:: Cztery miliony dla studentów

14.02.2014

Ruszyła II edycja konkursu „Generacja Przyszłości”, programu organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, kierowanego do studiujących wynalazców, konstruktorów , programistów i innowatorów. Przedmiotem konkursu jest wsparcie wybitnie uzdolnionych studentów w rozwoju ich działalności naukowej.

 
W ramach II edycji programu  planuje się sfinansowanie 17 projektów. Wsparciem mogą zostać objęci studenci kierunków przyrodniczych, technicznych, rolniczych, leśnych, weterynaryjnych, medycznych i nauk o zdrowiu oraz nauk o kulturze fizycznej i nauk społecznych.
Cztery miliony złotych – tyle w II edycji konkursu na nagrody przeznaczyło ministerstwo, studenci mogą liczyć na wsparcie indywidualne w wysokości nawet 100 tys. zł lub zespołowe do 400 tys. zł. Otrzymane pieniądze będą mogli przeznaczyć na pokrycie kosztów związanych m.in. z wyjazdami na światowe zawody, ale też dobre przygotowanie do konkurowania z rówieśnikami z innych państw, zakup drobnej aparatury naukowo-badawczej, odczynników lub innych środków niezbędnych do realizacji projektu będącego przedmiotem wniosku o finansowanie w ramach programu.
 
Jest to już kolejna edycja programu „Generacja Przyszłości”,  laureaci I edycji mają na swoim koncie wiele sukcesów. Są wśród nich  m.in. konstruktorzy łazika marsjańskiego Hyperion z Politechniki Białostockiej, który wygrał prestiżowy konkurs University Rover Challenge 2013 w USA; studenci z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy stanęli na podium 37. Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym (ACM ICPC); młodzi konstruktorzy z Międzywydziałowego Koła Naukowego High Flyers    z Politechniki Śląskiej, którzy  zdobyli dwa srebrne medale podczas międzynarodowych zawodów International Micro Air Vehicle Conferenceand Flight Competition w Tuluzie; debiutujący w zawodach konstruktorzy pojazdu quadrotor HF-4X z Politechniki Śląskiej , którzy zdobyli srebro w dwóch kategoriach: indoor autonomy oraz indoor operation; udział  w konferencji i zawodach był elementem projektu „Rozwój bezzałogowych systemów latających wyposażonych w moduły widzenia maszynowego oraz wielofunkcyjne układy sterowania zwiększające stopień autonomii lotu” realizowanego na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki.
 
Jak widać nasi młodzi naukowcy podbijają świat i mogą być mocnym filarem rodzimej innowacyjności.
 
Maria Janyska
Posłanka na Sejm RP

 

:: Komentarze

:: facebook