat zapowiadanych przez firmy masowych zwolnień pracowników i sytuacji na rynku pracy, pozytywnie zaopiniowały wniosek KP SLD w sprawie przeprowadzenia debaty na ten temat na posiedzeniu Sejmu.
Komisja Nadzwyczajna do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych rozpatrzyła, przed trzecim czytaniem , które miało miejsce 19 kwietnia b.r., wnioski oraz poprawki zgłoszone w czasie drugiego czytania do projektu ustawy, w ilosci pnad 70.
Renata Wujec
Asystentka Poseł Marii Janyska
Fot. www.golinski.pl
:: Komentarze