:: I KONGRES KOBIET PÓŁNOCNEJ WIELKOPOLSKI

24.02.2013

I KONGRES KOBIET PÓŁNOCNEJ WIELKOPOLSKI

Odbywający się pod hasłem „Kobiety dla Regionu – Region dla kobiet aktywność, przedsiębiorczość, szanse” I Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski zgromadził w Regionalnym Centrum Kultury w Pile Panie z całej Północnej Wielkopolski. Przybyło około 500 kobiet, uczestniczek i organizatorek – aktywnych reprezentantek różnych środowisk, pań w różnym wieku, o różnych poglądach, które połączyła główna idea przyświecająca  Kongresowi: wyrównywanie szans obu płci w życiu społecznym, równe traktowanie, takie same możliwości rozwoju i kariery. 

 
Tak duże zainteresowanie bardzo pozytywnie zaskoczyło Posłankę Marię Janyska i pozostałe Organizatorki, które spodziewały się ok. 300 osób.
 
I Kongres Kobiet Północnej Wielkopolski objęła honorowym patronatem Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej, Pani Anna Komorowska. To pierwsze takie ponadlokalne wydarzenie społeczne w historii tej części Wielkopolski, inicjatywa kobiet działających dotychczas w małych społecznościach dla kobiet całej Północnej Wielkopolski w celu pokazania potencjału osobowego kobiet oraz wartości, które wnoszą i które mogą wnosić do życia regionalnego, w każdym miejscu i w każdej dziedzinie.
 
Kongres był okazją do rozmowy o szansach rozwoju osobowego, zawodowego oraz o udziale kobiet w życiu publicznym. Umożliwił to urozmaicony program imprezy: panele dyskusyjne, warsztaty, projekcje filmowe, wystawy. Dyskusja, wymiana doświadczeń, przedstawienie różnych punktów widzenia na omawiane kwestie były najbardziej budującą częścią Kongresu. Spotkanie umożliwiło dialog międzypokoleniowy, nie zapomniano o wartość kobiet dojrzałych - seniorek i możliwości korzystania z ich doświadczenia i życiowej mądrości. W całym szeregu spotkań panelowych poruszano wiele palących kwestii i istotnych problemów, z którymi przychodzi mierzyć się kobietom każdego dnia.
Gościem honorowym Kongresu była Minister Agnieszka Kozłowska-Rajewicz pełnomocnik Rządu ds. równego traktowania, która wielokrotnie podczas swych wystąpień podkreślała konieczność walki ze szkodliwymi dla kobiet stereotypami. W panelu dyskusyjny moderowanym przez Posłankę Marię Janyska, mówiła między innymi o rozwoju zawodowym, szansach i dążeniach pań: „Realizacja zawodowa kobiet nie uderza w dobro rodziny, a wolność nie stanowi zagrożenia. To nierówność zagraża rodzinie”.
 
Wśród Gości specjalnych była posłanka Bożena Szydłowska - Przewodnicząca Parlamentarnej Grupy Kobiet, która mówiła m.in. o koniecznych prawnych zabezpieczeniach równych szans dla obu płci w polityce oraz w biznesie. 
Wśród uczestników Kongresu znaleźli się także panowie, którzy oficjalnie popierają politykę równych szans: senator Mieczysław Augustyn, Prezydent Piły Piotr Głowski, Marszałek Tomasz Bugajski, oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.
 
Uczestniczkom odczytano także list od posła Adama Szejnfelda, który nie mógł wziąć udziału w Kongresie, ale wspierając od lat kobiety w Ich dążeniach do równości wyraził słowa podziwu dla determinacji i efektów pracy Organizatorek Kongresu oraz życzył wspólnych sukcesów w osiągnięciu celu : równości kobiet i mężczyzn w nowoczesnym społeczeństwie XXI wieku.
 
Spotkanie w Pile to jednak nie tylko poważne, merytoryczne dyskusje. To także akcja charytatywna wspierająca Agatkę Koc z Piły i jej rodzinę (udało się zebrać 2203zł), rozmowy Pań w kuluarach, to także możliwość spojrzenia na twórczość innych uczestniczek oraz skorzystanie z atrakcji zapewnionych przez wystawców w tzw. Parku Kobiet. Możliwość odświeżenia wizerunku, skorzystania z porad dietetycznych, a także wskazówek twórczych oraz projekcja poruszającego filmu „Miss representation”, występy grup artystycznych:  tanecznej Seniority i teatralnej TAK!,  skutecznie urozmaiciły to wyjątkowe święto Pań w Pile.
 
To ogromne przedsięwzięcie organizacyjne udało się dzięki pracy wielu osób, szczególnie organizatorek Kongresu: posłanki  Marii Małgorzaty Janyska, Marii Augustyn, Aldony Fryc-Czerska, Ewy Jagiełłowicz,, Iwony Kamińskiej-Lech, Małgorzaty Karwacka, Teresy Kasior, Danuty Kitowskiej, Anny Kowalskiej, Marii Kubica, Danuty Maciejewskiej, Urszuli Nowak-Rożnowska, Heleny Przychodniak, Mirosławy Rutkowskiej-Krupka, Wioletty Wajer, Renaty Wujec. 
Kongres zakończył się odczytaniem propozycji postulatów i głosowaniem na nie, a także losowaniem spośród Ich autorek nagród ( podsumowanie niebawem na stronach Kongresu).
 
Posłanka Janyska  dziękując wszystkim za pomoc i obecność zaproponowała jeszcze jeden niezwykle ważny postulat, gwarantujący powodzenie pozostałych, nie podlegający głosowaniom z powodu oczywistej wymowy - aby Kobiety wspierały się wzajemnie, bo jak przytoczyła słowa Madeleine Albright "w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które nie wspierają innych kobiet".
 
Niewątpliwy sukces I Kongresu Kobiet Północnej Wielkopolski uwidocznił potrzebę ponadlokalnego zrzeszania się Kobiet, wzajemnej pomocy i wspólnej reprezentacji w sprawach szczególnie ważnych. To inspirujące spotkanie Pań było pierwszym w naszym subregionie, ale z pewnością można liczyć na kolejne.
 

:: Komentarze

:: facebook