:: Interpelacja w sprawie najnowszej kampanii Ministerstwa Zdrowia promującej prokreację na przykładzie królików

24.11.2017

Szanowny Panie Ministrze,   

Rząd PiS zlikwidował finansowanie programu in vitro, odbierając wielu Polakom szansę na posiadanie potomstwa. Następnie zniszczył wysokie standardy opieki okołoporodowej, zabierając Polkom poczucie bezpieczeństwa i komfortu podczas ciąży i porodu.

Po tym jak Rząd PiS zlikwidował edukację seksualną i dostęp do antykoncepcji, każe Polakom rozmnażać się na przykładzie królików.

Jak twierdzi językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, językowe konotacje z królikami i płodnością są negatywne. Króliki z pewnością nie są wzorcem świadomego i racjonalnego podejścia do prokreacji, a wręcz przeciwnie. Królicza seksualność sprowadza się do intensywnego bezmyślnego spółkowania.

W ogólnej świadomości królicza seksualność kojarzy się z jurnością, ale i dużą nierozwagą samca,  który dla zaspokojenia własnych potrzeb kopuluje zbyt często, co sprawia, że zostaje ojcem zbyt wielu dzieci.

Rząd PiS zachęca Polaków zatem do intensywnej, bezmyślnej prokreacji.

Treść spotu jest bardzo płytka. Zgodnie z nią wystarczy zdrowo się odżywiać i prowadzić zdrowy styl życia, a płodność nie będzie żadnym problemem. Czy takie właśnie zalecenie ma Pan Minister dla par, które od lat walczą z bezpłodnością i marzą o posiadaniu potomstwa?

Kampania jest przykra i krzywdząca dla niepłodnych par, na które kampanijne zalecenie „jedz zdrowo, nie martw się i rozmnażaj”, niestety nie działa.

Teza, że ludzie powinni brać przykład z królików jest niepoważna i nie pokrywa się z rzeczywistością.

 

Panie Ministrze, proszę o odpowiedź na następujące pytania:

1. Jaki jest koszt tej kampanii?

2. Kto wyprodukował spot?

3. Jaki jest koszt produkcji spotu?

4. Jaki jest koszt emisji spotu?

5. W jakich mediach będzie emitowany spot?

6. W jakiej częstotliwości będzie emitowany spot?

7. Od kiedy do kiedy spot będzie emitowany?

8. Czy Pan Minister ma świadomość, ile procedur in vitro, które realnie pomagają przyszłym rodzicom w posiadaniu potomstwa, można by przeprowadzić za pieniądze, które resort przeznaczył na kampanię?

9. Czy królicze spółkowanie to odpowiedź Pana Ministra na odebranie programu in vitro?

10. Czy zdrowy styl życia to rada Pana Ministra dla Polaków, którzy cierpią z powodu bezpłodności?

11. Czy Rząd zapewni Polakom wystarczająco dużo pieniędzy, by mieli czas na ruch na świeżym powietrzu, by mieli też pieniądze na zdrową i ekologiczną żywność i zapewni im taką pracę, w której nie będą się stresować?

12. Czy Rząd, który radzi Polakom rozmnażanie się na przykładzie królików, zapewni dla tak licznego potomstwa opiekę zdrowotną, edukację i wszystkie inne potrzeby?

 

Z wyrazami szacunku

MONIKA WIELICHOWSKA

Poseł na Sejm RP

oraz grupa posłów

 

ODPOWIEDŹ

:: Komentarze

:: facebook