:: Budżet państwa uznali za swój, prywatny!

28.05.2018

500 plus na każde dziecko – program, który ma przede wszystkim pomóc rodzinie finansowo! Najważniejszym motywem rządu PiS i Zjednoczonej Prawicy będzie rodzina! -  to niektóre wyjątki z zapowiedzi wyborczych obecnej wicepremier Szydło. Pomóc rodzinie finansowo!

Czyli także rodzinom z dziećmi z niepełnosprawnościami, w tym dziećmi już dorosłymi. Czyż nie? Prosty przekaz i prosta interpretacja i jednoznaczne oczekiwania.

Dzieci z niepełnosprawnościami, bez względu na wiek, zawsze pozostaną dziećmi, bo z powodu niepełnosprawności fizycznych albo umysłowych są zdane na troskę i obsługę swoich rodziców,   opiekunów. 

Od z górą trzech lat nasza gospodarka ma się dobrze, przetrwaliśmy kryzysy, budowaliśmy przez lata mocne podstawy rozwoju, niestety kosztem wielu wyrzeczeń społecznych. I nastał PiS i zaczął „konsumować”.

Już w kampanii wyborczej politycy obecnej władzy mówili, w tym także prezydent Andrzej Duda, żeby nie wierzyć jak inni mówią, że się nie da -  wszystko się da, co tam budżet.

I dzisiaj trzeba głośno pytać, przypominając tamte wypowiedzi - jeśli się da, a tym bardziej jeśli warunki na to pozwalają, to dlaczego pomija się  grupy najsłabsze?

W tym miejscu znów wrócę do przekazu „pomóc rodzinie finansowo”.

Rodzina. Prawie każdy ją ma, albo w niej był, jest, będzie. Dla większości bezcenna! Dla większości to cel wszelkich starań, zwłaszcza zapewnienia dobrych warunków życia i rozwoju swoim dzieciom. Jak więc wytłumaczyć rodzicom, opiekunom dzieci z niepełnosprawnością, że nie znajdą się w tej grupie, której „da się dać”? Każdy inny rodzic, opiekun, może swoim dzieciom zapewnić jeszcze lepsze warunki pracując, a rodzic dziecka z niepełnosprawnością nie ma takiego wyboru. Dlaczego każdy inny może dostać gotówkę, a rodzic dziecka z niepełnosprawnością  świadczenie w towarze/usługach? Dlaczego tak się dzieli i upokarza ludzi? Czy dlatego, że w kasie państwowej zaczyna brakować, a trzeba jeszcze spełnić trochę obietnic, bo wybory tuż, tuż i wybiera się z zimną kalkulacją najliczniejsze grupy, których głosy mogą zaważyć o wyniku?

Takim przykładem jest najnowszy pomysł - wyprawka dla każdego ucznia szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pieniądze w ramach wyprawki „300 plus” (a jakże - nazwa najważniejsza) mają być przyznawane bez żadnych warunków (!), dla wszystkich rodziców. Dochody przy staraniu się o świadczenie finansowe nie mają mieć znaczenia, tak jak ma to miejsce w przypadku programu 500+, od drugiego dziecka. A tymczasem niepełnosprawnym odmawia się gotówki, bo ...??? Ludzie - macie uczucia, analizujecie te sprzeczności??? Ta rozmodlona władza w rzeczywistości jest bez skrupułów, bez serca, tak osaczyła i upodliła protestujących w Sejmie, że wyszli obawiając się o swoje życie. Z Sejmu, marszałek z grupą trzymającą władzę, zrobili twierdzę opasaną kordonem policji, strażników Straży Marszałkowskiej zamienili w bezwzględnych ludzi - jak z formacji ZOMO, matki były szarpane, w tym przez cywila - nie wiadomo kogo, media wyrzucone, kamery zdemontowane, windy zablokowane, ...., plus obrzydliwa gomułkowska propaganda.

Wszystko po to, by zastraszyć, skłócić, i rządzić przez strach.

W niedzielę, wychodzącym z Sejmu niepełnosprawnym i ich rodzicom, Wanda Traczyk-Stawska przekazała maskotkę, mówiąc: dostałam tę małpkę w momencie, gdy była kapitulacja powstania. Ale Wy dziś tylko zawiesiliście broń. Kiedy wasze matki były szarpane, myślałam, że pęknie mi serce. To nie jest Parlament. Tu nie szanuje się godności człowieka. Nikt z Kościoła nie przyszedł, żeby odprawić z Wami majowe.”

Cała Polska obserwowała ten protest, a na Dzień Matki, w bardzo wielu miejscach, także w moim mieście Czarnkowie, wspierano Super Matki z protestu, zbierając podpisy pod życzeniami, wyrazami wsparcia, solidarności. Ludzie reagowali ze zrozumieniem i identyfikowali się z problemem. Zdarzyło się jednak kilka wstrętnych, nieludzkich wypowiedzi, i to od młodych ludzi, wielce prawdopodobne, że od beneficjentów 500 plus.  Ludzie, co się porobiło? Jednym się należy, innym nie, bo tak i już!? Narracja płynie od władzy, której też się przecież należało i przypominając przy okazji - nie zwrócili nagród do budżetu państwa, mało tego uważają, że nie muszą się tłumaczyć, bo to prywatne pieniądze! Zdaje się, że cały budżet państwa uznali już za swój, prywatny i będą dzielić jak chcą!

I jeszcze jedno - czy ktoś widział Panią wicepremier Beatę Szydło, szefową komitetu społecznego!!! Rady Ministrów? Zaginęła w momencie największego konfliktu społecznego! A mówiła, że się da!

 

M.M.Janyska

Posłanka na Sejm RP

:: Komentarze

:: facebook