:: VI edycja JESTEM POLAKIEM!

10.04.2018

VI edycja JESTEM POLAKIEM!

 Szanowni Państwo,

Mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w VI edycji organizowanego przeze mnie konkursu pn. JESTEM POLAKIEM. W tegorocznej edycji proponuję do wyboru jeden z tematów:

 

1. „100-lecie praw wyborczych kobiet w Polsce”

2. „Udział i rola kobiet w Powstaniu Wielkopolskim”

 

Stulecie wywalczenia przez kobiety praw wyborczych to dobry czas na refleksję nad sytuacją społeczną kobiet nie tylko w przeszłości, ale i dziś. Dokładnie 100 lat temu Polki uzyskały prawo do władzy i współodpowiedzialności za nią. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu. Po wieloletniej walce działaczek organizacji kobiecych, nadano Polkom czynne i bierne prawa wyborcze. W 1918 roku nie tylko Polska odzyskała niepodległość, uzyskały ją też kobiety!

 

Był to ogromny sukces, efekt wieloletniej współpracy kobiet z różnych środowisk, które zgodziły się co do jednego: że odmowa połowie obywateli niepodległego kraju prawa do reprezentowania swoich interesów to nie demokracja, ale wykluczenie. Dlatego za cel tegorocznej edycji przyjęłam popularyzację budowania świadomości młodego pokolenia Polek i Polaków na temat skali problemów, z którymi walczyły kiedyś i walczą nadal kobiety oraz popularyzację znaczenia zdobycia praw wyborczych przez Polki dla współczesnych kobiet.

 

Polki wywalczyły równe prawa publiczne także swoimi postawami w okresie, gdy Polski nie było na mapie Europy. Odegrały, nie tylko w swoich rodzinach, ogromną rolę wychowawczą, edukacyjną w dążeniu do niepodległości – gdy trzeba było przyjmowały także obowiązki swoich mężów, ojców, gdy ci walczyli, ale także były czynne w walce wyzwoleńczej, w tym w Powstaniu Wielkopolskim.  Dlatego jako Wielkopolanie powinniśmy przypominać sobie różne historie kobiet z tego okresu – także z własnych rodzin, z rodzin znajomych, z miejsc swego zamieszkania.

 

Warto także rozejrzeć się dzisiaj wokół i przedstawić rzeczywistość i respektowanie równości praw kobiet – w domu, pracy, szkole, uczelni itd. Czy łatwiej im niż mężczyznom, czy trudniej korzystać z wszelkich praw i dlaczego?

 

Jestem przekonana, że historia i teraźniejszość będą dla Was, drodzy Uczniowie, bardzo dobrą skarbnicą pomysłów na prace konkursowe.

 

Konkurs jest adresowany do młodzieży szkolnej następujących kategorii wiekowych:

- uczniowie szkół podstawowych klas I-III,

- uczniowie szkół podstawowych klas IV-VII,

- młodzież gimnazjalna,

- młodzież ponadgimnazjalna.

 

Konkurs będzie trwał od 10 kwietnia do 14 maja 2018r. i odbędzie się w trzech wybranych modułach: plastycznym, literackim oraz filmowym. 

Szczegóły zawarte są w regulaminie konkursu umieszczonym na mojej stronie internetowej www.mjanyska.pl  Gorąco zachęcam uczniów do udziału w nim!

 Łączę pozdrowienia, 

/-/ Maria Małgorzata Janyska

        Posłanka na Sejm RP

 

REGULAMIN VI EDYCJI JESTEM POLAKIEM

Zgoda na przetwarzanie, wykorzystanie i udostępnianie danych osobowych

 

 

:: Komentarze

:: facebook