:: Reaktywacja - I sekretarz partii znów rządzi

09.04.2018

 

Rok temu pisałam „Rząd, a właściwie Jarosław Kaczyński rękoma rządu i Prezydenta, zmienia ustrój Polski. Demokrację konstytucyjną opartą na trójpodziale władzy zamienia w ekspresowym tempie na państwo centralnie sterowane i zarządzane”.


Ostatnie dni pokazały, że centralizm został osiągnięty - teoretycznie rządzi premier, ale pod dyktando szefa partii, czyli tak jak za czasów  PRLu - rządził pierwszy sekretarz KC PZPR. Objawiła się dyktatura bez kamuflażu, Jarosław Kaczyński - jeden z 460 posłów nakazał ministrom i wiceministrom przekazać nagrody na rzecz Caritas Polska. Ministrom, wiceministrom, których szefem jest premier, a premier milczy, nie komentuje, a sam brał udział w przyznawaniu nagród. Skulił uszy i udaje, że go nie ma? Grzecznie przyjął polecenie. Dzisiaj to, jutro inne.


Dyktat najtrafniej obnażył podmiot , który ma być obdarowany. Caritas Polska oświadczył m.in., że "w związku z informacją o zamiarze przekazania nagród ministerialnych na rzecz Caritas, pragnę podkreślić, że Caritas przyjmuje tylko i wyłącznie dobrowolne datki na cele charytatywne". Mam nadzieję, że odeśle, bo tu nic z tych rzeczy - żadnej dobrowolności, tylko przymus polityczny (tj.sankcja nie umieszczenia na liście wyborczej). Pani Mazurek, która bez mrugnięcia okiem obetrze twarz i ogłosi każdą bzdurę, skrajnie odmienną od dopiero co wygłoszonej, napisała w mediach społecznościowych, po decyzji posła Kaczyńskiego „ w s. nagród sprawa jest oczywista i jasna: mają być zwrócone do połowy maja. Będą konsekwencje dla tych, którzy tego nie zrobią”. Znaczy się przymus!


Zagotowało się w rządzie, bo przecież niedawno „wszechmocny” chwalił obronę przez Beatę Szydło nagród, to że się „im należało”,  mówiąc „ trzeba bronić nagród dla członków rządu, bo nie można popadać w szaleństwo”.... a za chwilę sam w nie popadł. Powód? Zrozumiał, że ta władza jest pazerna i że się nie należało? Nie, to nie był ten powód, bo przecież trwało bezkarnie długo! Dostrzegł spadający słupek poparcia w sondażach! I zareagował, wg.zasady  - chcecie igrzysk? Będą! I poszedł daleko - nie tylko pazerni mają być pokazowo ukarani, poniżeni. Ku przestrodze dla śmiałków chcących obnażyć złe czyny tej władzy, ukarze się też posłów, i na zapas samorządowców. Panisko kazało obniżyć wynagrodzenia, bo czymś nowym trzeba teraz zająć suwerena w dyskusjach. I od kilku dni cała Polska dyskutuje, jak na komendę, o wynagrodzeniach, procentach, obniżkach. A faktyczny problem, i to wielki, jest inny - dyktatura zagościła na dobre!Niczego obywatelu nie możesz być pewny! Nauczycielu, okażesz niezadowolenie ze zmian w oświacie  ? - ciach po pensji, pielęgniarko, ratowniku, rezydencie, coś nie tak? - ciach, przedsiębiorco, chcesz swobody gospodarczej, nie podoba się centralizm? - kontrola i kara, ....ciach, ciach, ciach.


Wójtom, prezydentom, burmistrzom - zarządzającym dziesiątkami, setkami milionów w budżetach, obniżyć wynagrodzenia! Dobrze brzmi dla ludu, ale gorzej się skończy - mierni ludzie pójdą do władzy, pojawią się pokusy „dorobienia”, a obniżenie wynagrodzeń zejdzie na dół, na  urzędników, szefów zakładów komunalnych, itd.


Pewnie wielu powie - pójdziemy do sądu po sprawiedliwość ! Powoli, powoli, -destrukcja apolityczności sądów już się realizuje, za chwilę polityczny KRS dopełni dzieła! Wiecie już dlaczego tak wielu Polaków demonstrowało w obronie niezależności sądów?


No i co, podoba się zabawa centralnej władzy ?


:: Komentarze

:: facebook