:: Największa flaga w powiecie!

03.06.2013

Największa flaga w powiecie!

W ramach Akcji NASZA BIAŁO-CZERWONA, którą zorganizowała Posłanka Maria Janyska, dnia 3 czerwca br. powstała w Czarnkowie największa jak dotąd biało-czerwona flaga w powiecie!

To jeden z elementów propagowania przez Panią Poseł okazywania patriotyzmu,  szacunku dla wspólnej historii i symboli narodowych, podkreślających radość z wolnej i demokratycznej Ojczyzny. A to przecież wciąż niedługa historia, bo 4 czerwca 1989 roku odbyły się pierwsze w powojennej historii Polski częściowo wolne wybory do Sejmu i całkowicie wolne wybory do Senatu. Upamiętniając  wydarzenie, Sejm ustanowił ten dzień „Dniem Wolności i Praw Obywatelskich”. Pod inicjatywą uchwałodawczą podpisała się też M.Janyska, doceniając to, że w czasie wyborów 4 czerwca 1989 r. karta wyborcza zastąpiła siłę, a wynik głosowania przypieczętował proces uwalniania się Europy od komunizmu.
 
Historia jest tak "nowa", że trzeba utrwalać radość i dumę bycia wolnym Polakiem! Na co dzień może nie myślimy o tym, ale Święta powinny nam przypominać jaką wartością jest poszanowanie praw obywatelskich i praw człowieka - Jego wolność osobista.
 
Dlatego w Dniu 2 maja - Święta Flagi ogłoszony został przez Panią Poseł konkurs pt. "Jestem Polakiem" skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, w 5 powiatach północnej Wielkopolski, na przedstawienie swojej wizji i wyrazu symboli narodowych w formie plastycznej oraz poetyckiej. Termin nadsyłania prac ustalono do 4 czerwca, tj. Dnia Wolności i Praw Obywatelskich, planując w tym czasie  spotkanie na rynku w Czarnkowie, aby uczcić tak piękną rocznicę Akcją „Nasza Biało-Czerwona”! Wydarzenie miało polegać na stworzeniu przez dzieci i młodzież flagi biało-czerwonej wzdłuż Placu Wolności. 
 
Mimo  nieco kapryśnej aury dzieci i młodzież z Czarnkowa i okolic dotarły na miejsce. Dopisały roześmiane przedszkolaki, które były chyba najbardziej "biało czerwone". Materiały udostępniło biuro poselskie, ale i uczestnicy przyszli zaopatrzeni w flagi, chorągiewki, szaliki, transparenty, czapki, a wielu było ubranych na biało czerwono. 
Głównym punktem programu było stworzenie wspólnej fotografii przedstawiającej  flagę Polski w tak dużym, 100 metrowym wymiarze w Czarnkowie, trzymanej przez uczestników - ponad 200 osób – ubranych w biało-czerwone barwy, którzy stanęli razem w szeregu, aby promować patriotyzm i szacunek dla wspólnej historii i symboli narodowych.
 
Byli z nami również uczestnicy II Sesji Rady Młodzieżowo Dziecięcej, którą wcześniej w tym dniu zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna w Czarnkowie, łącznie z gośćmi sesji - Burmistrzem Czarnkowa, Starostą          i Wicestarostą, Przewodniczącym Rady Miasta Czarnkowa, radnymi miejskimi, powiatowymi, Panią Dyrektor i pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej.
 
Na zakończenie Pani Poseł zapowiedziała, że z tego materiału zostaną uszyte  flagi, które przekaże do przedszkoli, szkół dla wszystkich uczestników wydarzenia, ale pod jednym warunkiem – że  dzieci, młodzież będą dbać o to, aby były zawsze wywieszone na Święta państwowe i lokalne.
 
Szczególne podziękowania za udział kierujemy do opiekunów i uczniów  szkół:
- Edukacji LUBASZ, której uczniowie i opiekunowie bardzo aktywnie włączyli się  w sam przebieg i organizację wydarzenia na Placu,
- Publicznego Gimnazjum w Lubaszu,
- Przedszkola nr 2 w Czarnkowie,
- Przedszkola Bajkowy Świat w Czarnkowie,
- Szkoły Podstawowej nr 1 z Czarnkowa,
- Szkoły Podstawowej w Połajewie,
- Publicznego Gimnazjum w Czarnkowie,
- Prywatnego Zespołu Szkół w Czarnkowie,
 - Liceum Ogólnokształcącego w Czarnkowie.
Warto jeszcze wspomnieć, że dzień wcześniej w Lubaszu, podczas Wiejsko - Parafialnego Festynu Rodzinnego M.Janyska zachęciła dzieci do konkursu "Kredą Na Asfalcie", również w tematyce wyobrażenia symboli narodowych. Niemal 50 uczestników, najmłodszy 2,5 letni, z wielkim zaangażowaniem malowało flagi, orły, biało czerwone serca - pomysłowość twórcza dzieci była jak zawsze wspaniała. A wszystko z uśmiechem na ustach !
 
Poniżej relacja zdjęciowa, a niebawem również filmowa !
 
Dziękujemy Biało - Czerwonym !
 
 
Renata Wujec
Asystentka Posłanki Marii Janyska
 
Fot. J. Sokołowski

:: Komentarze

:: facebook