:: Laureaci JESTEM POLAKIEM u Prezydenta Bronisława Komorowskiego !

24.06.2014

Laureaci JESTEM POLAKIEM u Prezydenta Bronisława Komorowskiego !

W ubiegłym tygodniu, a na zaproszenie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, Laureaci II edycji mojego konkursu JESTEM POLAKIEM, z powiatów – czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego, obornickiego, szamotulskiego, pilskiego i złotowskiego, gościli w Pałacu Prezydenckim na uroczystym podsumowaniu konkursu Młodzi dla Wolności.

 

Na przyjęciu, zorganizowanym w prezydenckich ogrodach, wiele razy podkreślano wagę wolności, osiągniętej wspólnie i wspólnie celebrowanej. Pan Prezydent zaznaczył, że wolność w sposób naturalny kochamy jako przeżycie piękne, pozytywne, które jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, że wolności się pragnie, że wolność jest czymś niesłychanie cennym, niesłychanie pięknym, jakoś uskrzydlającym ludzi.(…) Miejmy nadzieję, że czynimy naszą wolność choć odrobinę lepszą, stawiając sobie samym większe wymagania, większe oczekiwania, bo przecież przejawem wolności jesteśmy wszyscy.
 
Wielką niespodzianką okazał się koncert Kamila Bednarka, którego specjalnie na tę okazję zaprosił Pan Prezydent. Po obfitym i smacznym lunchu była okazja zobaczyć wszystkie zakamarki i piękne sale Pałacu Prezydenckiego, a na zakończenie na dzieci czekały liczne prezenty przygotowane przez Kancelarię Prezydenta.
 
W ogromnym podekscytowaniu i po niezwykle sympatycznym przyjęciu uczniowie mieli okazję zwiedzić Sejm RP, gdzie oprócz lekcji parlamentaryzmu dowiedzieli się również jak wygląda praca posła na co dzień. Z uwagą słuchali, jak nasz Parlament funkcjonuje „od kuchni”.
 
Kolejnym punktem było zwiedzanie Stadionu Narodowego, który swoimi rozmiarami zapierał dech w piersiach. Poniedziałek, 23 czerwca, upłynął więc pod hasłem szerokiego wachlarza atrakcji. Mam nadzieję, że laureaci konkursu na długo zapamiętają pobyt w stolicy naszego kraju, a przede wszystkim serdeczność i otwartość z jaką zostali przyjęci.
Ogłaszając JESTEM POLAKIEM po raz drugi, liczyłam na duży odzew ze strony szkół. Poziom prac konkursowych (plastycznych, literackich i muzycznych) zaskoczył jednak bardzo – nie widać już było głównie martyrologii i smutku płynącego z kart historii – uczniowie w dojrzały, a jednocześnie radosny sposób przedstawili namacalne skutki 25lecia wolności i praw obywatelskich. To, co uderzyło najbardziej, to mądrość życiowa płynąca z obrazów, wierszy oraz piosenek.
 
Wielkie podziękowania należą się nauczycielom, którzy swoją radą i doświadczeniem pokierowali podopiecznych. Dziękuję także samorządom gmin i powiatów oraz firmom, którzy wraz ze mną wsparli wyjazd dzieci do Warszawy. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami zapisaliśmy się w kartach historii, a sposób wyróżnienia zwycięzców okazał się dobrą lekcją historii i obywatelskiego wychowania – wszak JESTEŚMY POLAKAMI, a „wolność kochamy i rozumiemy”.
 
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP

 

 

 

:: Komentarze

:: facebook