:: Interpelacja w sprawie wzrostu wpływów z podatku VAT

06.09.2017

Szanowny Panie Ministrze,

Z informacji Pana i Pańskiego resortu wynika, że po pierwszej połowie 2017 r. wartość zwrotów VAT wyniosła 37,95 mld zł wobec 48,14 mld zł w roku poprzednim.

Jednocześnie podano, że "niższy poziom zwrotów VAT w tym roku wynika z wyłapywania mafii VAT-owskich i w skali rocznej będzie on niższy niż w 2016 r.

Wzrost dochodów z VAT powinien się utrzymać w skali rocznej powyżej 15 proc., ale poniżej 20 proc…."

W związku z tym mam następujące pytania dotyczące wzrostu wpływów z podatku VAT - ich trwałości, struktury, przewidywanych skutków u przedsiębiorców.

  1. W jakiej części obecna dynamika wzrostu dochodów z tyt. VAT - czy oszacowaliście Państwo - jest efektem zmian systemowych, między innymi :
    • wprowadzeniem od 1 stycznia br. ograniczenia stosowania kwartalnych rozliczeń VAT dla dużych firm, które wcześniej regulowały VAT w cyklach trzymiesięcznych?
    • obciążeniem odwrotnym VAT-em, w tymgłównie podwykonawców branży budowlanej? Czy analizujecie Państwo jakie to ma przełożenie na koszty inwestycji, a także na bieżącą płynność finansową podwykonawców?

Proszę o podanie kwot oraz procentowego udziału w strukturze „dochodów z VAT ogółem”.

  1. W jakiej części zwiększone dochody z VAT, spowodowane niższym poziomem zwrotów VAT, wynikają z kwestionowania przez urzędników skarbowych stosowania preferencyjnych stawek podatkowych i wstrzymywaniem w związku z tym zwrotów nadpłaconego podatku? Proszę o podanie kwot oraz procentowego udziału w strukturze„dochodów z VAT ogółem”.
  2. Ile w strukturze „dochodów z VAT ogółem” stanowią procentowo i kwotowo dochody będące skutkiem "niższych poziomów zwrotów VAT, wynikających z  wyłapywania mafii VAT-owskich”? Proszę także o informację w jakich branżach ograniczono skutecznie „mafie VATowskie” i czy jest to wynikiem zakończonych ostatecznie postępowań. Nie zakończone bowiem ostatecznie postępowania mogą być rozstrzygnięte na korzyść podatnika, a w związku z tym nie można na tej bazie formułować trendów wzrostowych - ekstrapolacji na przyszłe okresy.

 

ODPOWIEDŹ

:: Komentarze

:: facebook