:: Powołanie, czy chęć władzy ?

18.04.2014

Kanonizacja Jana Pawła II to czas ponownych rozważań Jego nauki, słów które kierował  do nas wszystkich, w różnych wymiarach naszej działalności i życia - w wymiarze zawodowym, społecznym, rodzinnym, osobistym wewnętrznym, osobistym w relacjach międzyludzkich.
 
Zbiór tego wyliczenia będzie zawsze nieskończonym, bowiem tak wielki i wielopłaszczyznowy był przekaz słów naszego Karola Wojtyłły. Nieskończone są też wnioski z nich płynące. Czytając po kilkakroć jakąś kwestię, za każdym razem znajduje się kolejną myśl, kolejne wskazanie.
 
Liczne wskazania kierował w swoim nauczaniu także do polityków, formułował odpowiedzi na elementarne pytania: co to jest polityka? kto jest politykiem? jakie cele winny przyświecać działalności politycznej? jakie zasady mają przyświecać politykom w rozwiązywaniu trudnych problemów w warunkach pluralizmu ?
 
Odpowiedź na pytanie, co to jest polityka i kto jest politykiem jest ważna, bo nie jest dość jednoznaczna, i z tego powodu często wielu odżegnując się od polityki faktycznie uprawia ją w klasyczny sposób. Jan Paweł II nauczał, że celem działalności politycznej winno być osiąganie dobra wspólnego osoby ludzkiej, jako istoty społecznej. A to dobro jest zależne od działania każdego poziomu władzy - od samorządowej gminnej począwszy, poprzez regionalną, państwową, do ponadpaństwowej.
 
W przemówieniu wygłoszonym w siedzibie Sejmu RP (11 VI 1999 r.) Jan Paweł II stwierdził: "Wezwania, stojące przed demokratycznym państwem domagają się solidarnej współpracy wszystkich ludzi dobrej woli - niezależnie od opcji politycznej czy światopoglądu, wszystkich, którzy pragną razem tworzyć wspólne dobro Ojczyzny". Nauczał, że politykiem w szerszym znaczeniu jest każdy człowiek, który przez swoją działalność społeczną wnosi wkład do dobra wspólnego. Natomiast w węższym ujęciu politykiem jest człowiek, który bierze bezpośredni udział w sprawowaniu władzy nad społeczeństwem. W tym znaczeniu politykami są nie tylko członkowie partii politycznych. Politykami są więc wszyscy, którzy bezpośrednio uczestniczą w sprawowaniu władzy - lokalnej,  państwowej, ponadpaństwowej, albo w ramach partii, albo grupy ludzi, albo samodzielnie, bądź w koalicji z innymi.
 
Zawód polityka powinien być powołaniem. Zwracając się do polityków Papież stwierdził m.in.: "Waszą misję bowiem można zasadnie rozpatrywać jako prawdziwe powołanie do działalności politycznej, co oznacza w praktyce rządzenie krajami, tworzenie prawa i kierowanie administracją publiczną na różnych szczeblach".
I na koniec refleksja - ilu z nas ma powołanie, oprócz chęci władzy ?
 
Maria Małgorzata Janyska
Posłanka na Sejm RP

:: Komentarze

:: facebook