:: Posiedzenie nr 36
22.03.2013
Podczas zakończonego 22 marca 36. posiedzenia Sejmu RP posłowie wysłuchali exposé ministra spraw zagranicznych o założeniach polskiej polityki zagranicznej w 2013 r. Minister Radosław Sikorski przedstawił Sejmowi priorytety polskiej polityki zagranicznej realizowane przez MSZ w bieżącym roku, w tym: wskazywał na dobrą międzynarodową pozycję Polski i konieczność jej umacniania, zwłaszcza w Unii Europejskiej, zauważył, że przystąpienie do strefy euro pozwoli na poprawienie strategicznej sytuacji kraju. Priorytetami polityki zagranicznej są także: wzmocnienie Grupy Wyszehradzkiej, rozwijanie polityki sąsiedztwa oraz wspieranie społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. W polityce z Bliskim Wschodem, Polska będzie nadal wspierała demokratyzację regionu, a w państwach afrykańskich Polski realizować będzie wspólną europejską polityki. Sikorski podkreślił również znaczenie partnerstwa strategicznego z Chinami, podjął następnie kwestie związane z obronnością Polski. W długiej dyskusji zgłoszony został wniosek o odrzucenie informacji ministra, który w bloku głosowań został odrzucony.
Posłowie uchwalili nowelizację Kodeksu postępowania cywilnego przewidującą m.in., że sprawy sądowe wszczynane elektronicznie nie będą kierowane do sądów właściwych dla miejsca zamieszkania pozwanego, lecz przydzielane tym, które są mniej obciążone. Ma to dotyczyć wyłącznie tych spraw, w których dla pozwanego nie ma znaczenia, gdzie mieści się sąd rozpoznający sprawę.
Przyjęta została poprawka Senatu do uchwalonej przez Sejm 8 lutego 2013 r. nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Ustawa zmienia przepis dotyczący składania zażaleń na postanowienie o odmowie wszczęcia śledztwa oraz postanowienie o jego umorzeniu. Prawo zaskarżenia postanowienia o odmowie wszczęcia śledztwa zostało przyznane także zawiadamiającemu o przestępstwie, o ile czynem tym zostały naruszone - choćby pośrednio - jego prawa. Poprzednio takie zażalenie mogła złożyć tylko osoba bezpośrednio pokrzywdzona oraz instytucja, która zawiadomiła o przestępstwie. Ponadto uprawnienie do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa zostało rozszerzone na zawiadamiającego o przestępstwie, jeśli naruszyło ono choćby pośrednio jego prawa. Dotyczy to także instytucji zawiadamiającej o przestępstwie. W dotychczasowych przepisach zażalenie na umorzenie śledztwa przysługiwało tylko pokrzywdzonemu oraz podejrzanemu. Zaakceptowana przez Sejm poprawka Senatu (zaproponowana 7 marca 2013 r.) przewiduje, że osoba, która zawiadomiła o przestępstwie, będzie miała prawo do złożenia zażalenia na postanowienie o umorzeniu śledztwa tylko w przypadku niektórych przestępstw.
Posłowie przeprowadzili również pierwsze czytanie poselskiego projektu nowelizacji ustawy o prokuraturze. Projekt wprowadza miesięczny termin na przyjęcie lub odrzucenie przez premiera sprawozdania z rocznej działalności prokuratury. Obowiązująca ustawa nie wyznacza w tym zakresie żadnego terminu. Ponadto projekt przewiduje, że Prezes Rady Ministrów będzie mógł w ciągu miesiąca od momentu otrzymania sprawozdania żądać od Prokuratora Generalnego uzupełnienia przedłożonego dokumentu.
Po pierwszym czytaniu posłowie zdecydowali o skierowaniu do Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej poselskiego projektu nowelizacji ustawy Kodeks Wyborczy. Tzw. Ustawa suwakowa, została zainicjowana przez grupę posłanek z Parlamentarnej Grupy Kobiet, do której należy posłanka Janyska. Projekt wprowadza zasadę naprzemiennego umieszczania kobiet i mężczyzn na listach kandydatów w wyborach do Sejmu i Senatu, Parlamentu Europejskiego oraz do rad gmin, powiatów i sejmików województw. Tzw. suwak byłby stosowany przy zachowaniu 35-procentowych kwot dla każdej płci, wprowadzonych nowelizacją kodeksu wyborczego z 5 stycznia 2011 r.
Podczas obrad posłowie mieli też możliwość zadawania przedstawicielom rządu pytań w sprawach bieżących. Dotyczyły one m.in.: działań rządu na rzecz poprawy funkcjonowania systemu ratownictwa medycznego, dopłat do paliwa rolniczego oraz rozmów prowadzonych przez stronę rządową z przedstawicielami związków zawodowych, w związku z zapowiadanym na 26 marca strajkiem generalnym w regionie śląskim. Ponadto Izba wysłuchała informacji bieżącej w sprawie prawnego uregulowania zasad nadzoru nad działalnością klinik leczenia niepłodności.
W ostatnim dniu prac 36. posiedzenia Sejmu, posłowie wysłuchali informacji Prezesa Rady Ministrów na temat sytuacji w PLL LOT S.A., przedstawionej przez Ministra Skarbu Państwa Mikołaja Budzanowskiego. Wnioski o odrzucenie informacji zostaną poddane pod głosowanie na kolejnym posiedzeniu. Ponadto Sejm odrzucił poselski projekt nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej.
20 marca br. Komisja Gospodarki powołała podkomisję stałą do spraw innowacyjnej gospodarki i rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. W powołanej za zgodą Prezydium Sejmu komisji pracować będzie m.in. posłanka Maria Janyska. Następnie posłowie przychylili się do wniosku Solidarnej Polski o przedstawienie informacji Prezesa Rady Ministrów w sprawie sytuacji w Fiat Auto Poland oraz polskim przemyśle motoryzacyjnym na posiedzeniu Sejmu. Komisja Administracji i Cyfryzacji, na posiedzeniu zwołanej na wniosek posłów z klubu SLD, miała zapoznać się z tematem planu likwidacji Funduszu Kościelnego i prowadzonych w tej sprawie rozmów ze stroną kościelną. Wnioskodawcy jednakże nie pojawili się na komisji i dlatego zdecydowano o nie podjęciu tego tematu.
:: Komentarze