:: Interpelacja w sprawie stworzenia dokumentu zawierającego obowiązujące procedury dotyczące procesu inwestycyjnego

12.09.2016

Interpelacja do Ministra infrastruktury i budownictwa

Szanowny Panie Ministrze,

Zwracam się do Pana w związku z interwencją przedstawicieli lokalnych samorządów, którzy zwrócili się do mnie  w sprawie stworzenia dokumentu zawierającego obwiązujące procedury dotyczące procesu inwestycyjnego. 

W obecnym stanie prawnym przepisy normujące procesy inwestycyjne ulokowane są w kilku odrębnych ustawach, a mianowicie w ustawie o planowaniu i zagospodarowani terenu, prawie budowlanym. W przepisach specjalnych regulujących sprawy inwestycji na cele publiczne, kwestie ochrony przestrzeni publicznej- aspekty krajobrazowe czy sprawy rewitalizacji. Powoduje to szereg przeszkód i barier organizacyjno-prawnych, z którymi borykają się inwestorzy, w tym często samorządy lokalne.

Zdaniem zainteresowanych najlepszym  rozwiązaniem tego problemu byłoby stworzenie dokumentu, który w sposób jasny i przejrzysty opisywałby obowiązujące w tym zakresie procedury, proste i zrozumiałe dla każdego uczestnika tego procesu.

Kolejną barierą, na którą napotykają inwestorzy jest brak możliwości załatwienia spraw związanych z procesem budowlanym drogą internetową. Ogromnym utrudnieniem mającym bezpośredni wpływ na wydłużenie procesu przygotowania inwestycji jest brak dostępności w formie elektronicznej do map służących do celów opiniodawczych i projektowych czy rejestru działek.

Ważnym, zgłaszanym przez samorządy problemem jest nieprecyzyjne określenie tzw. istotnych odstępstw od zatwierdzonego projektu, na które to określenie często Organ, który wcześniej zatwierdzi projekt, powołuje się  podważając wcześniej podjęte decyzje techniczne przez osoby uczestniczce w procesie budowlanym ( projektanta, kierownika budowy czy inspektora nadzoru), a które tak naprawdę dotyczą drobnych zmian technicznych. 

W związku z powyższym mam do pana Ministra następujące pytania:

  1. Czy widzi Pan Minister potrzebę i możliwość opracowania przez  ministerstwo lub jednostki naukowo-badawcze związane z budownictwem kompendium wiedzy niezbędnej do przygotowania i przeprowadzenia procesu inwestycyjnego?  

  1. Czy planuje Pan udostępnianie stosownych dokumentów z zakresu geodezji i kartografii niezbędnych w procesie inwestycyjnym, także drogą internetową?

Czy nie uważa Pan, że należy sprecyzować  jakie zmiany  można uznać za istotne odstępstwo od zatwierdzonego projektu budowlanego a co jest tylko nieistotną zmianą?

 

Odpowiedź na interpelację.

Maria Małgorzata Janyska

:: Komentarze

:: facebook