:: Pokonkursowa relacja i trochę podziękowań👍

11.06.2018

Pokonkursowa relacja i trochę podziękowań👍

 #PolonezWolności #KapsułaCzasu #100leciePrawWyborczychKobietwPolsce #UdziałKobietwPowstaniuWielkopolskim

 

To już 6 lat współpracy ze szkołami z 11 powiatów, w ramach corocznych konkursów z cyklu „Jestem Polakiem”! Tworząc tą formułę, przed sześciu laty, miałam nadzieję, że konkurs się przyjmie, ale także trochę niepokoju, czy i ilu znajdzie się chętnych do udziału w nim, czy tematyka - co roku inna - zaciekawi nauczycieli i uczniów.
No i efekt przeszedł oczekiwania! Sześć edycji konkursu, to udział 1400 uczniów ze 100 szkół, z wspomnianych już 11 powiatów. To co roku wspaniałe prace - plastyczne, literackie, filmowe, piękne finały w różnych miejscowościach i zaangażowanie szkół, lokalnych samorządów, rodziców, mediów.
Taki był też tegoroczny finał w Czarnkowie.
Ten rok nie jest „konkursowo” łatwy, gdyż rocznice, związane ze stuleciem odzyskania naszej niepodległości, obfitują wyjątkowo w konkursowe zmagania - organizowane przez samorządy, organy państwowe, instytucje, stowarzyszenia.
Tym bardziej cieszy, że i mój konkurs zainteresował tak wiele osób - wzięły w nim udział 23 placówki z 8 powiatów. A tematyka, jak mówili sami uczestnicy i nauczyciele, nie była łatwa - do wyboru dwa tematy, „100 lecie praw wyborczych kobiet w Polsce” lub „Rola i udział kobiet w Powstaniu Wielkopolskim”.
Do finałowego rozstrzygnięcia przekazano prace: w module plastycznym 61 prac, w literackim 33 prace, w filmowym 15 prac, a przygotowało je 147 uczniów. Niektóre prace, zwłaszcza w module filmowym, były zbiorowe.
Wielki Finał szóstej edycji rozpoczęliśmy na czarnkowskim Placu Wolności - tu dziękuję Burmistrzowi Franciszkowi Strugale za udostępnienie placu i wsparcie techniczne - gdzie zebrali się uczestnicy oraz laureaci konkursu, opiekunowie, rodzice, widzowie i zaproszeni goście - Burmistrz Miasta, Starosta i Wicestarosta, Wójt Gminy, dyrektorzy miejscowych szkół.
Start nastąpił po zapowiedzi „Poloneza czas zacząć”, przepięknym wykonaniem poloneza, który tradycyjnie, od lat jest przygotowywany na uroczystość ukończenia czarnkowskiego gimnazjum. To było wspaniałe, wzruszające widowisko, w bardzo bogatej aranżacji. Wielkie brawa dla tańczącej młodzieży i nauczycieli, którzy ich przygotowali – pani Małgorzaty Dusan-Stułka i pana Marcina Maćkowiaka! Cieszę się, że mogli to zobaczyć Czarnkowianie! Serdecznie dziękuję dyrekcji - panu Grzegorzowi Staniszewskiemu i pani dyrektor Bożenie Zembik.
Wręczanie wyróżnień i laurów było przeplatane odczytywaniem prac literackich, towarzyszyła nam wystawa prac plastycznych, bardzo zaciekawiła wszystkich „Musztra paradna” w wykonaniu Uczniów Szkół im. I. J. Paderewskiego w Lubaszu. Jeszcze raz wielkie brawa i podziękowanie za pomoc w uatrakcyjnieniu finału - na ręce pani dyrektor Renaty Małeckiej, pani ......, no i oczywiście uczniów! Na uczniów czekało kilka niespodzianek - cukierki od Wójta Bolesława Chwarścianka, dodatkowa nagroda od Wicestarosty Jacka Klimaszewskiego, dyplomy, pamiątki i lody ku ochłodzie ode mnie, a dla zwycięzców wycieczka do Warszawy. Jedziemy 13 czerwca!
Szkoły podchwyciły też chętnie pomysł mojej asystentki Martyny Chwarścianek Bednarek - złożenia do Kapsuły Wolności/Kapsuły Czasu życzeń i pozdrowień dla rówieśników z 2048 r (!). Kapsułę przekażemy do umieszczenia w nowo budowanej części Szkoły Podstawowej nr 2 (dotychczasowego czarnkowskiego gimnazjum), z przekonaniem, że będzie uroczyście otwarta za 30 lat i połączy pokolenia.
Dzień finału nie był przypadkowy. 4 czerwca to Dzień Wolności i Praw Obywatelskich, ustanowiony przez Sejm RP w 2013r., a wolność i obywatelskie prawa to przecież tematy tej edycji mojego konkursu. Pomysłowość uczniów na przekazanie swoich odczuć i zgłębienie historii znów nas pozytywnie zaskoczyły. Komisja konkursowa nie miała łatwego zadania, a tworzyli ją w tym roku - Izabela Bobińska, Bożena Janusiak, Iwona Wieczorek, Ryszard Woźniakowski, Jacek Klimaszewski. Bardzo dziękuję za pracę i decyzje!
Osobno dziękuję telewizji nadającej w lokalnym paśmie, która uznała wydarzenie za interesujące, wszystko uwieczniła i zrelacjonowała. To ważne dla naszych małych uczestników i młodzieży oraz ich opiekunów. A o wszystko organizacyjnie zadbały pracownice mojego biura - wspomniana już Martyna oraz Renata Wujec.
Dziękuję!!!
Do zobaczenia za rok, na siódmym finale!

/-/ Maria Małgorzata Janyska

Posłanka na Sejm RP

 

:: Komentarze

:: facebook