:: Posiedzenie nr 37

08.04.2013

Posiedzenie nr 37

W zakończonym 6 kwietnia 2013r. 37. posiedzeniu Sejmu posłowie zdecydowali m.in. o przyjęciu przepisów ułatwiających zatrudnianie asystentów sędziów oraz zmieniających metodę obliczania podatku rolnego. Sejm uchwalił też nowelizację ustawy o kierujących pojazdami, umożliwiającą zdawanie egzaminu na niektóre kategorie prawo jazdy także w miastach prezydenckich.

 
Izba poparła poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Ponadto, w drugim czytaniu posłowie rozpatrzyli rządowy projekt ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów. Przedstawiono szczegółowe sprawozdanie Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych, w której pracuje posłanka Janyska. Zaproponowane zmiany to pierwszy etap otwierania dostępu do zawodów regulowanych poprzez ograniczenie lub likwidację obecnych wymogów. Zgodnie z projektem całościową lub częściową deregulacją byłoby objętych 50 zawodów. Otwarciu mają podlegać m.in. zawody: adwokata, radcy prawnego, notariusza, komornika, syndyka, urzędnika sądowego i prokuratury, detektywa, geodety, pośrednika w obrocie nieruchomościami, i zarządcy nieruchomości. Uwolnione miałyby być również zawody: doradcy zawodowego, pośrednika pracy, specjalisty do spraw rozwoju zawodowego. Klub PO w tej ustawie reprezentowała posłanka Maria Janyska. W swoim  wystąpieniu zwracała uwagę przede wszystkim na pozytywne efekty wynikające z likwidacji i ograniczenia barier w dostępie do niektórych zawodów oraz z likwidacji ich uprzywilejowanej pozycji. Celem ustawy jest zwiększenie zatrudnienia w tych zawodach (wg. szacunków ekspertów o 15-20%), podniesienie jakości usług oraz spadek cen wynikający ze wzrostu podaży oraz zwiększenie dostępności do usług, z których obecnie nie wszyscy mogą korzystać, często właśnie ze względu na barierę cenową. W związku ze zgłoszonymi podczas drugiego czytania poprawkami do projektu, został on ponownie skierowany do Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.
 
Odbyło się także pierwsze czytanie projektu ustawy umożliwiającej karanie m.in. parlamentarzystów za wykroczenia drogowe, bez konieczności uchylania im immunitetu. Dotyczy ona także innych grup, w tym prokuratorów, ale nie obejmuje sędziów, którzy mają ochronę zapewnioną w Konstytucji. Izba zdecydowała o skierowaniu projektu ustawy do prac w komisjach sejmowych.
 
W przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o podatku rolnym zmieniono metodę jego obliczania. Dzięki temu wysokość podatku rolnego ma być mniej zależna od wahań rynkowych i bardziej przewidywalna dla rolników. Na zmianach mają też skorzystać gminy, którym łatwiej będzie planować przychody z tytułu tego podatku.
Sejm zapoznał się także ze sprawozdaniem Rady Ministrów z realizacji Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2011 r. Dokument zawiera m.in. wyniki badań, poświęconych problemowi przemocy domowej. W 2011 r. odbyła się także pierwsza edycja programu osłonowego, który ma na celu promowanie w środowisku lokalnym działań profilaktycznych skierowanych do osób zagrożonych i dotkniętych przemocą w rodzinie. W realizację włączyły się samorządy, dzięki czemu wiele podmiotów zrealizowało swoje projekty.
 
Ponadto posłowie przyjęli informację premiera na temat sytuacji w PLL LOT S.A. Sejm odrzucił wniosek o wotum nieufności wobec ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej Sławomira Nowaka.
 
Podczas 37. posiedzenia Sejmu RP Posłanka Janyska brała udział w pracach Komisji Sejmowych: prace Komisji Gospodarki koncentrowały się wokół projektów ustaw o zmianie ustawy Prawo zamówień publicznych, wniesionych przez klub RP, a także projektu rządowego. Regulacją została by objęta m.in. problematyka podwykonawstwa robót budowlanych. Celem rządowych propozycji zmian jest stworzenie mechanizmu gwarantującego wywiązywanie się przez podmioty realizujące zamówienie publiczne z tytułu zapłaty wynagrodzenia należnego ich podwykonawcom i dalszym podwykonawcom.  Propozycja klubu Ruch Palikota dotyczy natomiast wprowadzenia kryterium innowacyjności do katalogu przykładowych kryteriów zamówienia publicznego.
W celu prac nad propozycjami powołano podkomisję, w składzie której pracować też będzie posłanka Janyska.
Komisja Administracji i Cyfryzacji rozpatrywała m.in. informację o wdrażaniu naziemnej telewizji cyfrowej, ofercie programowej, harmonogramie emisji naziemnej telewizji cyfrowej oraz o przeprowadzonej kampanii informacyjnej w zakresie wdrażanych zmian.

 

fot. www.golinski.pl

:: Komentarze

:: facebook