03.04.2017
"To Społeczeństwo jest strażnikiem demokracji, inaczej demokracja zawsze się wyrodzi"
20 - te Urodziny Konstytucji RP przypadły w szczególnym czasie, czasie, w którym demokratycznie wybrana władza ją lekceważy i wielokrotnie już ją złamała, chociaż rządzi niecałe półtora roku.
Może dlatego brak choćby słowa od najwyższych państwowych organów o tej rocznicy i wartości Konstytucji dla Obywateli - w tym od Prezydenta RP, który powinien być strażnikiem przestrzegania prawa. To nie jest jego przywilej, to jest jego obowiązek, za który ponosi odpowiedzialność.
Obywatele jednak sami zadbali o to, by przypomnieć i rocznicę, i wartości - zorganizowali się w całej Polsce i czytali Konstytucję, przypominając (począwszy od pierwszego artykułu), że „Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich Obywateli".
W mojej miejscowości - Czarnkowie również, dzięki organizacji wydarzenia przez Klub Obywatelski, czytaliśmy ten najwyższy akt prawny i rozdaliśmy 150 egzemplarzy, przy wsparciu harcerzy.
Każdy z nas ma w życiu wiele cennych wartości, część z nich jest wspólna, część odmienna - np. miłość do bliskich, przyjaźń, wiara, nauka, dobra materialne..., i najczęściej doceniamy je na nowo dopiero jak je tracimy, gdy zaczynają być ograniczane.
Nie inaczej jest z wartościami zagwarantowanymi w Konstytucji. Jeszcze dwa lata temu wiele osób nie myślało tak często jak teraz skąd wywodzą się jego prawa, w tym do wolności osobistej, czy obowiązki, jak są gwarantowane. Po prostu były! Dzisiaj budzą zainteresowanie i obawy co będzie dalej.
A 20 lat temu, uchwalona 2 kwietnia 1997r. przez Zgromadzenie Narodowe Konstytucja RP przyjęta została kolejno przez Naród w referendum. To Naród ustanowił Konstytucję (!), żeby zagwarantować systemowo demokrację i nadzór nad wybieralną władzą.
To Naród w preambule potwierdził, że "...równi w prawach i powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski... w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym..."
Jak powiedziała prof. Ewa Łętowska, pierwsza Rzecznik Praw Obywatelskich podczas debaty „Po co nam konstytucja?" : To społeczeństwo jest strażnikiem demokracji, inaczej demokracja zawsze się wyrodzi.
Strażnik - Społeczeństwo coraz bardziej angażuje się w pilnowanie demokracji, codziennie, i wskazuje, gdzie jest psuta, ograniczana.
Strażnik - Społeczeństwo przypomina też o art. 198 ust.1 :"Za naruszenie Konstytucji lub ustawy, w związku z zajmowanym stanowiskiem lub w zakresie swojego urzędowania, odpowiedzialność konstytucyjną przed Trybunałem Stanu ponoszą: Prezydent Rzeczypospolitej, Prezes Rady Ministrów, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, członkowie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, oraz członkowie Rady Ministrów, Prezes Narodowego Banku Polskiego, osoby, którym Prezes Rady Ministrów powierzył kierowanie ministerstwem, oraz Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych."
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP