:: Forum Kobiet - podsumowanie

04.10.2014

Forum Kobiet - podsumowanie

Oj drzemie w nas, kobietach, wiele aktywności. Na co dzień jej nie rejestrujemy, bo trochę uważamy, że to co robimy to naturalne. I to prawda, ale ileż razy wieczorem, po całym dniu, niektóre z nas myślą o tym co się nie udało i dlaczego, np. o przeczytaniu kilku kartek ulubionej książki, obejrzeniu filmu, pobieganiu (.......). Ale także o tym ile się udało i dlaczego - dzięki komu. Nie ma wątpliwości, że nasza aktywność i efekty zależą w dużej mierze od naszych rodzin, od tego jak wszyscy angażujemy się w domowe życie  i jak dzielimy te obowiązki, czy to jest podział stereotypowy typu "kobiety gotują, mężczyźni polują", czy może typu " kto pierwszy w domu na tego bęc".
 
A tak poważnie, temat możliwości oraz barier aktywności osobistej, zawodowej, społecznej kobiet jest wciąż aktualny. Wciąż zarabiamy mniej od mężczyzn, mamy bardziej ograniczone możliwości awansu, ale też same jesteśmy raczej zachowawcze, nie przepychamy się łokciami, uważamy, że jak jesteśmy solidne, pracowite, obowiązkowe, to nas ktoś zauważy i doceni.
Niedawno,po raz kolejny zaprosiłam Panie, ale także Panów, do rozmów i wniosków w tym temacie.
 
Pod hasłem „Aktywna strona kobiecości”, w dniu4 października br. w auli PWSZ w Pile spotkało się blisko 300 Pań z naszego subregionu, na Forum Kobiet Północnej Wielkopolski.
 
I tym razem nie odmówiła mojej prośbie i udzieliła patronatu honorowego Pierwsza Dama – Pani Anna Komorowska. Gościem specjalnym natomiast była Pani Henryka Krzywonos-Strycharska, polska działaczka opozycyjna z czasów PRL, a obecnie Doradca Rzecznika Praw Dziecka. Swoją osobowością Pani Henryka podbiła serca wszystkich kobiet będących na sali. Powiedziała, m.in. : To jest bulwersujące. My jesteśmy dobrze wykształcone, potrafimy dobrze pracowaći należy nas szanować. Ale teżnie dbamy same o siebie, jeśli żądamy od mężczyzn szacunku, musimy same siebie też  szanować.
Podkreśliła też, jako bardzo ważny, cel wydarzenia- ułatwienie Paniom wejścia w przestrzeń publiczną, pokazywanie zarówno problemów, jak i sukcesów, których doświadczają na co dzień.
Bardzo ważne było, że wydarzenie zainteresowało  wiele instytucji, stowarzyszeń oraz osób prywatnych. Zamysłem naszym, wszystkich zaangażowanych w organizację, było również zaprezentowanie efektów pasji Pań, stąd wystawa prac fotograficznych, obrazów, witraży, dzieł z filcu i innych materiałów. Nie zabrakło także porad zdrowotnych, dietetycznych oraz usług fryzjerskich. Wiele Pań wyszło z Forum odmienionych.
Uczestnicy Forum, bo było też sporo Panów, mogli brać aktywny udział w kilku panelach tematycznych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się część dotycząca „Animatorek wiejskich”, czyli liderek kierujących życiem i aktywizowaniem mieszkańców  wsi. To zresztą na ich apel powstał tegoroczny blok dyskusyjny dotyczący Ich działalności. Oprócz tego ciekawe wnioski formułowane były w panelach tematycznych : kobieta w samorządzie i polityce, rodzina wielodzietna jako wartość, spadki i darowizny.
 
Jako, że ruch jest dobry na wszystko wiele z Pań zdjęło "szpilki" i świetnie bawiło się na warsztacie zumby.
Bardzo pozytywne emocje wzbudził ostatni panel „Tato partnerem w rodzinie”, podczas którego Uczestnicy zgodnie stwierdzili, że nie ma znaczenia tradycyjny podział ról w życiu rodzinnym – najważniejsze jest wsparcie, współpraca i wzajemny szacunek do siebie jako partnerów. Jeden z panelistów, tato czwórki dzieci, powiedział m.in.: Nie łudźcie się, nie zawsze jest łatwo i przyjemnie, w życiu trzeba często walczyć, ale dla rodziny naprawdę warto! Staramy się dla kogoś, ponosimy ten trud dla kogoś. Nie można żyć dla samego siebie.
 
Tegoroczne spotkanie było naprawdę udane! Ogromne podziękowania należą się wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasz apel i zaangażowały się w organizację tak dużego przedsięwzięcia. A było warto – po wielu ciepłych słowach jesteśmy zdeterminowane jeszcze bardziej i na pewno spotkamy się za rok. Już dziś serdecznie zapraszam!
 
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP 

 

:: Komentarze

:: facebook