10.04.2018
Szanowni Państwo,
Mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w VI edycji organizowanego przeze mnie konkursu pn. JESTEM POLAKIEM. W tegorocznej edycji proponuję do wyboru jeden z tematów:
1. „100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce”
2. „Udział i rola kobiet w Powstaniu Wielkopolskim”
Stulecie wywalczenia przez kobiety praw wyborczych to dobry czas na refleksję nad sytuacją społeczną kobiet nie tylko w przeszłości, ale i dziś. Dokładnie 100 lat temu Polki uzyskały prawo do władzy i współodpowiedzialności za nią. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu. Po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. W 1918 roku nie tylko Polska odzyskała niepodległość, uzyskały ją też kobiety!
Był to ogromny sukces, efekt wieloletniej współpracy kobiet z różnych środowisk, które zgodziły się co do jednego: że odmowa połowie obywateli niepodległego kraju prawa do reprezentowania swoich interesów to nie demokracja, ale wykluczenie. Dlatego za cel tegorocznej edycji przyjęłam popularyzację budowania świadomości młodego pokolenia Polek i Polaków na temat skali problemów, z którymi walczyły kiedyś i walczą nadal kobiety oraz popularyzację znaczenia zdobycia praw wyborczych przez Polki dla współczesnych kobiet.
Polki wywalczyły równe prawa publiczne także swoimi postawami w okresie, gdy Polski nie było na mapie Europy. Odegrały, nie tylko w swoich rodzinach, ogromną rolę wychowawczą, edukacyjną w dążeniu do niepodległości – gdy trzeba było przyjmowały także obowiązki swoich mężów, ojców, gdy ci walczyli, ale także były czynne w walce wyzwoleńczej, w tym w Powstaniu Wielkopolskim. Dlatego jako Wielkopolanie powinniśmy przypominać sobie różne historie kobiet z tego okresu – także z własnych rodzin, z rodzin znajomych, z miejsc swego zamieszkania.
Warto także rozejrzeć się dzisiaj wokół i przedstawić rzeczywistość i respektowanie równości praw kobiet – w domu, pracy, szkole, uczelni itd. Czy łatwiej im niż mężczyznom, czy trudniej korzystać z wszelkich praw i dlaczego?
Jestem przekonana, że historia i teraźniejszość będą dla Was, drodzy Uczniowie, bardzo dobrą skarbnicą pomysłów na prace konkursowe.
Konkurs jest adresowany do młodzieży szkolnej następujących kategorii wiekowych:
- uczniowie szkół podstawowych klas I-III,
- uczniowie szkół podstawowych klas IV-VII,
- młodzież gimnazjalna,
- młodzież ponadgimnazjalna.
Konkurs będzie trwał od 10 kwietnia do 14 maja 2018r. i odbędzie się w trzech wybranych modułach: plastycznym, literackim oraz filmowym.
Szczegóły zawarte są w regulaminie konkursu umieszczonym na mojej stronie internetowej www.mjanyska.pl Gorąco zachęcam uczniów do udziału w nim!
REGULAMIN VI EDYCJI JESTEM POLAKIEM
Zgoda na przetwarzanie, wykorzystanie i udostępnianie danych osobowych