:: Jakość a nie cena jako kryterium wyboru wykonawcy

18.07.2013

Jakość a nie cena jako kryterium wyboru wykonawcy

 16 lipca, na zaproszenie posła Waldemara Sługockiego, posłanka Maria Janyska – Wiceprzewodnicząca Komisji nadzwyczajnej ds. nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych, uczestniczyła, w odbywającej się w gmachu  Organizacji Pracodawców Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, konferencji na temat przygotowanej przez Klub Platforma Obywatelska nowelizacji ww. ustawy. Posłanka zapoznała zgromadzonych z najistotniejszymi zmianami planowanymi w cytowanej ustawie, których autorami są Maria Janyska i Adam Szejnfeld.

 
Mankament,   na który  zwracają uwagę wszyscy uczestnicy procesu zamówień publicznych to nadużywanie kryterium ceny jako jedynego przy wyborze oferty. Powoduje to z kolei problem z jakością  zamówienia, konkurencyjnością na rynku, dostępnością do zamówień, a także zjawisko rażąco niskiej ceny.
 
W przygotowanej nowelizacji ustawy zaproponowano zespół narzędzi i rozwiązań, które spowodują, że zacznie się od tego jedynego kryterium odchodzić, między innymi poprzez wdrożenie systemowego rozwiązania tworzenia i funkcjonowania katalogu tzw. dobrych praktyk - wzorcowych dokumentów , z których zamawiający będzie mógł korzystać  na etapie przeprowadzania postępowania. Obowiązek przygotowywania wzorcowych  dokumentów, upowszechniania, aktualizacji, raportowania wykonania programu rocznego, spoczywał będzie  na Prezesie Urzędu zamówień Publicznych. Zamawiający będzie mógł z nich  skorzystać, jeśli jest to potrzebne z uwagi na wybranie najkorzystniejszej oferty, będą to dokumenty wzorcowe, możliwe do dostosowania do specyfiki danego zamówienia.
 
Ważnym  elementem propozycji zmian jest oparcie wartości zamówień w niektórych przypadkach na kosztach pracy. I tak proponuje się włączyć do tzw. klauzul społecznych, możliwych do wymagania  przez zamawiającego, zatrudniania osób realizujących czynności przy zamówieniach w oparciu o umowę o pracę jeśli jest to podyktowane charakterem zamówienia.  
 
Ponadto w przypadku analizy czynników wyjaśniających cenę uznaną za rażąco niską proponuje się odnieść wartość zamówienia w części kosztów pracy do minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ciężar udowodnienia, ze cena nie jest rażąco niska będzie po stronie wykonawcy.
 
Także wartość zamówienia w określonych przypadkach winna być waloryzowana i zapisana w umowach na przedmiot zamówienia, którego okres realizacji przekracza 12 miesięcy.
Propozycje przypadków skutkujących waloryzacją wartości:
-  zmiana stawki podatku od towarów i usług,
-  zmiana wysokości składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego,
- zmiana minimalnego wynagrodzenia.
 
Ważną propozycją jest zobowiązanie zamawiającego, jeżeli zastosuje kryterium ceny jako jedyne do rozstrzygnięcia przetargu, do udowodnienia w protokole postępowania, że  zastosowanie innych kryteriów nie przyczyni się do zmniejszenia wydatkowania środków publicznych w całym okresie funkcjonowania przedmiotu zamówienia.
Te i kolejne propozycje zostały szczegółowo omówione przez M. Janyska, po czym  rozpoczęła się dyskusja podczas której samorządowcy, przedsiębiorcy dopytywali o szczegóły rozwiązań, zgłaszali swoje obawy, a także  propozycje do projektowanych zmian.
 
Posłanka Janyska była także gościem regionalnej Tv, gdzie również tematem były propozycje nowelizacji prawa zamówień publicznych.
 
Renata Wujec
Asystentka Posłanki Janyska

:: Komentarze

:: facebook